Aamusta iltaan kulttuurimarxilaista lattekahvifiilistelyä, monikulttuurisuus- ja ilmastohumppaa, Venäjän, Kiinan ja Iranin demonisointia ja kaiken toisinajattelun tuhoamista. Suomalaista mielipidevainoa suomalaisten verorahoilla.
TROLLITEHDAS.YLE.FI
21
91
Vastaukset
- Anonyymi
YLE: kuinka yhdistää rasisminvastaisuus ja kiinalaisten ja venäläisten demonisointi? Kuten propagandassa yleensäkin: toista, toista, toista, toista, toista...
- Anonyymi
Tämän vuoksi YLEn katsominen onkin jäänyt. YLE-vero on vain rasite. Ei tule edes hyvää urheilua nykyisin. Huonoja sarjoja ja surkeita yksipuolisia dokumentteja...laatu huonontunut vaan kun ns.tv-lupamaksusta tuli pakollinen. Mihinköhän nämäkin rahat menee kun se ei näy ohjelmien tasossa lainkaan?
- Anonyymi
Ainahan lehdet on kustannettu lukijoiden rahalla. Olethan sinäkin artikkelin lukenut koska siitä tiedät joten älä valita että joudut maksamaan. Jos ostat Ilta-Sanomat otsikon perusteella mutta et sitten pidäkään lukemastasi artikkelista, luuletko että saat myyjältä rahat takaisin?
Valeuutisia ja varsinkin ristiriitaisia uutisia kirjoittavat ainakin YLE, Ilta-Sanomat, Iltalehti ja Helsingin Sanomat. Itse en maksa näistä mistään paitsi YLE sisällöstä mutta siksi pidänkin huolen siitä että käytän vain Areenaa ja radiokanavia. Toisin kuin moni väittää, vaikka et ikinä kuuntelisi YLEn kanavia niin YLEn verkossa toimii myös kaikki kaupalliset kanavat. Meillä ei ole olemassa täysin yksityistä radioverkkoa.
YLE veroa maksetaan jos omistat television, radion, tietokoneen, joten pulinat pois. - Anonyymi
YLE-trollitehdas ei pyydä anteeksi niitä tunnettuja valeuutisia Syyrian asevoimien muka myrkkykaasuiskuissa Ghoutassa, Khan Shaykhounissa ja Idlibissä. YLE-trollitehdas sen sijaan käyttää aineistonaan Bellingcatin eli Eliot Higginsin (MI6:n propagandisti) väitteitä.
Samoin YLE-trollitehdas ei myöskään kerro että 95% krimiläisistä haluaa kuulua osana Venäjää. Vain 2% haluaisi saksalaisen riippumattomaton tutkimuslaitoksen tutkimuksen mukaan kuulua Ukrainaan.- Anonyymi
Niin ei kerro YLE eikä kerro moni muukaan länsimainen media. Kyllähän se kielii siitä että suomalaisia journalisteja ohjaillaan ulkomailta käsin. Krimin autonominen tasavalta on ollut väestöltään venäläistä ainakin toisesta maailmansodasta asti. Venäjää syytetään vaikka äänestyksen järjesti Krimin autonominen tasavalta ja äänestäjät olivat elinikäisiä Krimin venäläisiä asukkaita. Siitä ei länsimedia puhunut mitään, oli vaan tilaisuus syyttää taas Venäjää jostain joten sitä tilaisuutta käytettiin.
- Anonyymi
Älä nyt ollenkaan yritäkään ollenkaan haukkua englantilaisten jääkiekkojoukkuetta.
Englantilaisten mielestä oli varmasti hauskaa päästä pelaamaan tätä peliäkin omalla joukkueella. - Anonyymi
YLE-trollitehdas väittää että Huawei-tapauksessa olisi kyse "tietoturvasta" kun todellisuudessa kyse on USA:n harjoittamasta valtioterrorismista.
- Anonyymi
Trumpin politiikkaa, ei siinä sen kummempaa. Olisihan se nyt NSA kauan sitten huomannut jos kiinalaiset laitteet vakoilee.
- Anonyymi
Kun kuuntelee selitystä mikä se trolli on, kuulostaa aivan selvästi kuin puhuttaisiin Ylestä.
Motiivi taustalla, tarkoitus vaikuttaa, piiloitetut tarkoitusperät, uusimmat teknologiat jne.
"Informaatiovaikuttaminen on osa sosiaalisen median todellisuutta myös Suomessa. Yle on lanseerannut trollitehdaspelin, jonka avulla voi tutustua siihen, miten somessa lietsotaan vihaa ja ja manipuloidaan tunteita ja mielipiteitä. Jarno Koponen Yle News Labista kertoo lisää."
https://areena.yle.fi/radio/ohjelmat/yle-radio-suomi?_c=yle-radio-suomi-helsinki - Anonyymi
Minäpä suljen YLE humpan ja siirryn muille kanaville. On tämä uskomatonta aivopesua ollut, kyllä se trollaamiselta vaikuttaa, Suomen tavat, kulttuuri ja uskonto painetaan alas, pitää olla niin pirun kansainvälinen. Hävetkää. Trollaus-Arolla olisi nyt oikeita töitä oman työnantajansa suhteen, ei tarvitsisi jonninjoutavia tutkia. Eeihän hänellä ollut muuta konkreettista näyttöä kuin MV, jonka kimpuun hän tosin itse ekana hyökkäsi mielipiteillään ja ne kaverit antoivat takaisin. Hänen toimintansa ei kuulostanut uskottavalta, vaan oli jotenkin sepittelyn makua, jokainenhan sen tietää, miten anarkistit reagoi ja jopa kaduilla mielenosoituksissa. Syyttikö hän väärää puuta, totuus kyllä vielä selviää . . .
- Anonyymi
YLE-trollitehdas on Kokoomuksen ja muiden globalistien käsikassara. En ihmettelisi vaikka Ylen toimittajaksi valitaan vain CIA:n ja NSA:n hyväksymät kanditaatit.
- Anonyymi
Nyt Kremlin Tiltuja harmittaa. Kaalisoppakin on kylmää.
- Anonyymi
Ja tässä meillä on taas Tikkakosken pölvästi jonka mielestä jokainen hänen kanssaan eri mieltä oleva on Venäjän trolli.
- Anonyymi
Yleisradio puhuu valeuutisista mutta siitä itsestään on kehittynyt viimeisen 10 vuoden aikana pahimman sortin valemedia.
- Anonyymi
YLE on globalistien käsikassara. YLE:n valtasivat bilderbergiläiset joihin kuuluu merkittävien puolueiden oikeistosiivet. Samalla tavalla myös ihmisoikeusjärjestöt kuten Amnesty International ja Human Rights Watch ovat Imperiumin soluttamia ja valtaamia.
- Anonyymi
Pelkkää yhteensattumaa tuollainen trollipeli juuri näin EU-vaalien alla, onhan.
- Anonyymi
Trollitehdas Yle ei pidä suurta ääntä kun USA vakoili Angela Merkelin puheluja.
- Anonyymi
Joo-oh, Yle kopioi käsittelytapansa ja aiheensa suoraan jenkeistä, joten on luonnollista, että Usa on sankari ja tietyt maat roistovaltioita.
- Anonyymi
Ainakin puolet Ylen "puhetyöläisistä " voitaisiin ohjata suojatyöpaikoistaan ihan oikeisiin töihin.
- Anonyymi
Trollitehdas Yle uskoi Venäjän menevän EU-pakotteiden vuoksi polvilleen vaikka EU itse ampui itseään polveen pokotteilla. Trollitehdas YLE ei ole vieläkään myöntänyt olleensa väärässä.
- Anonyymi
Trollitehdas Yle käyttää propagandassaan "asiantuntijana" jokapaikan touhottajaa UPI:n CIA-asiamiestä Mika Aaltolaa ja pahasti turvonnutta tee-se-itse natotrolli Rysky Riiheläistä. Myös erästä speediä vetänyttä lyyliä käytetään tietolähteenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996013
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764