Luin kielletyn kirjan

F.E. Sillanpään toimeksiannosta suomennetun Albert Engströmin "Ryssiä" (Moskoviter) vuodelta 1923. Kirjoittaja oleskeli Sovjet-Venäjällä useita kuukausia, tapasi kaikki maan johtomiehet ja haastatteli ja piirsi heidän muotokuviaan. Mainitaan mm. "Trotskij", Litvinov, Lenin (jota hän tosin ei tavannut, koska tämä oli toimintakyvytön), M. Kalinin, Tshitsherin, Krasin, "Lunatšarskij", "Kameneff", "Madame Kollontay", patriarkka Tihon ja monia muita. Mutta Stalinista ei sanaakaan.

3

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stalin nousi valtaan vasta Leninin kuoleman jälkeen. Hän oli NKP:n pääsihteeri, mikä oli siihen asti ollut vain byrokraattinen tehtävä.
      Nyt Stalin alkoi määrätietoisesti koota valtaa itselleen järjestäen avainasemiin kannattajiaan ja tuhoten vastustajiaan yksi kerrallaan Trotskista alkaen. Vuoro perään tuhon kokivat kaikki vallankumouksen suuret nimet joitain Stalinin luottomiehiä lukuunottamatta.
      Puhdistukset päättyivät vasta 30-luvun lopulla Puna-Armeijan johdon teloittamiseen.

    • Anonyymi

      Ehkä Jooseppi oli silloin Georgiassa murhaamassa omiaan. Georgiassahan neuvostovalta vakiknnutettii julmalla terrorilla. Eihän Claire Sheridankaan muovannut kuin Trotskin, Zinojevin, Kamenevin ja Rauta-Felixin pärstät.

    • Anonyymi

      Max Eastman kyllä mainitsee Stalinin johtaman troikan jo palattuaan neuvostotunkiosta. Ehkä svedu ei ollut kunnolla perillä neukkulan asioista. Eastman oli sama mies joka toimitti tiedon Leninin testamentista kansainväliseen julkisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8213
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      921
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      800
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe