Yli puolet suomalaisista haluaa säilyttää Nato-option. Eli mahdollisuuden tarvittaessa liittyä Natoon.
Nato-optio kyllä suojaa Suomea Venäjän painostukselta niin kauan kuin Naton ovi pysyy auki Suomelle.
Venäjä ei tietenkään halua ajaa Suomea Natoon. Tämä luo suomalaisille petollisen turvallisuudentunteen ettei Venäjä mikään uhka olekaan
Naton ovi voi jostakin syystä mennä kiinni Suomelta ja Venäjän ei tarvitse enää varoa että ajaisi Suomen Natoon.
Venäjän politiikka muuttuisi silloin samankaltaiseksi Suomea kohtaan kuin niitä maita kohtaan joilta Naton ovi on kiinni. Kuten Ukraina ja Georgia.
Suomi voi varmistaa Naton antaman turvan jatkumisen pitkälle tulevaisuuteen
vain liittymällä Natoon vielä kun sinne pääsee.
Nato-optio hyväksytään
199
56
Vastaukset
- Anonyymi
Nato-optio kyllä suojaa Venäjän painostukselta mutta se luo samalla petollisen turvallisuudentunteen ettei jäsenyyttä tarvitakaan.
Mikä on Nato optio? Päätämme itse haemmeko Natoon vai ei. Mitään takeita ei ole että meidät hyksytään Natoon kun tulee tarve apuun ja suojeluun.
Eikös Natoon hyväksyminen tarvitse kaikkien siihen kuuluvien maiden hyväksynnän?- Anonyymi
”Mikä on Nato optio? ”
Katso googlesta!
”Päätämme itse haemmeko Natoon vai ei. ”
Ihan itse päätämme.
”Mitään takeita ei ole että meidät hyksytään Natoon kun tulee tarve apuun ja suojeluun.”
Ei niin. Vain etukäteen liittyminen TAKAA avun. Silti optio auttaa meitä jo olemassaolollaan.
”Eikös Natoon hyväksyminen tarvitse kaikkien siihen kuuluvien maiden hyväksynnän?”
Totta. Mutta optio on silti olemassa. - Anonyymi
Nato-optio on olemassa niin kauan kun Natosta kerrotaan että ovi on auki Suomelle ja suomalaiset haluavat säilyttää mahdollisuuden liittyä Natoon.
Sellainen tilanne vallitsee nyt. Venäjä tietenkin varoo uhkaamasta Suomea niin että suomalaisten enemmistö alkaisi kannattaa Natoon liittymistä heti.
Tämä lo petollista turvallisuudentunnetta ettei Venäjä mikään uhka olekaan eikä jäsenyyttä tarvita.
Naton ovi voi mennä kiinni Suomelta eikä Venäjän tarvitse enää varoa että ajaisi Suomen Natoon.
Venäjähän voi kohdella Ukrainaa kovakouraisesti juuri sen takia että Naton ovi on Ukrainalta kiinni. - Anonyymi
Vain Venäjä vastustaa Suomen jäsenyyttä ja sekin on sanonut, että päätös on Suomen oma asia.
- Anonyymi
"Eikös Natoon hyväksyminen tarvitse kaikkien siihen kuuluvien maiden hyväksynnän?"
Totta! Lisäksi Natoon hyväksyminen tarvitsee Suomen kansan enemmistön kannatuksen, jota näillä näkymin ei ole luvassa. Anonyymi kirjoitti:
"Eikös Natoon hyväksyminen tarvitse kaikkien siihen kuuluvien maiden hyväksynnän?"
Totta! Lisäksi Natoon hyväksyminen tarvitsee Suomen kansan enemmistön kannatuksen, jota näillä näkymin ei ole luvassa.Älä VALEHTELE Lakhtan trollizavodin toisen luokan tunari.
NATOon liittymisestä päättää Suomen eduskunta / hallitus, EI !!!!! kaltaises Kyyrölän Punakaartin Plutoonanpäällikkö, vajakkeine alamaisineen.
Suomen Perustuslaki tuntee vain neuvoa-antavan kansanäänestyksen. PISTE!.
IMHO.- Anonyymi
44.Div kirjoitti:
Älä VALEHTELE Lakhtan trollizavodin toisen luokan tunari.
NATOon liittymisestä päättää Suomen eduskunta / hallitus, EI !!!!! kaltaises Kyyrölän Punakaartin Plutoonanpäällikkö, vajakkeine alamaisineen.
Suomen Perustuslaki tuntee vain neuvoa-antavan kansanäänestyksen. PISTE!.
IMHO.Taas pukkaa sunnuntaina äänestystä päälle eikä kyseessä ole mikään neuvoa antava äänestys. Natohihhuleilla taitaa tulla jo housuihin kun niin pelottaa.
- Anonyymi
Uudet tuulet puhaltavat jo ensi viikolla!
EU:n ja Naton kaikkinainen yhteistyö saa niskalaukauksen kansallismieliseltä enemmistöltä. ;)
Tervetuloa EU:n omat ouolustusjoukot. Anonyymi kirjoitti:
Uudet tuulet puhaltavat jo ensi viikolla!
EU:n ja Naton kaikkinainen yhteistyö saa niskalaukauksen kansallismieliseltä enemmistöltä. ;)
Tervetuloa EU:n omat ouolustusjoukot."Tervetuloa EU:n omat ouolustusjoukot."
Ne ovat toki tervetulleita. Sitten kun ne vatrustetaan suurella määrällä ydinaseita, niin voimmekin luopua USA:n joukoist Euroopassa ja kantaa itse vastuumme puolustuksestamme. Emme aikaisemmin.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uudet tuulet puhaltavat jo ensi viikolla!
EU:n ja Naton kaikkinainen yhteistyö saa niskalaukauksen kansallismieliseltä enemmistöltä. ;)
Tervetuloa EU:n omat ouolustusjoukot."Käy tuuli läpi pääni, etelästä pohjoiseen..."
Anonyymi kirjoitti:
"Käy tuuli läpi pääni, etelästä pohjoiseen..."
Katsotko itään vai länteen?
jormalaiset kirjoitti:
Katsotko itään vai länteen?
Lainasin Juicea ... sopi mielestäni tuon "tuulitunnelin" omaavan videobloggaavan MaTun paskapostauksen kommentiksi.
IMHO.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Eikös Natoon hyväksyminen tarvitse kaikkien siihen kuuluvien maiden hyväksynnän?"
Totta! Lisäksi Natoon hyväksyminen tarvitsee Suomen kansan enemmistön kannatuksen, jota näillä näkymin ei ole luvassa.""Lisäksi Natoon hyväksyminen tarvitsee Suomen kansan enemmistön kannatuksen, jota näillä näkymin ei ole luvassa.""
Väärin 🤣😂🤣😂🤣😂
- Anonyymi
Nato-optio ei kyllä suojaa Suomea Venäjän, Kiinan tai USA:n painostukselta, vaikka Naton ovi olisi levällään auki kuin Nato Tiltun perse.
- Anonyymi
"Naton ovi olisi levällään auki kuin Nato Tiltun perse. "
Venäjän Tiltun syvällisessä analyysissä näkyy suuri sydämen sivistys
- Anonyymi
Ne jotka haluavat säilyttää Nato-option, voivat sujauttaa sen turvalliseen piiloon vaikkapa peräsuoleensa.
Teillä on silloin turvallinen suoja joka kulkee mukananne kehon sisäisesti, mihin tahansa menettekin.- Anonyymi
Ja aina vaan Venäjän Tiltun tyyli ja taso paranee:-D
- Anonyymi
Vähän niinkuin turvallinen foliohattu mutta niinku toisessa päässä?
- Anonyymi
Mikä nato-optio vielä tarvittaisiin?
Meillähän on jo nyt laiton isäntämaasopimus joka solmittiin kansalta kysymättä.
Sen seurauksena Hornetit lennätetään milloin mihinkin, Islantiin, Viroon....
Meidät on jo sidottu natoon ja kansaa höynäytetään.
Kauttakulkusopimukset on laadittu nato joukoille kuten natseille jatkosodassa.
Miksi kuvittelette jenkkien harjoittelkevan Lapissa? - Anonyymi
Yli puolet suomalaisista Nato Tiltuista haluaa säilyttää Nato-optiota peräsuolessaan. Se antaa heille kehonsisäisen selittämättömän turvallisuuden tunteen, missä tahansa he liikkuvatkin.
Jos Nato Tiltu ei voi liittyä Natoon, niin Naton täytyy liittyä Nato Tiltuun. Reilu meininki. :D- Anonyymi
Venäjän Tiltun sydäntä lähinnä on peräsuoli ja sen toiminnot! Se tekee hänelle keskustelualueet varsin kapeaksi!
- Anonyymi
Heh heh heh heh heh heh heh. Neiti on hyvä vaan . bearing Heh heh heh heh heh heh heh...
- Anonyymi
Suomen pitää hakea NATO jäsenyyttä heti.
Optiot ovat pelkkää lässytystä. Mitkään optiot eivät auta meitä.
Olemme nyt epäreiluja muita EU maita kohtaan.
- Anonyymi
15% suomalaisista haluaa säilyttää Nato-option. Eli mahdollisuuden tarvittaessa liittyä Natoon.
85% Suomalaisista ei näe tarvetta liittyä kuihtuvaan Natoon.- Anonyymi
"15% suomalaisista haluaa säilyttää Nato-option. "
Mikä tämä NATO-optio on?
Jos Venäjä tulee rajojen yli tänne, niin pelastaako NATO-optio meidät?
NATO ei edes itse tiedä mistää optiosta. NATO ei liikahda mihinkään option takia.
NATO-optio on meille aivan hyödytön. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"15% suomalaisista haluaa säilyttää Nato-option. "
Mikä tämä NATO-optio on?
Jos Venäjä tulee rajojen yli tänne, niin pelastaako NATO-optio meidät?
NATO ei edes itse tiedä mistää optiosta. NATO ei liikahda mihinkään option takia.
NATO-optio on meille aivan hyödytön."85% Suomalaisista ei näe tarvetta liittyä kuihtuvaan Natoon."
Nato on turha.
- Anonyymi
Näistä kirjoituksista huomaa, kuinka noita trolleja keljuttaa, kun suomalaisilla on tuo Nato-turva. Luulenpa, että Natoon liitymme ennen pitkää, koska emme voi luottaa itäiseen napuriin. Meillä on hieman huonot kokemukset aikaisemmilta ajoilta ja olisi Suomen kansan parasta ottaa opiksi menneistä ja varautua.
Vara ei venettä kaada, sanoo suomalainen sananlasku ja meidän sananlaskumme ovat melko viisaita.- Anonyymi
vara ei venettä kaada, siksi varmuuden vuoksi emme liity natoon. Kansa on viisasta sanalaskuineen.
- Anonyymi
Ei muuten huolla. Ne myyvät kyllä uuden kompassin, mutta risaa magneettikompassia ei kukaan ala korjaamaan. Ihan järkisyistä.
Sinun eksymääsi voi hullujenhuoneen lanttumaakari yrittää oikoa lääkkeillä, mutta ei tule onnistumaan sekään. Anonyymi kirjoitti:
Ei muuten huolla. Ne myyvät kyllä uuden kompassin, mutta risaa magneettikompassia ei kukaan ala korjaamaan. Ihan järkisyistä.
Sinun eksymääsi voi hullujenhuoneen lanttumaakari yrittää oikoa lääkkeillä, mutta ei tule onnistumaan sekään.Mitäpä T tuumaa, kun raahaat sen salarakkaas Saulin lääväänne?.
Tuleeko siitä Menage au Trois .... ja laitatko sit sinne videoblogiis?.
TIRSK!.
- Anonyymi
Britannia on lähettänyt laivastonsa Ukrainaan antaakseen taustatukea Ukrainan Gay-klubeilla. Britannian puolustusministeri Gavin Williamson vietti antoisan klubi-illan, joka jatkui pitkälle aamun asti Ukrainalaisten isäntien antoisassa seurassa.
Gavin (Gay) Williamsonin homotukialus on Odessan satamassa, kertoi Britannian gayradioyhtiö BGC. - Anonyymi
"85% Suomalaisista ei näe tarvetta liittyä kuihtuvaan Natoon.
Nato on turha."
Mitäs Nato Tiltu tähän?- Anonyymi
Tiltuja on vain Venäjämielisissä. Ei muualla.
Valehtelet prosenteista, koska aatteesi on niin mätä että voit vain valehdella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiltuja on vain Venäjämielisissä. Ei muualla.
Valehtelet prosenteista, koska aatteesi on niin mätä että voit vain valehdella.Joo sori Nato Tiltut.
Pakko korjata lukemia. Naton kannatus oli viimeisessä tutkimuksessa n. 13%.
Naton kannatus on kohta plaanissa, itseasiassa kaukana horisontissa. - Anonyymi
Missäs tuollainen lukema on julkaistu?
Valehtelet taas.
Venäjä ja sen trolli valehtelee aina.
- Anonyymi
Venäjä on innokkaasti tarjonnut naapurimailleen Neuvostoliitto-optiota.
Venäjän NEKKU-option kannatus on huikeat 0 %. - Anonyymi
Meitä Suomalaisia ei kiinnosta liittoutuminen, ei Venäjän, eikä Naton kanssa. Suomi pysyy puolueettomana ja sotajärjestöihin sitoutumattomana.
Puolueettoman Ruotsin kanssa tehdään toki puolustusyhteistyötä. Suomi ostaa Ruotsilta esim. Gripenit ilmavoimille torjuntahävittäjiksi.
Ruotsista siksi, että kaluston pitää olla yhteensopivaa ja huoltovarmuuden pitää olla korkealla tasolla kauppasotimisesta huolimatta, vaikka huawei tai joku kaasuputki tuuliviirimäisesti käyttäytyvää USA:a vituttaisikin.- Anonyymi
Gripen on tulossa ensi vuonna Suomen testeihin. Ruotsissahan se on jo testattu joten ei mene kauan Suomessa kun päätös tilauksesta pannaan sisälle.
Aikataulullisesti tämä etenee nyt kuin luotijuna. Anonyymi kirjoitti:
Gripen on tulossa ensi vuonna Suomen testeihin. Ruotsissahan se on jo testattu joten ei mene kauan Suomessa kun päätös tilauksesta pannaan sisälle.
Aikataulullisesti tämä etenee nyt kuin luotijuna.Ei aivan varmastu tule. PISTE!.
Vain 2 kpl, E/F-mallia on K-O-E-L-E-N-T-O-V-A-I-H-E-E-S-S-A, eivätkä ne silloin poistu Ruotsin ilmatilasta YHTÄÄN MIHINKÄÄN ...
Ei etene, vaikka kuinka vikiset ... La petite PUTAIN!. Sen sijaan ....
Vain neljä päivää aikaa jäljellä SUPIKOIRA. Taivalla yöt, piileksi päivät ... saatat selvitä ehjänä itärajan taa.
TIRSK!.- Anonyymi
44.Div kirjoitti:
Ei aivan varmastu tule. PISTE!.
Vain 2 kpl, E/F-mallia on K-O-E-L-E-N-T-O-V-A-I-H-E-E-S-S-A, eivätkä ne silloin poistu Ruotsin ilmatilasta YHTÄÄN MIHINKÄÄN ...
Ei etene, vaikka kuinka vikiset ... La petite PUTAIN!. Sen sijaan ....
Vain neljä päivää aikaa jäljellä SUPIKOIRA. Taivalla yöt, piileksi päivät ... saatat selvitä ehjänä itärajan taa.
TIRSK!.Se on Ukrainan supille varmasti tuttu väylä jolkotella. Mutta kun sulla on tuo eksymä korvies välissä?
- Anonyymi
44.Div kirjoitti:
Ei aivan varmastu tule. PISTE!.
Vain 2 kpl, E/F-mallia on K-O-E-L-E-N-T-O-V-A-I-H-E-E-S-S-A, eivätkä ne silloin poistu Ruotsin ilmatilasta YHTÄÄN MIHINKÄÄN ...
Ei etene, vaikka kuinka vikiset ... La petite PUTAIN!. Sen sijaan ....
Vain neljä päivää aikaa jäljellä SUPIKOIRA. Taivalla yöt, piileksi päivät ... saatat selvitä ehjänä itärajan taa.
TIRSK!.Kun Ruotsi on saanut kaikki kokeensa tehtyä niin koneet tuodaan Suomeen. Sekä yksi että kaksipaikkainen malli.
Mutta ei Suomella mikää kiire ole asian kanssa. Kunhan esivuodeksi saadaan.
Nyt näyttää kyllä jo niin vakuuttavalta että esitäytetyn tilauksen voi hyvin jo tehdä pöytälaatikkoon odottelemaan eduskunna JAA ääniä. - Anonyymi
"Nyt näyttää kyllä jo niin vakuuttavalta että esitäytetyn tilauksen voi hyvin jo tehdä pöytälaatikkoon odottelemaan eduskunna JAA ääniä. "
Tee ihmeessä! Suomessa on aina ollut tapana, että juuri stallari tilaa Suomen hankkimat sotakalut? :-D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Nyt näyttää kyllä jo niin vakuuttavalta että esitäytetyn tilauksen voi hyvin jo tehdä pöytälaatikkoon odottelemaan eduskunna JAA ääniä. "
Tee ihmeessä! Suomessa on aina ollut tapana, että juuri stallari tilaa Suomen hankkimat sotakalut? :-DKatsotaan nyt mitä Anttikin sanoo. Siis Pääministeri Rinne. Saattaa muuten olla että Li:sta tulee puolustusministeri ja hävittäjähankinnat maltillistuvat radikaalisti. Siitä leikataan varmasti silloin hyökkäys aspekti kokonaan pois.
- Anonyymi
Joo sori taas Nato Tiltut.
Muutosta edelliseen tutkimukseen nähden. Naton kannatus oli uusimman tutkimuksen mukaan n. 11%. /- 2%
"Naton kannatus on kohta plaanissa, itseasiassa kaukana horisontissa. "- Anonyymi
Tässä viite gallupiin:
https://www.eva.fi/blog/2018/11/28/suomen-nato-jasenyyden-kannatus-on-pysynyt-likimain-ennallaan/ - Anonyymi
Laivstovierailut ovat harmittomia, eikä niitä siksi vastusteta. Tulee kuitenkin huomata että Naton jäsenyyden kannatus on vain noin 11%.
- Anonyymi
Venäjä ja sen trolli valehtelee aina.
Nato-jäsenyyden suora kannatus 23% eli noin miljoona suomalaista haluaa liittyä heti Natoon.
Venäjään liittymistä sen sijaan vastustaa 100% suomalaisista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laivstovierailut ovat harmittomia, eikä niitä siksi vastusteta. Tulee kuitenkin huomata että Naton jäsenyyden kannatus on vain noin 11%.
"Tulee kuitenkin huomata että Naton jäsenyyden kannatus on vain noin 11%. "
Tulee kuitenkin huomata, että MINKÄÄNLAISTA LÄHDEVIITETTÄ ei Venäjän Tiltulta irtoa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä ja sen trolli valehtelee aina.
Nato-jäsenyyden suora kannatus 23% eli noin miljoona suomalaista haluaa liittyä heti Natoon.
Venäjään liittymistä sen sijaan vastustaa 100% suomalaisista.Jos Naton kannatus olisi 23%, niin joutuisin tunnustamaan kaksi elämän pyhää totuutta.
Nimittäin sen että Joulupukki tulee Jouluna porojen vetämällä lentävällä reellä ja sen että Jeesus huijasi Genetsaretin järven ympärijuoksussa kun oikaisi juosten järven poikki.
Onneksi Naton kannatus on laskusuunnassa, ollen tällä hetkellä n. 11%.
Läntinen sotilasliitto Nato? Eikös länsi ole auringonlaskun suunta. Se on sittenSuomessakin Naton auringonlasku menossa. - Anonyymi
Trolli ja Venäjä valehtelee aina.
Viimeisimmässä mittauksessa suoraa NATO-jäsenyyttä kannatti noin miljoona täysi-ikäistä suomalaista eli 23%.
Yhteistyötä NATOn kanssa suomalaisista kannattaa monta miljoonaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos Naton kannatus olisi 23%, niin joutuisin tunnustamaan kaksi elämän pyhää totuutta.
Nimittäin sen että Joulupukki tulee Jouluna porojen vetämällä lentävällä reellä ja sen että Jeesus huijasi Genetsaretin järven ympärijuoksussa kun oikaisi juosten järven poikki.
Onneksi Naton kannatus on laskusuunnassa, ollen tällä hetkellä n. 11%.
Läntinen sotilasliitto Nato? Eikös länsi ole auringonlaskun suunta. Se on sittenSuomessakin Naton auringonlasku menossa."Läntinen sotilasliitto Nato? Eikös länsi ole auringonlaskun suunta. Se on sittenSuomessakin Naton auringonlasku menossa."
Toivottavasti! Lännessä pyyhkii hyvin kun taas idässä löytyy varsinainen takapajula! Sinne on Venäjän Tiltun mieli? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Läntinen sotilasliitto Nato? Eikös länsi ole auringonlaskun suunta. Se on sittenSuomessakin Naton auringonlasku menossa."
Toivottavasti! Lännessä pyyhkii hyvin kun taas idässä löytyy varsinainen takapajula! Sinne on Venäjän Tiltun mieli?No mutta hyvästi sitten vaan molemmat, Nato Tiltu ja Tavallinen Tiltu.
Pärjätään oikein hyvin ilman teitä. Eikä muuten liitytä Natoon.
Puolueettomuus on Suomen salainen ase. - Anonyymi
”Puolueettomuus on Suomen salainen ase.”
Se oli salainen ase jo Talvisodassa eikä auttanut silloin tipan vertaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä viite gallupiin:
https://www.eva.fi/blog/2018/11/28/suomen-nato-jasenyyden-kannatus-on-pysynyt-likimain-ennallaan/Eevan tai me-naisten gallupit on akkojen höpinöitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eevan tai me-naisten gallupit on akkojen höpinöitä.
Siinä lienee syy, miksi niitä luet
- Anonyymi
Kannatuksensa kadottanut Nato ja aurinko painuvat länteen. Ensimmäinen etappi Natolla on Britanniassa. Se käy sielä homoklubilla virkistäytymässä ennekuin palaa san franciscon homoklubeille.
- Anonyymi
”Kannatuksensa kadottanut Nato”
Kas kummaa! Ei löytynyt Venäjän Tiltulta lähdeviitettä 11:sta prosenttiin ”sattuneesta syystä”? Sen sijaan referaatti 23:een prossaan löytyy!
Tiltu valehtelee AINA! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Kannatuksensa kadottanut Nato”
Kas kummaa! Ei löytynyt Venäjän Tiltulta lähdeviitettä 11:sta prosenttiin ”sattuneesta syystä”? Sen sijaan referaatti 23:een prossaan löytyy!
Tiltu valehtelee AINA!Jo olisit älynnyt lainata kolleegasi Nato Tiltun gallup lukuja, niin olisit voinut ilmoitaa Naton kannatukseksi 66,6%
Aika SAATANALLINEN kannatus vai? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Kannatuksensa kadottanut Nato”
Kas kummaa! Ei löytynyt Venäjän Tiltulta lähdeviitettä 11:sta prosenttiin ”sattuneesta syystä”? Sen sijaan referaatti 23:een prossaan löytyy!
Tiltu valehtelee AINA!Suomen liittyminen Pohjois-Atlantin puolustusliittoon Natoon saa entistä vähemmän kannatusta kansalaisten keskuudessa, ilmenee mielipidekyselystä.
Ylen teettämässä kyselyssä jäsenyyden kannattajia oli 11% vastaajista. Selvä enemmistö, 77 % prosenttia, kuitenkin vastusti jäsenyyttä.
Kantaansa ei osannut sanoa 7 % vastaajista.
Tuon esittelemäsi gallupin kannatuslukuun oli laskettu myös ne 12% jotka eivät olleet varmoja kannastaa, kannattaako vai vastustaako.
Muuten Naton selkeä kannatus on nykyään n. 11%.
- Anonyymi
Oheisena YLE:n gallup:
Suomalaisista entistä suuremmalla osalla ei ole selvää Nato-kantaa, selviää Ylen Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Vastaajista 28 prosenttia ei osannut sanoa, tulisiko Suomen liittyä sotilasliitto Naton jäseneksi. Vielä kesällä 2014 epävarmojen osuus oli 16 prosenttia.
Nato-jäsenyydelle vihreää valoa näyttää 21 prosenttia vastaajista. Selvästi suurempi joukko suhtautuu jäsenyyteen kielteisesti: 51 prosenttia vastaajista ei halua, että Suomi hakee Natoon.
Naiset ovat kantansa suhteen epävarmempia kuin miehet. Naisista 35 prosentilla ei ollut selkeää kantaa Natoon liittymisen suhteen kun taas miehistä 21 prosenttia ei osannut sanoa kantaansa.
Ikäryhmittäin epävarmimpia olivat 15-24 vuotiaat. Varmimmin kannastaan kertoivat 50-64 vuotiaat, joista 56 prosenttia vastustaa Suomen liittymistä Natoon. - Anonyymi
Minua hämmästyttää Venäjän Tiltun tavat? Hän tuo palstalle suoraan hatusta tempaisemiaan lukuja eikä missään tapauksessa referaatteja tai linkkiä vaikka se olisi helppoa. Mitä ja ketä hyödyttää tuollainen lapsellinen epärehellisyys?
Tiltu tekee toiminnallaan kunniaa Putinin valtakunnan "tiedonvälitykselle"!- Anonyymi
Ei se ole Suomalaisten vika että Naton kannatus on mitä on. Sillä on laskeva suunta. Nato osallistuu liikaa USA:n likaisiin operaatioihin, joiden seurauksia me täällä Euroopan eri osissa sitten hoidamme humaanitaaristen katastrofien muodossa. Vaikka se on USA:n etujen mukaista, niin Euroopalle se ei sitä ole.
Me puolueettomat Suomalaiset olemme tottuneet hoitamaan asiat diplomatian kautta, ei asein. Aseellisiin konflikteihin meillä ei ole halua eikä varaa, ei edes Naton kanssa. Kukaan ei halua sotaa.Nato Tiltuja lukuunottamatta, Venäjän kanssa Suomi pärjää kyllä. Ukraina hoitakoot omat asiansa omalla tavallaan. - Anonyymi
En usko että täällä on Venäläisiä, muita kun ehkä Karjalasta pakolaisina tulleita karjalan starikoita (aikalailla sama asia). Suomi 24 ei mielestäni ole sellainen media, jonka kautta voisit vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen. Täällä on melko suppea kirjoittaja- ja siten lukijakunta. Paljon aktiivisia Nato Tiltuja joihin ei uppoa muu kuin USA:n vaihtoehtoinen fakta ja - todennäköisesti se uusi mörkö dildo. :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole Suomalaisten vika että Naton kannatus on mitä on. Sillä on laskeva suunta. Nato osallistuu liikaa USA:n likaisiin operaatioihin, joiden seurauksia me täällä Euroopan eri osissa sitten hoidamme humaanitaaristen katastrofien muodossa. Vaikka se on USA:n etujen mukaista, niin Euroopalle se ei sitä ole.
Me puolueettomat Suomalaiset olemme tottuneet hoitamaan asiat diplomatian kautta, ei asein. Aseellisiin konflikteihin meillä ei ole halua eikä varaa, ei edes Naton kanssa. Kukaan ei halua sotaa.Nato Tiltuja lukuunottamatta, Venäjän kanssa Suomi pärjää kyllä. Ukraina hoitakoot omat asiansa omalla tavallaan."Me puolueettomat Suomalaiset olemme tottuneet hoitamaan asiat diplomatian kautta, ei asein. "
Venäjän Tiltut eivät kaikki taida olla edes suomalaisia j venäläiset pitää diplomatiaa vain heikkoutena!
"Aseellisiin konflikteihin meillä ei ole halua eikä varaa, ei edes Naton kanssa. "
Sotaa pitää toki välttää viimeiseen saakka eikä Nato ainakaan Suomeen hyökkää!
"Kukaan ei halua sotaa.Nato Tiltuja lukuunottamatta, Venäjän kanssa Suomi pärjää kyllä. "
Olet väärässä! Liittymisen kannattaja ei kaipaa sotaa vaan tietää, että liittoutumalla mitään sotaa ei koskaan edes ala!
"Ukraina hoitakoot omat asiansa omalla tavallaan. "
Miten Ukraina tähän liittyy?
Koskas tuot referaatin gallupista, jossa Nato-kannatus oli 11? Et koskaan, koska keksit hatusta. vätys! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Me puolueettomat Suomalaiset olemme tottuneet hoitamaan asiat diplomatian kautta, ei asein. "
Venäjän Tiltut eivät kaikki taida olla edes suomalaisia j venäläiset pitää diplomatiaa vain heikkoutena!
"Aseellisiin konflikteihin meillä ei ole halua eikä varaa, ei edes Naton kanssa. "
Sotaa pitää toki välttää viimeiseen saakka eikä Nato ainakaan Suomeen hyökkää!
"Kukaan ei halua sotaa.Nato Tiltuja lukuunottamatta, Venäjän kanssa Suomi pärjää kyllä. "
Olet väärässä! Liittymisen kannattaja ei kaipaa sotaa vaan tietää, että liittoutumalla mitään sotaa ei koskaan edes ala!
"Ukraina hoitakoot omat asiansa omalla tavallaan. "
Miten Ukraina tähän liittyy?
Koskas tuot referaatin gallupista, jossa Nato-kannatus oli 11? Et koskaan, koska keksit hatusta. vätys!Galluppeja on niin monenlaisia ja useiden eri intressitahojen tekemiä neiti hyvä. On niinkuin runsaudenpulaa.
Minkä niistä haluaisit nähdä? Kerro vaan niin yritetään hommata sellainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Galluppeja on niin monenlaisia ja useiden eri intressitahojen tekemiä neiti hyvä. On niinkuin runsaudenpulaa.
Minkä niistä haluaisit nähdä? Kerro vaan niin yritetään hommata sellainen."Minkä niistä haluaisit nähdä? Kerro vaan niin yritetään hommata sellainen. "
JOSPA TUOT SEN, jossa kannatus on 11 %, mutta JOKO viitteenä tai referaattina!
Tuomatta se tosin jää kun sepitit sen omassa päässäsi! Aika alas voi stallari vaipua propagandassaan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Minkä niistä haluaisit nähdä? Kerro vaan niin yritetään hommata sellainen. "
JOSPA TUOT SEN, jossa kannatus on 11 %, mutta JOKO viitteenä tai referaattina!
Tuomatta se tosin jää kun sepitit sen omassa päässäsi! Aika alas voi stallari vaipua propagandassaan!Olikos se eilen tuon 11% ? No eniwei Naton kannatus on laskeva trendinen. Tänään se voi olla paljon vähemmän kuin eilen. Täytyypä tosiaan tutkia asiaa.
Sitten kun Naton kannatus on virhemarginaalissa niin se on käytännössä FAREWELL Nato! - Anonyymi
Ei ollut, koska se oli sinun päässäsi sepittämä luku! Tuollaista gallupia ei ole ja jos olisi toisit siihen hyppykengässä linkin tai suoran referaatin!
Uskottavuutesi on nollan alapuolella, Tarkkis!
- Anonyymi
Nato-optio kutistuu kuin pyy maailmanlopun edellä, ennekuin se lopullisesti hylätään.
"Rinteen hallitus haluaa myös syventää puolustusyhteistyötä Ruotsin kanssa. IL:n tietojen mukaan uudessa kirjauksessa todetaan, että ”Suomen ja Ruotsin puolustusyhteistyön syventäminen antaa erityisiä mahdollisuuksia maittemme puolustuksen vahvistamiselle.”
"Suomen ilmavoimille ollaan parhaillaan hankkimassa uusia hävittäjiä, ja yksi ehdokkaista on ruotsalaisen Saabin valmistama Gripen E -hävittäjä. Päätöksen hävittäjähankinnasta tekee nyt muodostettava uusi hallitus vuoden 2021 loppuun mennessä."
Gripen on vahva ehdoka. Ehkä ihan vahvin. - Anonyymi
Natooptio on sekopääpresidentin termi toheloinnilleen ja nyt siitä höpistään kuin pyhästä sakramentista. Suomi ei tarvitse mitään natooptioita ja toivottavasti uusi hallitus saa usan ja naton pysymään poissa suomesta.
- Anonyymi
Nato-optio on vanhetunutta kylmänsodan jäännettä.
Euro-puolustus on tulevaisuutta.
Kattokaa vaikka itte kuinka paljon USA pelkää sitä.- Anonyymi
"Nato-optio on vanhetunutta kylmänsodan jäännettä."
Nato on tänä päivänä ajankohtaisempi kuin koskaan! Se suojaa suurinta osaa Eurooppaa!
"Euro-puolustus on tulevaisuutta."
Euro-puolustus on vain ajatusasteella!
"Kattokaa vaikka itte kuinka paljon USA pelkää sitä. "
Katsotaan, eikä pelkää yhtään:-D
- Anonyymi
"Nato-optio kutistuu kuin pyy maailmanlopun edellä, ennekuin se lopullisesti hylätään."
Kyllä näin on tosi!- Anonyymi
Venäjän kannatus on kasvanut jo 0 %:iin!
Eikä se ole ihme, sillä Venäjä sentään varastelee naapurimaittensa alueita ja on tuonut sodan takaisin Eurooppaan.
Nytkin Venäjä tappaa eurooppalaisia, mitä NATO ei ei tee.
Niin, että älkää lainkaan ihmetelkö, miksi suoraa NATO-jäsenyyttä kannattaa vain surkeat miljoona suomalaista ja Venäjää peräti huikeat 0%. - Anonyymi
""Nato-optio kutistuu kuin pyy maailmanlopun edellä, ennekuin se lopullisesti hylätään."
Kyllä näin on tosi!"
Nato-optio on Venäjän Tiltujen raivoksi mukana myös uudessa hallitusohjelmassa! Tuntuu varsin ihmeelliselä se, että nimenomaan Tiltut haluavat sen poistamista?
Tilanne on sama kuin silloin, jos talonomistaja ilmoittaa etukäteen, että jos talossa syttyy tulipalo niin palokuntaa EI AINAKAAN soiteta? Mikä järki piilee Tiltujen ajatusmaailman takana? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
""Nato-optio kutistuu kuin pyy maailmanlopun edellä, ennekuin se lopullisesti hylätään."
Kyllä näin on tosi!"
Nato-optio on Venäjän Tiltujen raivoksi mukana myös uudessa hallitusohjelmassa! Tuntuu varsin ihmeelliselä se, että nimenomaan Tiltut haluavat sen poistamista?
Tilanne on sama kuin silloin, jos talonomistaja ilmoittaa etukäteen, että jos talossa syttyy tulipalo niin palokuntaa EI AINAKAAN soiteta? Mikä järki piilee Tiltujen ajatusmaailman takana?Ei se ole enää Nato-optio vaan käsittää muutakin, mm. Europuolustuksen. Mahdollisuudet ovat moninaiset.
Nato on kylmänsodan jäänne. Vain USA ja Britit tulvat olemaan Natomaita lopulta.
Maailma kuitenkinmuuttuu Tiltuseni, maailma muuttuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjän kannatus on kasvanut jo 0 %:iin!
Eikä se ole ihme, sillä Venäjä sentään varastelee naapurimaittensa alueita ja on tuonut sodan takaisin Eurooppaan.
Nytkin Venäjä tappaa eurooppalaisia, mitä NATO ei ei tee.
Niin, että älkää lainkaan ihmetelkö, miksi suoraa NATO-jäsenyyttä kannattaa vain surkeat miljoona suomalaista ja Venäjää peräti huikeat 0%.Ei Venäjään liittyminen ole meillä Suomessa ollut esillä, muutakuin Nato Tiltujen unissa. Europuolustus ja puolustusyhteistyö Ruotsin kanssa on.
Mutta tähän suuntaan nyt liikutaan.
Europuolustus 100% --- Nato 0% - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
""Nato-optio kutistuu kuin pyy maailmanlopun edellä, ennekuin se lopullisesti hylätään."
Kyllä näin on tosi!"
Nato-optio on Venäjän Tiltujen raivoksi mukana myös uudessa hallitusohjelmassa! Tuntuu varsin ihmeelliselä se, että nimenomaan Tiltut haluavat sen poistamista?
Tilanne on sama kuin silloin, jos talonomistaja ilmoittaa etukäteen, että jos talossa syttyy tulipalo niin palokuntaa EI AINAKAAN soiteta? Mikä järki piilee Tiltujen ajatusmaailman takana?Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot.
Europuolustusta USA kavahtaa. Se kiirehti jo uhkaamaan EU:a pakotteilla jos EU tiivistää puolustustaan.
Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä? Ei . Se on edelleen se sama Neuvostoliiton liittolainen joka soti meitä vastaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole enää Nato-optio vaan käsittää muutakin, mm. Europuolustuksen. Mahdollisuudet ovat moninaiset.
Nato on kylmänsodan jäänne. Vain USA ja Britit tulvat olemaan Natomaita lopulta.
Maailma kuitenkinmuuttuu Tiltuseni, maailma muuttuu."Ei se ole enää Nato-optio vaan käsittää muutakin, mm. Europuolustuksen. "
Jota tosin ei ole olemassa, mutta käsittää kumminkin:-D
"Nato on kylmänsodan jäänne. "
Nato on elinvoimainen ja kukoistaa tiltujen harmiksi!
"Maailma kuitenkinmuuttuu Tiltuseni, maailma muuttuu. "
Maailmaa oki muuttuu... Tarkkispoika on ja pysyy Venäjän Tiltuna! - Anonyymi
Miksi Venäjään liittymistä ei kannateta, vaikka se rehellisesti varastaa naapurimaidensa asukkaiden koteja ja tontteja sekä ainoana nytkin murhaa eurooppalaisia?
Venäjää kannattaa jo täydet 0% ja suoraa liittymistä NATOon kannattaa vain vaivaiset miljoona täysi-ikäistä suomalaista.
Miksi NATO ei murhaa eurooppalaisia? Miksi Venäjän pitää sekin homma yksin hoitaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot.
Europuolustusta USA kavahtaa. Se kiirehti jo uhkaamaan EU:a pakotteilla jos EU tiivistää puolustustaan.
Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä? Ei . Se on edelleen se sama Neuvostoliiton liittolainen joka soti meitä vastaan."Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot."
Nato-optio on fakta! EU-puolustus on Venäjän Tiltujen unelma, KOSKA sellaista ei ole olemassa!
"Europuolustusta USA kavahtaa."
Miksi kavahtaisi olematonta?
Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä? Ei . Se on edelleen se sama Neuvostoliiton liittolainen joka soti meitä vastaan. "Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot.
Europuolustusta USA kavahtaa. Se kiirehti jo uhkaamaan EU:a pakotteilla jos EU tiivistää puolustustaan.
"Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä"
VARMASTI enemmän kuin Venäjä ja meikä-Tiltut! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot."
Nato-optio on fakta! EU-puolustus on Venäjän Tiltujen unelma, KOSKA sellaista ei ole olemassa!
"Europuolustusta USA kavahtaa."
Miksi kavahtaisi olematonta?
Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä? Ei . Se on edelleen se sama Neuvostoliiton liittolainen joka soti meitä vastaan. "Akkojen höpinöitä tollaset Nato-optiot.
Europuolustusta USA kavahtaa. Se kiirehti jo uhkaamaan EU:a pakotteilla jos EU tiivistää puolustustaan.
"Kuulostaako siltä että Nato USA olisi meidän ystävä"
VARMASTI enemmän kuin Venäjä ja meikä-Tiltut!Kyllähän suomi kelpaa usalle kelpaa tukikohdaksi kun suomalaiset on sille luvanneet itsensä rengiksi mutta ystävyydestä ei ole tietoa muuten hollyvoodin elokuvissa.
- Anonyymi
Voiko tämän tyhmempää esittää?
"Kyllähän suomi kelpaa usalle kelpaa tukikohdaksi kun suomalaiset on sille luvanneet itsensä rengiksi mutta ystävyydestä ei ole tietoa muuten hollyvoodin elokuvissa. "
Kyse on Natoon liittymisestä eikä USA:han liittymisestä!
USA ei ole = Nato! USA EI KAIPAA Skandinaviasta tukikohtia! Ei sillä ole niitä liioin Tanskassa tai Norjassa eli nykyisissä Nato-maissa! Baltian maat saivat pataljoonan kukin vasta pitkällisen ruinaamisen perään!
Suomi ei ole kenenkään "renki" eikä ole luvannut kenellekään mitään!Ystävyys-liturgiaa saimme kuunnella aivan kylliksi YYA-aikana valtiolta, joka ei todellisuudessa ole kenenkään ystävä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko tämän tyhmempää esittää?
"Kyllähän suomi kelpaa usalle kelpaa tukikohdaksi kun suomalaiset on sille luvanneet itsensä rengiksi mutta ystävyydestä ei ole tietoa muuten hollyvoodin elokuvissa. "
Kyse on Natoon liittymisestä eikä USA:han liittymisestä!
USA ei ole = Nato! USA EI KAIPAA Skandinaviasta tukikohtia! Ei sillä ole niitä liioin Tanskassa tai Norjassa eli nykyisissä Nato-maissa! Baltian maat saivat pataljoonan kukin vasta pitkällisen ruinaamisen perään!
Suomi ei ole kenenkään "renki" eikä ole luvannut kenellekään mitään!Ystävyys-liturgiaa saimme kuunnella aivan kylliksi YYA-aikana valtiolta, joka ei todellisuudessa ole kenenkään ystävä!Nato on usa englanti ja ranska ja muut jäsenet on niiden juoksupoikia.
- Anonyymi
Nato on 29:n jäsenmaan puolustusliitto, joka ei osallistu USA:n, Englannin tai Ranskan sotiin edes pyynnöstä!
USA sai sotia yksin Syyriassa ja Ranska Keski-Afrikassa!
Tiltu sepittää turhaa skeidaa!
- Anonyymi
"Nato! USA EI KAIPAA Skandinaviasta tukikohtia!"
Keflavikissa on USA:n tukikohta ja niin on Norjassakin merijalkaväen tukikohta. Saksassa USA:n tukikohtia. Siis ei Nato tukikohtia, ne on erikseen. Natoa toki käytettiin troijanhevosena sisään pääsyyn.- Anonyymi
Miksi Venäjään ei haluta liittyä?
Venäjä sentään ryöstelee naapurimaidenperheiden koteja ja tontteja mafiosoilleen ja luotilävistelee eurooppalaisia, mutta NATO ei näytä kykenevän kansanmurhaamaan euroopalaisia.
Onko Venäjän jatkossakin pakko ihan yksinään kurkkuleikattava eurooppalaisia, kun NATO ei vaan osaa eikä halua?
- Anonyymi
"Tämä luo suomalaisille petollisen turvallisuudentunteen ettei Venäjä mikään uhka olekaan"
Nassen harmiksi taas faktaa pöytään: Venäjä ei ole Suomelle uhka, koska Suomesta ei ole Venäjälle mitään hyötyä, eikä Suomi ole Venäjälle uhka. Asetelmat nyt sattuu vain olemaan tällaiset ja siksi nato-jäsenyydelle ei ole perusteita. Käsittämättömiä nämä palstalla riehuvat nasset, jotka yrittää vihapostauksilla luoda jotain jäsenyysperusteita. Kun ÄO on matala, myös käytös on sellaista... - Anonyymi
Puolustusministeri A-M. Henrisson lähtee valtuuskuntineen neuvottelemaan Gripenien toimitusehdoista heti kun on nimitetty tehtävään.
- Anonyymi
Eipä tuota tiedä mitä se hommaa kun on natoon liittymistä kannattavasta puolueesta. Ministeriajan jälkeen voi tietysti pyrkiä saabin johtokuntaan jos suomeen gripenit hommataan eli tekee bernerit mikä on maan tapa.
- Anonyymi
No eihän Anna-Maja lähde Ruotsiin, ainakaan puolustusministerinä.
Puolustusministeri Li andersson sen sijaan lähtee Ruotsiin ja pohjustaa Gripen hankintoja ja muita puolustusyhteistyön vaatimia hankintoja. Ruotsiin puolustusministerimme lähtee Ruotsin kolleegansa kutsumana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eihän Anna-Maja lähde Ruotsiin, ainakaan puolustusministerinä.
Puolustusministeri Li andersson sen sijaan lähtee Ruotsiin ja pohjustaa Gripen hankintoja ja muita puolustusyhteistyön vaatimia hankintoja. Ruotsiin puolustusministerimme lähtee Ruotsin kolleegansa kutsumana.Kummastakaan ei tule puolustusministeriä vaan kepusta joku
- Anonyymi
Niinistö on tullut katumapäälle kun ei itsekään hyväksy koko natooptiotakäsitettä vaan puhui natomahdollisuudesta. Niinistö jää historiaan natooptiona ja euvasallina, ei hyvä.
- Anonyymi
Jos olisit lukenut kieliä niin tietäisit, että optio = mahdollisuus .
Niinistö jää historiaan suosittuna presidenttinä, joka on täyttänyt hyvin tehtävänsä! Oikein hyvä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olisit lukenut kieliä niin tietäisit, että optio = mahdollisuus .
Niinistö jää historiaan suosittuna presidenttinä, joka on täyttänyt hyvin tehtävänsä! Oikein hyvä!Jos ymmärtäisit asioista edes hiukan, ymmrtäisit ehkä myös sen että optio = vaihtoehto ja optional = valinnainen, vaihtoehtoinen
Mutta Nato on nyt pois syrjäytynyt optionaalisten vaihtoehtojen joukosta, kun keskitymme syventämään pohjoismaista yhteistyötä ja nimenomaan RUOTSIN kanssa, sekä tulevan EU-puolustuksen tuloon. - Anonyymi
"Jos ymmärtäisit asioista edes hiukan, ymmrtäisit ehkä myös sen että optio = vaihtoehto ja optional = valinnainen, vaihtoehtoinen"
Sanoja voit rauhassa pyöritellä, mutta periaatteessa kyse on samasta asiasta!
"Mutta Nato on nyt pois syrjäytynyt optionaalisten vaihtoehtojen joukosta"
Miten se muka olisi syrjäytynyt kun on kerran mukana hallitusohjelmassa?
" kun keskitymme syventämään pohjoismaista yhteistyötä ja nimenomaan RUOTSIN kanssa, sekä tulevan EU-puolustuksen tuloon. "
EU Puolustus on pelkkä ajatelma vailla todellisuutta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jos ymmärtäisit asioista edes hiukan, ymmrtäisit ehkä myös sen että optio = vaihtoehto ja optional = valinnainen, vaihtoehtoinen"
Sanoja voit rauhassa pyöritellä, mutta periaatteessa kyse on samasta asiasta!
"Mutta Nato on nyt pois syrjäytynyt optionaalisten vaihtoehtojen joukosta"
Miten se muka olisi syrjäytynyt kun on kerran mukana hallitusohjelmassa?
" kun keskitymme syventämään pohjoismaista yhteistyötä ja nimenomaan RUOTSIN kanssa, sekä tulevan EU-puolustuksen tuloon. "
EU Puolustus on pelkkä ajatelma vailla todellisuutta!"EU Puolustus on pelkkä ajatelma vailla todellisuutta!"
Mutta eikö olekin pelottava. Mitä Nato Tiltu. Pelottaako?
Mein Kampf oli joskus ajatuksen asteella ja kuinkas kävi?
Jostain nää jutut lähtee kato liikkeelle. USA pelkää myös. Ovat oikein EU:a uhkailleetkin jo.
Niinhän sitä sanotaan, että: "ja siitä se ajatus sitten lähti". :D
- Anonyymi
Jos uutta hallitusohjelmaa puolustuksen osalta katsoo niin siinä kerrottiin natooptiosta ja että tutkitaan muitakin mahdollisuuksia. Suomen osalta taitaa natooptio olla jäissä seuraavat 4 vuotta ja tuskin enään kukaan sitä sitten ottaa esille.
- Anonyymi
"Suomen osalta taitaa natooptio olla jäissä seuraavat 4 vuotta ja tuskin enään kukaan sitä sitten ottaa esille. "
KUTEN viitesanat kertoo niin se otetaan esiin HETI JOS turvallisuustilanne muuttuu!
Sanamuotona se on täysin järkevä ja hillitsee naapurimaan mahdollisia agressioita! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Suomen osalta taitaa natooptio olla jäissä seuraavat 4 vuotta ja tuskin enään kukaan sitä sitten ottaa esille. "
KUTEN viitesanat kertoo niin se otetaan esiin HETI JOS turvallisuustilanne muuttuu!
Sanamuotona se on täysin järkevä ja hillitsee naapurimaan mahdollisia agressioita!Tuurvallisuustilanne parantuu syvenevän Ruotsiyhteistyön takia.
Joooo se on Nato nyt förbi. Hyvästi kylmäsota.
- Anonyymi
Miksi vain Venäjä saa rikkoa rikko allekirjoittamaansa YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta ja kouluttaa lapsisotilaita?
- Anonyymi
Nato Turkki ei riko lasten oikeuksia, kun hyväksyy lapsiseksin. Päinvastoin se toimii niinkuin kaikkien Nato sotilaiden hyväksi. Naton sotilaat voivat tulla esimerkiksi Irakista ja Afganistanista lomalle Turkkiin ja saavat "tuoretta" lihaa.
Sukupuoliyhteys 12 v. Turkkilaislapsen kanssa saa Natosoturin sykähtelemään aivan uudella tuhoamisen levelillä. - Anonyymi
Lasten sotilaskoulutus ei laissa kieletty vaan lasten käyttö sotilaina ja se näkyy olevan yksityisten sotahistoriayhdistysten järjestämää venäjällä. Lasten sotilaskouluja löytyy mm. Usasta, mm. Trump on käynyt lasten sotakoulun.
- Anonyymi
Kyllä se nyt näyttää että etäisyyttä vähän otetaan natoon ja harkitaan että mihin harjoituksiin naton kanssa suomi osallistuu ettei käy niinkuin nazijussin kaudella kun suomella on 70 sotaharjoitusta naton kanssa tänä vuonna. Isäntämaasopimus naton kanssa kuitenkin määrää suomen naton harjoitusten järjestäjäksi ja avustajaksi suomessa että onko uudella hallituksella niiden rajoittamiseen mitään mahdollisuutta.
"Isäntämaasopimus naton kanssa kuitenkin määrää suomen naton harjoitusten järjestäjäksi ja avustajaksi suomessa että onko uudella hallituksella niiden rajoittamiseen mitään mahdollisuutta."
Suomi ja suomalaiset eivät suinkaan halua harjoitusten rajoittamista, vaan lisää niiitä ja muuta yhteistyötä ja länsi-integraatiota arvomme jakavien ystävämaidemme ja kumppaneidemme kanssa."Ai että pitäs olla lisää harjotuksia suomalaisten mielestä naton kanssa, tiedossa on vain yksi joka on sitä mieltä."
Yli puolet suomalaisista on samaa mieltä kanssani.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Ai että pitäs olla lisää harjotuksia suomalaisten mielestä naton kanssa, tiedossa on vain yksi joka on sitä mieltä."
Yli puolet suomalaisista on samaa mieltä kanssani.Heko heko tuota ei usko kukaan
Anonyymi kirjoitti:
Heko heko tuota ei usko kukaan
Uutinen viime vuodelta:
"IL-US-kysely: Jo 48 % suomalaisista hyväksyy sotilasyhteistyön syventämisen USA:n ja Naton kanssa"
"Toukokuun mittauksessamme 48 prosenttia sanoi, että tämä politiikka on oikeansuuntaista. Vastaajista 25 prosenttia oli sitä mieltä, että politiikka ei ole oikeansuuntaista. Iso osa, 27 prosenttia suomalaisista, ei osaa ottaa asiaan kantaa."
Kun epävarmoista n. puolet ellei enemmänkin lopulta tietenkin kannattaisi tuota, prosenttiluku olisi päälle 60%.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Uutinen viime vuodelta:
"IL-US-kysely: Jo 48 % suomalaisista hyväksyy sotilasyhteistyön syventämisen USA:n ja Naton kanssa"
"Toukokuun mittauksessamme 48 prosenttia sanoi, että tämä politiikka on oikeansuuntaista. Vastaajista 25 prosenttia oli sitä mieltä, että politiikka ei ole oikeansuuntaista. Iso osa, 27 prosenttia suomalaisista, ei osaa ottaa asiaan kantaa."
Kun epävarmoista n. puolet ellei enemmänkin lopulta tietenkin kannattaisi tuota, prosenttiluku olisi päälle 60%.Yhteistyö on laaja asia ettei se että 48 sanoo sen olevan oikean suuntaista jää paljon siitä että se on oikea suunta ja varsinkaan sitä että harjoituksia pitää lisätä. Tyypillästä nato trolimedian sumutusta aitoon jessikkan tyyliin.
- Anonyymi
Onhan nato tappanut eurooppalaisia siviilejä jugoslavian pommituksissa joskus 1980-luvulla ja legion projektissaan 50-70 luvuilla ympäri eurooppaa ja nytkin jatkaa teurastusta afganistanissa.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Uutinen viime vuodelta:
"IL-US-kysely: Jo 48 % suomalaisista hyväksyy sotilasyhteistyön syventämisen USA:n ja Naton kanssa"
"Toukokuun mittauksessamme 48 prosenttia sanoi, että tämä politiikka on oikeansuuntaista. Vastaajista 25 prosenttia oli sitä mieltä, että politiikka ei ole oikeansuuntaista. Iso osa, 27 prosenttia suomalaisista, ei osaa ottaa asiaan kantaa."
Kun epävarmoista n. puolet ellei enemmänkin lopulta tietenkin kannattaisi tuota, prosenttiluku olisi päälle 60%.Kannattaako trolli Natsi-Saksan ja Natsi-Serbian kansanmurhapolitiikkaa Jugoslaviassa?
Eikö kukaan saisi estää fasistisia serbi- ja islamistihallituksia tekemästä siviilimurhia?
Kertoisiko trolli lisää Natsismistaan.
Miksi vain Venäjä saisi yksin sotamurhata Euroopassa, kuten Venäjä nytkin tekee?
Miksi NATO ei murhaa eurooppalaisia kristittyjä?
Onko Venäjän sekin hoidettava yhdessä islamistien kanssa, kun NATO ei näytä osaavan eikä kykenevän kansanmurhiin? Anonyymi kirjoitti:
Yhteistyö on laaja asia ettei se että 48 sanoo sen olevan oikean suuntaista jää paljon siitä että se on oikea suunta ja varsinkaan sitä että harjoituksia pitää lisätä. Tyypillästä nato trolimedian sumutusta aitoon jessikkan tyyliin.
"Yhteistyö on laaja asia ettei se että 48 sanoo sen olevan oikean suuntaista jää paljon siitä että se on oikea suunta"
Tietenkin se on oikea suunta, koska olemme länsimainen demokratia. Itäsuuntaus olisi se väärä suunta,
" ja varsinkaan sitä että harjoituksia pitää lisätä."
No sitähän se sotilasyhteistyön syventämisen USA:n ja Naton kanssa juuri tarkoittaa.
"Tyypillästä nato trolimedian sumutusta aitoon jessikkan tyyliin."
Sinä itsehän tuossa yrität muuttaa mustaa valkoiseksi. Kun kansalta kysytään, että
"-Suomi tekee syvenevää sotilaallista yhteistyötä lännen eli käytännössä Yhdysvaltain ja Naton kanssa luodakseen yhdessä sotilaallisen pelotteen Venäjän mahdollista uhkaa vastaan. Onko tämä politiikka mielestänne oikeansuuntaista?"
Ja 48 prosenttia sanoi, että tämä politiikka on oikeansuuntaista, niin se tarkoittaa, että 48 prosenttia haluaa enemmän yhtwistyötä ja harjoitksia NATO:n ja USA.n kanssa. Kun varmasti vähintään puolet kantaaottamattomista lopulta päätyisi samalle kannalle, niin tuolla yhteistyön ja harjoitusten määrän kasvattamisella on selvä kansamme tuki.Anonyymi kirjoitti:
Onhan nato tappanut eurooppalaisia siviilejä jugoslavian pommituksissa joskus 1980-luvulla ja legion projektissaan 50-70 luvuilla ympäri eurooppaa ja nytkin jatkaa teurastusta afganistanissa.
Entisen Jugoslavian sodassa NATO:n pommituksissa kuoli noin 400 siviiliä. Pommitukset lopettivat Serbian masinoiman sodan, jossa oli jo kuollut yli 140 000 siviiliä ja lisää joukkomurhia ja teloituksia oli luvassa.
- Anonyymi
Natomyönteisten upseerien joukosta 66,6% kannattaa Natoon liittymistä.
Mutta Suomalaisten keskuudessa Natolla on surkea 15%:n kannatus.
75% Suomalaisista vastustaa Natoon liityymistä.- Anonyymi
Miksi vain Venäjällä on oikeus sotamurhata eurooppalaisia siviilejä?
Miksi vain Venäjä saa Natsi-varastaa naapurimaiden perheiden maita mafiosoilleen?
Miksi vain Venäjä saa rikkoa YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta ja kouluttaa lapsia sodankäyntiin?
Miksi Venäjä saa olla Euroopan ainoa sotakiimainen ja varasteleva Natsi-Valtio? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi vain Venäjällä on oikeus sotamurhata eurooppalaisia siviilejä?
Miksi vain Venäjä saa Natsi-varastaa naapurimaiden perheiden maita mafiosoilleen?
Miksi vain Venäjä saa rikkoa YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta ja kouluttaa lapsia sodankäyntiin?
Miksi Venäjä saa olla Euroopan ainoa sotakiimainen ja varasteleva Natsi-Valtio?Sotiminen ei ole laissa kielletty mutta sotarikokset on. Naton legion projektilla tapetaan ukrainan siviilejä nykyään ja aiemmin siviilejä myös ympäri eurooppaa ja se on laitonta. Lapsien sotilaskoulutus ei ole laitonta ja sitä tehdään yhdysvalloissa mutta onko venäjällä samanlaista koulutusta näytti enemmän sotahistorian esittelyltä.
- Anonyymi
Miksi Natoa kannattaa vain vaivaiset 1.000.000 täysi-ikäistä suomalaista?
Eurooppalaisia nytkin murhaavaa Venäjää kannattaa jo peräti 0 % suomalaisista! - Anonyymi
Miksi NATO-maissa ei ole valtion ylläpitämiä lapsisotilasakatemioita?
Miksi vain Venäjä saa lietsoa lapsia sotakiimaan valtion ylläpitämissä lapsisotakouluissaan? - Anonyymi
Onko ne valtion ylläpitämiä? Voihan ne olla valtion "hiljaa hyväksymiä", mutta eivät välttämättä rahoittamia?
- Anonyymi
Muuttako se mitään? Sotilaskoulutuksen antaminen lapsille on sairasta ja Venäjällä on tapa kunniassaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuttako se mitään? Sotilaskoulutuksen antaminen lapsille on sairasta ja Venäjällä on tapa kunniassaan!
Näkyyhä suomessakin olevan lapsia aina sotamuseoissa panssareita ja muita aseita ihailemassa ja siellä oppaat hehkuttaa mitä niillä tehdään ja kun sama tehdään venäjällä niin alkaa muslimien rakastajan vongunta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkyyhä suomessakin olevan lapsia aina sotamuseoissa panssareita ja muita aseita ihailemassa ja siellä oppaat hehkuttaa mitä niillä tehdään ja kun sama tehdään venäjällä niin alkaa muslimien rakastajan vongunta.
Älä ny, ajattelitko iha ite? Vai kertoiko se peilikuva tämänkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä ny, ajattelitko iha ite? Vai kertoiko se peilikuva tämänkin?
En, tulipahan mieleen mitä televisiosta on näkynyt
- Anonyymi
Ettekö te käsitä, suomella on laadittuna vastoin perustuslakia isäntämaasopimus ja se riittää natolle.
Se saa sillä sopimuksella kauttakulkuluvan ja tukikohdat, millään muulla ei ole merkitystä, niissä suunnitelmissa Suomen kansalainen ei paina mitään.
Elikkä selvennys, isäntämaasopimus vaarantaa kansalaisten turvallisuuden ja rikkoo perustuslain kirjainta.- Anonyymi
Miksi NATO-maissa noudatetaan YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta eikä kouluteta pikkulapsia sotaan?
Miksi NATO-maat eivät ota oppia Venäjästä ja muista muslimimaista lapsisotilaskoulutukseen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi NATO-maissa noudatetaan YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta eikä kouluteta pikkulapsia sotaan?
Miksi NATO-maat eivät ota oppia Venäjästä ja muista muslimimaista lapsisotilaskoulutukseen?Mites ne lapsiseksin hyväksyvät lait Nato Turkissa? ;)
Kuluuko YK:n Lapsen oikeuksien sopimukseen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites ne lapsiseksin hyväksyvät lait Nato Turkissa? ;)
Kuluuko YK:n Lapsen oikeuksien sopimukseen?Turkissa ei muuten ole sellaista lakia.
- Anonyymi
"Sotilaskoulutuksen antaminen lapsille on sairasta "
Nato Trumpin lapsuudenaikainen sotilasura:
" Sotilasakatemiaan siirto järkytti
Teini-ikäisenä Donald erotettiin koulustaan huonon käytöksen takia. Koulukaverit ovat kuvanneet häntä kiusaajaksi.
Isä Fred siirsi Donaldin 13-vuotiaana New York Military Academyyn - (siirryt toiseen palveluun) siirto on ollut Trumpille järkytys, joka on jättänyt jälkensä hänen myöhempään elämäänsä.
Sotilasakatemiassa oli kova kuri, ja poikia kuritettiin myös fyysisesti."
Sodomia on yksi alistamisen keino USA:n sotilaskakatemioissa, niinkuin Brittiläisissäkin sisäoppilaitoksissa.- Anonyymi
Miksi Natoon kuuluvissa maissa noudatetaan pilkuntarkasti YK:ssa solmittua Lapsen oikeuksien sopimusta?
Eikö NATO-maiden olisi jo aika liittyä muslimimaiden ja Venäjän rintamaan ja alettava kouluttamaan lapsisotilaita?
Venäjä ja muslimimaat voisivat kouluttaa NATO-maita lapsisotilaiden koulutuksessa.
- Anonyymi
Nato Turkki on aloittanut... niin mitä se on aloittanut, lukekaa tästä.
Nato Turkin perustuslakituomioistuin on kumonnut säännöksen, jonka mukaan seksi alle 15-vuotiaan lapsen kanssa lasketaan automaattisesti seksuaaliseksi hyväksikäytöksi. Päätös on saanut lastenoikeuksien asiantuntijat pöyristymään
Perustuslakituomioistuin teki päätöksen, jonka mukaan seksisuhteesta 12–15-vuotiaan kanssa ei joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen, jos lapsi ymmärtää seksuaalisen kanssakäymisen merkityksen ja on siihen suostuvainen.
Päätös tuli voimaan 13. tammikuuta vuonna 2017.
– Turkissa on valtava määrä alaikäisiä pakolaisia, joilla ei ole vanhempia. On ollut puhetta siitä, että myös haavoittuvassa asemassa olevilla pakolaisilla on vaarana joutua lapsimorsiamen asemaan, Alaranta sanoi.
Irak luovutti hiljattain Nato Turkille 188 lasta.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001240286.html- Anonyymi
Turkki on Turkki eikä se tee mitään Nato-lainsäädäntöä vaan omaansa!
Ei Nato järjestönä puutu jäsenmaansa sisäisiin asioihin, mutta länsimaiselta kannalta on selviö, että Turkki on mätä omena eurooppalaisten maiden joukossa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turkki on Turkki eikä se tee mitään Nato-lainsäädäntöä vaan omaansa!
Ei Nato järjestönä puutu jäsenmaansa sisäisiin asioihin, mutta länsimaiselta kannalta on selviö, että Turkki on mätä omena eurooppalaisten maiden joukossa!#Ei Nato järjestönä puutu jäsenmaansa sisäisiin asioihin, mutta länsimaiselta kannalta on selviö, että Turkki on mätä omena eurooppalaisten maiden joukossa!#
Ei puutu vai?
Isäntämaasopimus takaa sille melkoisen vapauden, vaikka emme ole edes jäsen. Anonyymi kirjoitti:
#Ei Nato järjestönä puutu jäsenmaansa sisäisiin asioihin, mutta länsimaiselta kannalta on selviö, että Turkki on mätä omena eurooppalaisten maiden joukossa!#
Ei puutu vai?
Isäntämaasopimus takaa sille melkoisen vapauden, vaikka emme ole edes jäsen."Ei puutu vai?
Isäntämaasopimus takaa sille melkoisen vapauden, vaikka emme ole edes jäsen. "
ISäntämaasopimus ei takaa mitään vapauksia, koska sen mukaan kaikki sopimuksen soveltamista koskevat asiat päätetään yhdessä.
- Anonyymi
Venäjä voisi kouluttaa NATO-maita eurooppalaisten kristittyjen tappamisessa.
NATO ei näytä osaavan eurooppalaisten sotamurhaamista.
Pitääkö Venäjän yksin hoitaa Euroopan islamisoiminen?- Anonyymi
Huolesi on turha!
Mitä ikinä Venäjä yrittääkin niin aina s epäonnistuu! Eurooppalaisten sotamurhaaminen on tosin vain ääristallaritten tavoite.... ei muiden! - Anonyymi
Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit.
Anonyymi kirjoitti:
Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit.
"Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa"
NATO ei murhaa eurooppalaisia siviilejä. Venääjä murhaa heitä mm. Ukrainassa. Donbassissa on Venäjä sodallaan murhannut jo 240 lastakin:
NATO ei myöskään ole yhdessäkään EU-maassa tukenut muslimien vallankaappausta. Outo kuvitelmakin. Saitko sen RT-kanavalta?
"ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit."
Venäjällä on suurinpiirtein saman verran, ehkä jopa enemmän muslimeita kuin EU:ssa yhteensä kun laittomat siirtolaiset otetaan huomioon. Ja Moskovassa asuu sekä suhteessa että absoluuttisesti enemmän muslimeita kuin missään Euroopan pääkaupungissa. Kremlin painostus saa yhä useammat heistä kääntymään ääri-islamilaisuuteen, joten se on taatusti ongelma Venäjälläkin, josta muuten liittyi ISIS-järjestön riveihin tuhasia muslimeita.moloch_horridus kirjoitti:
"Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa"
NATO ei murhaa eurooppalaisia siviilejä. Venääjä murhaa heitä mm. Ukrainassa. Donbassissa on Venäjä sodallaan murhannut jo 240 lastakin:
NATO ei myöskään ole yhdessäkään EU-maassa tukenut muslimien vallankaappausta. Outo kuvitelmakin. Saitko sen RT-kanavalta?
"ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit."
Venäjällä on suurinpiirtein saman verran, ehkä jopa enemmän muslimeita kuin EU:ssa yhteensä kun laittomat siirtolaiset otetaan huomioon. Ja Moskovassa asuu sekä suhteessa että absoluuttisesti enemmän muslimeita kuin missään Euroopan pääkaupungissa. Kremlin painostus saa yhä useammat heistä kääntymään ääri-islamilaisuuteen, joten se on taatusti ongelma Venäjälläkin, josta muuten liittyi ISIS-järjestön riveihin tuhasia muslimeita.Hups. Linkki jäi pois:
https://www.unian.info/war/10571295-russian-invaders-kill-over-240-children-in-donbas-for-five-years.html- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa"
NATO ei murhaa eurooppalaisia siviilejä. Venääjä murhaa heitä mm. Ukrainassa. Donbassissa on Venäjä sodallaan murhannut jo 240 lastakin:
NATO ei myöskään ole yhdessäkään EU-maassa tukenut muslimien vallankaappausta. Outo kuvitelmakin. Saitko sen RT-kanavalta?
"ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit."
Venäjällä on suurinpiirtein saman verran, ehkä jopa enemmän muslimeita kuin EU:ssa yhteensä kun laittomat siirtolaiset otetaan huomioon. Ja Moskovassa asuu sekä suhteessa että absoluuttisesti enemmän muslimeita kuin missään Euroopan pääkaupungissa. Kremlin painostus saa yhä useammat heistä kääntymään ääri-islamilaisuuteen, joten se on taatusti ongelma Venäjälläkin, josta muuten liittyi ISIS-järjestön riveihin tuhasia muslimeita.Kylläpä nato oli serbiassa murhaamassa siviilejä ja valtasi kosovon muslimeille serbialta.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Nato osaa liiankin euroopan kristittyjen murhaamisen euroopassa muslimien vallankaappauksen tukemiseksi eumaissa"
NATO ei murhaa eurooppalaisia siviilejä. Venääjä murhaa heitä mm. Ukrainassa. Donbassissa on Venäjä sodallaan murhannut jo 240 lastakin:
NATO ei myöskään ole yhdessäkään EU-maassa tukenut muslimien vallankaappausta. Outo kuvitelmakin. Saitko sen RT-kanavalta?
"ettei venäjällä ole mitään opittavaa natolta. Päinvastoin venäjä on maassaan ansiokkaasti pitänyt kurissa asuvat ääri islamistit."
Venäjällä on suurinpiirtein saman verran, ehkä jopa enemmän muslimeita kuin EU:ssa yhteensä kun laittomat siirtolaiset otetaan huomioon. Ja Moskovassa asuu sekä suhteessa että absoluuttisesti enemmän muslimeita kuin missään Euroopan pääkaupungissa. Kremlin painostus saa yhä useammat heistä kääntymään ääri-islamilaisuuteen, joten se on taatusti ongelma Venäjälläkin, josta muuten liittyi ISIS-järjestön riveihin tuhasia muslimeita.Venäjä ei ole sodassa ukrainan kanssa ja poron natsijoukot donbassissa murhasi lapsia naisia ja vanhuksia. Toivottovasti uusi presidenntii saa sen loppumaan.
Anonyymi kirjoitti:
Kylläpä nato oli serbiassa murhaamassa siviilejä ja valtasi kosovon muslimeille serbialta.
"Kylläpä nato oli serbiassa murhaamassa siviilejä ja valtasi kosovon muslimeille serbialta."
NATO esti serbejä tekemästä lisää kansanmurhia. Kosovo oli albaanienemmistöinen ja koska serbit yrittivät murhata heidät, itsenäistyminen oli ainoa vaihtoehto.Anonyymi kirjoitti:
Venäjä ei ole sodassa ukrainan kanssa ja poron natsijoukot donbassissa murhasi lapsia naisia ja vanhuksia. Toivottovasti uusi presidenntii saa sen loppumaan.
"Venäjä ei ole sodassa ukrainan kanssa"
Tietenkin on: Venäjän armeijan sotilaita sotii tällä hetkellä 3000-4000 Ukrainassa sen lisäksi, että Venäjä siellä rahoittaa, aseistaa ja täysin määrää kymmeniä tuhansia palkkasoturita ja ns. vapaaehtoisia ja kapinallisia.
" ja poron natsijoukot donbassissa murhasi lapsia naisia ja vanhuksia."
Todellakin Ukrainan puolustaessaan suverineettiaan aluksi oli myös joitakin siviiliuhreja. Enemmistö heistäkin on nyt Venäjän armeijan omatunnolla.
"Toivottovasti uusi presidenntii saa sen loppumaan."
Ukrainan armeijan taktiikka on jo vuosia ollut vain vastata Venäjän ja sen tukemien joukkojen hyökkäyksiin. Näin siviiliuhreja ei juurikaan siltä enää ole tullut. Tosin nyt ETYJ raportoi, että Venäjä on vienyt raskasta aseistusta siviilikohteioden viereen saadakseen aikaan siviiliuhreja
- Anonyymi
USA tekee tiivistä yhteistyötä muslimimaiden kanssa. Jemenin kansanmurhassa se on ainakin välillisesti mukana, tukien Saudeja aseellisesti ja "neuvonantaja" pataljoonalla paikanpäällä.
Sama juttu kun Neuvostoliitto ja Britit soti Suomea vastaan ja USA hoiti ase ja muun huollon. USA:n "neuvonantajia" oli sotimassa Suomea vastaan silloinkin."Sama juttu kun Neuvostoliitto ja Britit soti Suomea vastaan ja USA hoiti ase ja muun huollon. USA:n "neuvonantajia" oli sotimassa Suomea vastaan silloinkin."
Tiltu valehtelee epätoivoisesti. Tosiasiassa Suomessa on laaja yhteisymmärrys siitä, että USA ja muut länsimaat pelastivat Suomen itsenäisyyden verisen diktatuurin Neuvostoliiton vieressä eikä valheillasi ole siihen mitään vaikutusta.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Sama juttu kun Neuvostoliitto ja Britit soti Suomea vastaan ja USA hoiti ase ja muun huollon. USA:n "neuvonantajia" oli sotimassa Suomea vastaan silloinkin."
Tiltu valehtelee epätoivoisesti. Tosiasiassa Suomessa on laaja yhteisymmärrys siitä, että USA ja muut länsimaat pelastivat Suomen itsenäisyyden verisen diktatuurin Neuvostoliiton vieressä eikä valheillasi ole siihen mitään vaikutusta.Huh huh mitä paskaa suoltaa länsimaat ei pelastaneet suomea mistään vaan sotaaikana suomen herrat iski päätään karjalan mäntyyn niin lujaa että rupesivat lopulta pelastamaan suomea rauhansopimukseen NLn kanssa
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Sama juttu kun Neuvostoliitto ja Britit soti Suomea vastaan ja USA hoiti ase ja muun huollon. USA:n "neuvonantajia" oli sotimassa Suomea vastaan silloinkin."
Tiltu valehtelee epätoivoisesti. Tosiasiassa Suomessa on laaja yhteisymmärrys siitä, että USA ja muut länsimaat pelastivat Suomen itsenäisyyden verisen diktatuurin Neuvostoliiton vieressä eikä valheillasi ole siihen mitään vaikutusta.Muun muassa Ukrainalainen 44. divisioona tuhottiin lähes kokonaan.
Sotasaaliina tuli paljon USA valmisteista materiaalia ja säilyke muonaa.
Britit pommitti Suomea, vaikkeivät olleet julistaneet sotaa Suomelle. Julistivat sen sitten jälkeeenpäin kun asiasta huomautettiin Britti homoille.
Sellaisia ystäviä Nato Tiltuilla, saatana luopioilla. Anonyymi kirjoitti:
Huh huh mitä paskaa suoltaa länsimaat ei pelastaneet suomea mistään vaan sotaaikana suomen herrat iski päätään karjalan mäntyyn niin lujaa että rupesivat lopulta pelastamaan suomea rauhansopimukseen NLn kanssa
"Huh huh mitä paskaa suoltaa länsimaat ei pelastaneet suomea mistään vaan sotaaikana suomen herrat iski päätään karjalan mäntyyn niin lujaa että rupesivat lopulta pelastamaan suomea rauhansopimukseen NLn kanssa"
Länsimaat estivät veristä diktatuuria Neuvostoliittoa tekemästä Suomesta neuvostotasavaltaa, tämä on selviö.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Huh huh mitä paskaa suoltaa länsimaat ei pelastaneet suomea mistään vaan sotaaikana suomen herrat iski päätään karjalan mäntyyn niin lujaa että rupesivat lopulta pelastamaan suomea rauhansopimukseen NLn kanssa"
Länsimaat estivät veristä diktatuuria Neuvostoliittoa tekemästä Suomesta neuvostotasavaltaa, tämä on selviö.Ei kyllä länsimaat estäneet NLn tekemästä suomesta neuvostotasavaltaa ja koko NLn yritys johtui suomen saksahenkisestä hallituksesta joka ei halunnut sopia NLn kanssa mistään mutta ennen jatkosotaa kyllä natsisaksan kanssa passas sopia.
Anonyymi kirjoitti:
Ei kyllä länsimaat estäneet NLn tekemästä suomesta neuvostotasavaltaa ja koko NLn yritys johtui suomen saksahenkisestä hallituksesta joka ei halunnut sopia NLn kanssa mistään mutta ennen jatkosotaa kyllä natsisaksan kanssa passas sopia.
"Ei kyllä länsimaat estäneet NLn tekemästä suomesta neuvostotasavaltaa"
Kyllä estivät. Sekä talvisodassa että toisen maailmansodan jälkeen.
" ja koko NLn yritys johtui suomen saksahenkisestä hallituksesta joka ei halunnut sopia NLn kanssa mistään mutta ennen jatkosotaa kyllä natsisaksan kanssa passas sopia."
Mitä ihmettä sinä sekoilet? Ennen talvisotaa Neuvostoliitto oli Natsi-Saksan liittolainen, ei Suomi. Neuvostoliito ja Natsi-Saksa sopivat jopa, että Neuvostoliitto voi hyökätä Suomeen.- Anonyymi
Nykyaikanakin luopioilla on kaltaisensa toverit, kuten USA:lla Neuvostoliitto. :D Se on myös reaali historiaa.
Anonyymi kirjoitti:
Nykyaikanakin luopioilla on kaltaisensa toverit, kuten USA:lla Neuvostoliitto. :D Se on myös reaali historiaa.
"Nykyaikanakin luopioilla on kaltaisensa toverit, kuten USA:lla Neuvostoliitto. :D Se on myös reaali historiaa."
USA ei ollut Neuvostoliiton toveri, vaikka se auttoi sitä selviämään Natsi-Saksasta.
- Anonyymi
Nato-optio poistettiin hallitusohjelmasta ja tilalle pantiin jotain liirum-laarumia mahdollisuudesta jos jatain tai ja niin edelleen.
Niin se pienene kaiken aikaa kuin se pyy maailmanlopun edellä. Mutta ei Naton kuihtuminen mikään maailmanloppu ole, ehei!
Europuolustus on tulevaisuutta.- Anonyymi
"Nato-optio poistettiin hallitusohjelmasta ja tilalle pantiin jotain liirum-laarumia mahdollisuudesta jos jatain tai ja niin edelleen."
Nato-optio on mainittu hallitusohjelmassa täysin smaan tapaan kuin edellisessä hallitusohjelmassa!
"Niin se pienene kaiken aikaa kuin se pyy maailmanlopun edellä. Mutta ei Naton kuihtuminen mikään maailmanloppu ole, ehei!"
Venäjän Tiltun haaveet kaatuu taas! Nato pysyy koossa ja ajan mittaan laajenee lisää!
"Europuolustus on tulevaisuutta. "
Pelkkä haave ilman todellisuutta! "Nato-optio poistettiin hallitusohjelmasta ja tilalle pantiin jotain liirum-laarumia mahdollisuudesta jos jatain tai ja niin edelleen."
Se juuri on hallituksen mukaan NATO-optio:
”Suomen turvallisuus- ja puolustuspolitiikan perustaan kuuluu kansallisen liikkumatilan ja valintamahdollisuuksien ylläpitäminen. Tämä säilyttää mahdollisuuden hakea Nato-jäsenyyttä.”
"Niin se pienene kaiken aikaa kuin se pyy maailmanlopun edellä. Mutta ei Naton kuihtuminen mikään maailmanloppu ole, ehei!"
Jos NATO hajoaisi, Eurooppaan tulisi suursota, kun Venäjä yrittäisi vallata entisen Neuvostoliiton alueita itselleen ellei enemmänkin..
"Europuolustus on tulevaisuutta."
Toki. Sitten kun Saksalla ja Baltian mailla on omat ydinaset.
- Anonyymi
"Se juuri on hallituksen mukaan NATO-optio:"
Tai niin se ainakin teille Nato hihhuleille kerrotaan.
”Suomen turvallisuus- ja puolustuspolitiikan perustaan kuuluu kansallisen liikkumatilan ja valintamahdollisuuksien ylläpitäminen. Tämä säilyttää mahdollisuuden hakea Nato-jäsenyyttä.”
Tai Naton sijaan syvenytämään sotilaallista yhteistyötä Ruotsin lisäksi esimerkiksi Saksan ja Ransakan kanssa aluksi, mutta myös muiden EU:n maiden kanssa myöhemmin.
Myös Aasian maat ovat mielenkiinnon kohteena yhteistyö kumppaneina. ;)"Tai niin se ainakin teille Nato hihhuleille kerrotaan."
Et taida vielä osta suomea sen vertaa, että ymmärtäisit, mistä on kyse.
"Tai Naton sijaan syvenytämään sotilaallista yhteistyötä Ruotsin lisäksi esimerkiksi Saksan ja Ransakan kanssa aluksi, mutta myös muiden EU:n maiden kanssa myöhemmin."
Juu ja Ruotsia lukuunottamatta ne ovatkin NATO-maita.
"Myös Aasian maat ovat mielenkiinnon kohteena yhteistyö kumppaneina. ;)"
kauppakumppaneina. Ostimme esim. Etelä-Korealta panssarihaupitseja.
- Anonyymi
Natooptiolla ei nyt ole mitään merkitystä muille kuin r*ss*kauhuisille poliitikoille ja natonaukujille ja on vain perusteeton lohdutus niille joita kauhu galvaa tai usan taalat kelpaa. Itäraja on pysynyt rauhanrajana siitä asti kun suomen herrat kävi hakkaamassa päätään itäkarjalan mäntyyn että järki palasi pitkäksi ajaksi mutta taas näyttää että suomalaiset on valmiina menemään itäkarjalaan hakkaamaan päätään männyn kylkeen. Venäjä ei suomeen hyökkää olipa suomi natossa tai ei mutta natoon liittyminen voi kyllä viilentää suhteita venäjään mutta vain hieman koska sipilän hallitus sai tempuillaan naton kanssa suhteet jo tarpeeksi huonoksi venäjän kanssa. Uusi hallitus varmasti toimii viisaammin venäjän kanssa eikä suostu nato pelleilyyn niinkuin soini ja sipilä sekä niinistö. Nythän suomella on mahdollisuus eun puheenjohtaja maana myös parantaa venäjän ja eun suhteita.
- Anonyymi
Onko Venäjä jo lopettanut eurooppalaisten kristittyjen murhaamisoperaationsa?
- Anonyymi
" Uusi hallitus varmasti toimii viisaammin venäjän kanssa eikä suostu nato pelleilyyn.... Nythän suomella on mahdollisuus eun puheenjohtaja maana myös parantaa venäjän ja eun suhteita."
UUSI hallitus otti hallitusohjelmaan mukaan täsmälleen saman Nato-option kuin edelleninen! EU:n ja Venäjän suhteiden parantaminen on todella helppoa! Venäjän ei tarvitse tehdä muutra kuin palauttaa Krimi ja lopetaa ylläpitämästä Ukrainan sisällissotaa NIIN heti pakotteet poistuu ja suhteet paranee! Helppoa kuin mikä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Venäjä jo lopettanut eurooppalaisten kristittyjen murhaamisoperaationsa?
On mutta nato jatkaa legion projektiaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Uusi hallitus varmasti toimii viisaammin venäjän kanssa eikä suostu nato pelleilyyn.... Nythän suomella on mahdollisuus eun puheenjohtaja maana myös parantaa venäjän ja eun suhteita."
UUSI hallitus otti hallitusohjelmaan mukaan täsmälleen saman Nato-option kuin edelleninen! EU:n ja Venäjän suhteiden parantaminen on todella helppoa! Venäjän ei tarvitse tehdä muutra kuin palauttaa Krimi ja lopetaa ylläpitämästä Ukrainan sisällissotaa NIIN heti pakotteet poistuu ja suhteet paranee! Helppoa kuin mikä?Ei se ihan samanlainen ollut se optio juttu vaan siihen oli laitettu harkinnan varaa ja ukrainan sota loppuu jos ukraina sen haluaa lopettaa ei se riipu venäjästä.
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ihan samanlainen ollut se optio juttu vaan siihen oli laitettu harkinnan varaa ja ukrainan sota loppuu jos ukraina sen haluaa lopettaa ei se riipu venäjästä.
"Ei se ihan samanlainen ollut se optio juttu vaan siihen oli laitettu harkinnan varaa ja ukrainan sota loppuu jos ukraina sen haluaa lopettaa ei se riipu venäjästä."
Ukrainan sodan lopettaminen riippuu vain ja ainoastaan Putinista. Kaikki muut haluavat sinne rauhan.
- Anonyymi
Venäjä käyttää Kiinalaisia taisteluhyttysiä Nato Britanniaa vastaan.
"Suomen kesä yllätti Britannian armeijan ammattisotilaat – sääsket purivat lääkärihoitoa vaatineet vammat"
Jens Stoltenberg on esittänyt vastalauseensa Venäjälle biologisten aseiden käytöstä ja uhkaa haastaa Venäjän Haagiin sotarikoksista Homo Brittejä vastaan.
Venäjä saattaa käyttää Ukrainaa vastaan tuota samaista biologista Kiinalais asetta jos Ukraina ei lopeta sotimista kapinallisiaan vastaan.- Anonyymi
"Venäjä saattaa käyttää Ukrainaa vastaan tuota samaista biologista Kiinalais asetta jos Ukraina ei lopeta sotimista kapinallisiaan vastaan. "
Sehän käyttää JO! Ei tosin hyttysiä vaan kokonaisia "vapaaehtoisia" Venäjän armeijan osia, jotka sotivat Itä-Ukrainassa kapinallisten puolella! Lisäksi koko sotakalusto kapinallisilla on venäläistä alkuperää! Satoja venäläissotilaita on kaatunut ja kun 'sotaa ei ole' niin omaisille puhutaan onnettomuuksista ja kaatumispaikka salataan!
Ei Venäjä odota sodan loppuvan vaan se HALUAA ylläpitää sitä, koska Putte ei voi sulattaa Ukrainan livahtamista länteen! - Anonyymi
Uusi presidentti on niin vilkas mies että saattaa vaikka tehdä rsuhan ilman putinia.
- Anonyymi
"Uusi presidentti on niin vilkas mies että saattaa vaikka tehdä rsuhan ilman putinia"
Rauha ilman Putinia on mahdottomuus! Putin on sitoutunut palauttamaan tsaarin Venäjän rajat!. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Uusi presidentti on niin vilkas mies että saattaa vaikka tehdä rsuhan ilman putinia"
Rauha ilman Putinia on mahdottomuus! Putin on sitoutunut palauttamaan tsaarin Venäjän rajat!.Rauha putinin kanssa ei onnistu koska venäjä ja ukraina ei ole sodassa keskenään. vaan länsiukraina ja itäukraina on sodassa keskenään mutta naton kouluttamat perinnenatsilegiioonat vastustaa rauhaa.
Anonyymi kirjoitti:
Rauha putinin kanssa ei onnistu koska venäjä ja ukraina ei ole sodassa keskenään. vaan länsiukraina ja itäukraina on sodassa keskenään mutta naton kouluttamat perinnenatsilegiioonat vastustaa rauhaa.
"Rauha putinin kanssa ei onnistu koska venäjä ja ukraina ei ole sodassa keskenään. vaan länsiukraina ja itäukraina on sodassa keskenään mutta naton kouluttamat perinnenatsilegiioonat vastustaa rauhaa."
Älä viitsi valehdella nyt kun tiedät esim., että ETYJ kuvasi Venäjän uusinta, viime vuonna valmistunutta elektronisen sodankäynnin kalustoa Ukrainassa sekä syksyllä että nyt keväällä. Sitä käyttää siellä Venäjän armeija elektronisen sodankäynnin yksikön koulutetut sotilaat eiväkä paikalliset kaivosmiehet. Venäjä sotii Ukrainassa armeijallaan.- Anonyymi
Ei tuo ole rakettitiedettä, Tavalliset itäukrainalaiset ne käyttelee mitä käyttelee se on aivan seleväNäytä kuvat niistä laitteista.
- Anonyymi
Putin haluaa ylläpitää Ukrainan sisällissotaa. Ilman hänen sekaantumistaan sota loppuisi viikossa.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Rauha putinin kanssa ei onnistu koska venäjä ja ukraina ei ole sodassa keskenään. vaan länsiukraina ja itäukraina on sodassa keskenään mutta naton kouluttamat perinnenatsilegiioonat vastustaa rauhaa."
Älä viitsi valehdella nyt kun tiedät esim., että ETYJ kuvasi Venäjän uusinta, viime vuonna valmistunutta elektronisen sodankäynnin kalustoa Ukrainassa sekä syksyllä että nyt keväällä. Sitä käyttää siellä Venäjän armeija elektronisen sodankäynnin yksikön koulutetut sotilaat eiväkä paikalliset kaivosmiehet. Venäjä sotii Ukrainassa armeijallaan.Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo ole rakettitiedettä, Tavalliset itäukrainalaiset ne käyttelee mitä käyttelee se on aivan seleväNäytä kuvat niistä laitteista.
"Ei tuo ole rakettitiedettä, Tavalliset itäukrainalaiset ne käyttelee mitä käyttelee se on aivan selevä"
Miksi venäläiset sotilaat sitten joutuvat käymään monivuotisen koulutuksen normaalin asepalvelun lisäksi päästäkseen elektronisen sodankäynnin yksikköön, jos kadunmieskin niitä laitteita osaisi käyttää? Valehtelet ilmiselvää asiaa: Noita laitteita Ukrainassakin käyttävät Venäjän armeijan koulutetut sotilaat.
"Näytä kuvat niistä laitteista."
Etkö osaa itse googlata? Hakusanat OSCE russian electronic miltary hardware Ukraine vievät sinut kuvien ääreen.Anonyymi kirjoitti:
Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu
"Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu"
Mitä sekoilet? ETYJ todisti kuvillaan, että Venäjän armeija sotii Ukrainassa.Anonyymi kirjoitti:
Putin haluaa ylläpitää Ukrainan sisällissotaa. Ilman hänen sekaantumistaan sota loppuisi viikossa.
ETYJ:n tarkkailijoiden johtajan mukaan tunneissa.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu"
Mitä sekoilet? ETYJ todisti kuvillaan, että Venäjän armeija sotii Ukrainassa.Oliko ne niitä piirrettyjä kuvia?
Anonyymi kirjoitti:
Oliko ne niitä piirrettyjä kuvia?
"Oliko ne niitä piirrettyjä kuvia?"
Ei. Ne piirretyt kuvat olivat venäläisten esittelemiä.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko ne niitä piirrettyjä kuvia?
Piirretyillä kuvilla ja animaatioilla ei ole minkäänlaista todistearvoa. :D
Loony toons. Tiltut ovat kummallisen kädettömiä silloin kun pitisi etsiä Venäjälle epämiellyttäviä kuvia. Tuossa yksi piirretty kuva, jonka Venäjän puolustusministeriö julkaisi:
https://metro.co.uk/2014/11/16/incredible-photo-of-flight-mh17-being-shot-down-labelled-a-photoshop-fake-4950153/moloch_horridus kirjoitti:
Tiltut ovat kummallisen kädettömiä silloin kun pitisi etsiä Venäjälle epämiellyttäviä kuvia. Tuossa yksi piirretty kuva, jonka Venäjän puolustusministeriö julkaisi:
https://metro.co.uk/2014/11/16/incredible-photo-of-flight-mh17-being-shot-down-labelled-a-photoshop-fake-4950153/Hups. Väärä linkki, vaikka siinäkin oli venäläisten käyttämä tekaistu kuva. Venäjän puolustusministeriön julkaisema kuva, joka oli tietokonepelistä oli tässä linkissä:
https://www.telegraph.co.uk/news/2017/11/14/russia-use-video-game-picture-claim-us-helped-isil/- Anonyymi
Näyttivät molemmat linkit olevan Brittiläisiin -.uk, eikä suinkaan Venäläisiin lähteisiin?
Anonyymi kirjoitti:
Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu
"Se on taas noita väitteitä joita ei missään muualla ole esitetty edes uutisena saatikka mitenkään todistettu"
Venäjän armeija todistetusti rahoittaa, aseistaa ja täysin määrää ja johtaa ns. Ukrainan kapinallisia. Todisteita on yllin kyllin.Anonyymi kirjoitti:
Näyttivät molemmat linkit olevan Brittiläisiin -.uk, eikä suinkaan Venäläisiin lähteisiin?
"Näyttivät molemmat linkit olevan Brittiläisiin -.uk, eikä suinkaan Venäläisiin lähteisiin?"
Niin? Molemmissa linkeissä kerrotaan venäläisten tekaistuista julkisuuteen levitetyistä kuvista.
- Anonyymi
"Tiltut ovat kummallisen kädettömiä silloin kun pitisi etsiä Venäjälle epämiellyttäviä kuvia. Tuossa yksi piirretty kuva, jonka Venäjän puolustusministeriö julkaisi:"
Pässin pökitystä: Hölömö Nato Tiltu näkee paljon vaivaa pikku impulssilla. ;)"Pässin pökitystä: Hölömö Nato Tiltu näkee paljon vaivaa pikku impulssilla. ;)"
Ei tuosta vaivaa ollut, päinvastoin oli hupaisa muistella kuinka Shoigu esittelee tietokonepelistä otettuja kuvia muka venäläisinä satelliituvina. Nauru maittoi.- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Pässin pökitystä: Hölömö Nato Tiltu näkee paljon vaivaa pikku impulssilla. ;)"
Ei tuosta vaivaa ollut, päinvastoin oli hupaisa muistella kuinka Shoigu esittelee tietokonepelistä otettuja kuvia muka venäläisinä satelliituvina. Nauru maittoi.Niinhän ne oli pellenkatin mukaan mutta ne ei ole minkään asiantuntijoita muuta kuin photoshopissa. Piti olla kuvia venäjän elektronisista aseista ukrainassa
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän ne oli pellenkatin mukaan mutta ne ei ole minkään asiantuntijoita muuta kuin photoshopissa. Piti olla kuvia venäjän elektronisista aseista ukrainassa
"Niinhän ne oli pellenkatin mukaan mutta ne ei ole minkään asiantuntijoita muuta kuin photoshopissa."
Bellingcat ei ole esittänyt julkisuuteen yhtään photosopattua kuvaa. Venjä on, useitakin.
"Piti olla kuvia venäjän elektronisista aseista ukrainassa"
Eikö kädettömältä tiltulta onnistu googlen käyttö, vaikka sait jo hakusanatkin sinua kiinnostaavaan asiaan?- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Niinhän ne oli pellenkatin mukaan mutta ne ei ole minkään asiantuntijoita muuta kuin photoshopissa."
Bellingcat ei ole esittänyt julkisuuteen yhtään photosopattua kuvaa. Venjä on, useitakin.
"Piti olla kuvia venäjän elektronisista aseista ukrainassa"
Eikö kädettömältä tiltulta onnistu googlen käyttö, vaikka sait jo hakusanatkin sinua kiinnostaavaan asiaan?Niinhän se pellenkatti sanoo mutta sitä ei usko kukaan paitsi yksi katin pelle.
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se pellenkatti sanoo mutta sitä ei usko kukaan paitsi yksi katin pelle.
Tiltu kirjoittelee typeryyksiä, kun ei pysty muuten kiistämään ETYJ:n esittelemiä kuvia Venäjän armeijasta Ukrainassa.
- Anonyymi
Nato-optio hyväksytään kunhan se pysyy Suomen rajojen ulkopuolella. Suomi ei anna maata käyttöön vieraan vallan tukikohdille, ei kenellekään.
- Anonyymi
Natooptio on turha koska suomi on sopinut usan kanssa että se on usan etuvartio ja aseistuskin sitä varten hankitaan velaksi.
- Anonyymi
Lisään vielä, että voi kun kerran pääsisi Putinia imemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä, että voi kun kerran pääsisi Putinia imemään.
Ai niin että ensin imetään trumppia ja siiten putinia. Voi jäädä mälli kurkuun tuolla pelillä.
Ketjusta on poistettu 82 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704956
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484066- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688