Toimittajien vastuu mielikuvien luomisessa

Anonyymi

Olenkohan ainoa jota häiritsee tällaiset lehtijutut suomalaisnaisista?

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tiia-forsstrom-on-espoolainen-perheenaiti-joka-myy-seksia-omassa-makuuhuoneessaan-olen-tavallinen-keski-ikainen-espoolaishuora/7417812#gs.ds1uj3

Kun elänten edesottamuksista tehdään lehtijuttuja, niissä käytettyjen kuvien kohdalla lukee yleensä "kuvan koira ei liity tapaukseen" tähän tapaan:

https://www.pkank.fi/uutiset/kulkukoirat-kavivat-pikkupojan-kaulaan-suositulla-rannalla-thaimaassa--is-poika-jouduttiin-viemaan-sairaalahoitoon-6.19.890.eaad4023b4

Meidän kulttuurissa tärkeää on taata viattomien sivullisten koirien leimaaminen yhden ongelmakäyttäytyvän koiran vuoksi. Erityisen tärkeää on esim. pitbullterrierien kohdalla aina painottaa etteivät kaikki pitbullterrierit ole aggressiivisia. Erityisen tärkeää on korostaa että "kuvan koira ei liity tapaukseen" mikäli jutussa ei ole käytetty sen nimenomaisen eläinyksilön kuvaa josta artikkelissa kerrotaan.

Näin tehdään kaikkien muidenkin eläinlajien kanssa. "kuvan orava ei liity tapaukseen". "Kuvan myyrä ei liity tapaukseen".

Sen sijaan kun puhutaan suomalaisnaisen epätavallisesta käyttäytymisestä kuten em. Mtv3:n jutussa kerrotaan, miksi samaa metodia ei käytetä ihmisten kohdalla? Eikö vähintä mitä toimittajilta pitäisi voida vaatia ole että tällaisissa erittäin leimaavissa lehtijutuissa tulisi aina olla maininta "tämän artikkelin nainen ei vastaa yleispätevästi kaikkia suomalaisnaisia"?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korjaus:

      "Meidän kulttuurissa tärkeää on taata viattomien sivullisten koirien leimaaminen yhden ongelmakäyttäytyvän koiran vuoksi."

      Tarkoitus oli sanoa:

      Meidän kulttuurissa tärkeää on taata että viattomia sivullisia koiria ei leimata yhden ongelmakäyttäytyvän koiran vuoksi.

    • Anonyymi

      Tiia Forsström esittelee itsensä "tavalliseksi keski- ikäiseksi espoolaishuoraksi".

      Missä on Tiian ja toimittajan vastuu tällaisten mielikuvien luomisessa, että Suomessa keski- ikäinen prostituoitu olisi jotenkin "tavallinen" ilmiö? Tiia ei puhu kuin omasta puolestaan. Se jota hän omalla toiminnallaan alentaa on hän itse. Hänellä ei ole mitään oikeutta luoda mielikuvia että prostituution harjoittaminen jotenkin kuuluisi myös muiden tavallisten suomalaisnaisten elämäntapoihin.

      Etenkin nyt kun meillekin on rantautunut vieraskulttuureja joilla on jo etukäteen länsimaalaisista (varsinkin skandinaavinaisista) kevytkenkäinen ennakkokäsitys, tällaisten juttujen julkistaminen on vaarallista.

      Minä olen aivan tavallinen keski- ikää lähestyvä suomalainen nainen. En ole elämässäni ikinä törmännyt "aivan tavalliseen suomalaiseen keski- ikäiseen huoraan".

      Tällaisista artikkeleista pitäisi joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      252
      1188
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      284
      880
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      858
    Aihe