Ne jotka ovat suomesta saaneet turvapaikan ja lähteneet ISIS joukkoihin.
ei paluuta suomeen.
Politikot ovat jokseenkin samaa mieltä,mutta oveluus puheissa,on se että
lapset pitää tuoda turvaan, niin kohta sanotaan ,että lapset kaipaa vanhempiaan
eli saadaan porukka suomeen.
ei paluuta suomeen.
Politikot ovat jokseenkin samaa mieltä,mutta oveluus puheissa,on se että
lapset pitää tuoda turvaan, niin kohta sanotaan ,että lapset kaipaa vanhempiaan
eli saadaan porukka suomeen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Aika monimutkainen juttu. Ensin lapset on DNA testein tunnistettava, kuka on kenenkin lapsi. Jos lapsi on syntynyt Suomessa, niin hän on saanut Suomen kansalaisuuden ja on kirjoilla Suomessa. Jos hän on syntynyt Syyriassa, tai Irakissa, niin hän ei ole kirjoilla missään. Suomen kansalaiselta ei voida kieltää paluuta kotimaahansa, mutta jos lasten vanhemmat eivät päästä lapsia ilman heitä Suomeen, niin lapsista olisi tehtävä huostaanottopäätös ja riistää heidät vanhemmiltaan väkisin, onnistuisiko se jossain suurella pakolaisleirillä vieraassa maassa ?
Lapsi voi myös olla 17 vuotias ansiokas isisin kurkunleikkaaja, tuotaisiko hänetkin Suomeen väkisin, entä aikuiset Suomen kansalaiset, mitä heille pitäisi tehdä ?
isis akat jo pienestä pitäen kasvattaneet kurkunkatkojiksi, ja ukkojaan kannustaneet niittaamaan "vääräuskoiset", vai ovatko olleet siellä muka kristillisiä arvoja saarnaamassa.. tuskin.
Aamulla uutisissa joku lapsiasiavaltuutettu antoi ymmärtää että tilannne on samankaltainen kuin sotaa pakoon Ruotsiin lähetettiin lapsia ja heidät otettiin takaisin...
En ymmärrä tätä nykytouhua.
Mitä onko suomessa ollut sota. jota.ne on lähteneet karkuun.
Lue historiaa
Näitä lapsia ei ole lähetetty sotaa pakoon isis-leirille. Onpa kummallinen nyrjähdys lapsiasiavaltuutetun ajatuksissa.
Niin miten ne todistetaan että on suomalaisten lapsia....mukaan pistetään ihan.muita lapsia ja kun todetaan ettei suomalaisten niin eihän niitä palauteta vaan tuodaan sukulaisetkin .suomeen..
Mykkänen oli Ylellä. Kovana että jos äidit tulee Suomeen niin ne pidätetään.....hehreh...miten on.menneet nämä suomen terroristi oikeudenkäynnit....tähän mennessä on vain maksettu miljoonia tutkimuksiin ja.terroristeille maksettu satojatuhansia korvauksia.
Oletko ikinä kuullut DNA testistä?
Juu olen.kuullut..kutsutaanko äidit DNA testeihin
Kalliksi tulee DNA testit, mutta meillähän on rahaa...
Testi maksaa 59 euroa
Ei takaisin naisia eikä lapsia! Naiset valitsivat tiensä ja sielläpä pysykööt kersoineen ja burkhineen islamin autuuttamina.
Naiset ovat kivenkovaan väittäneet, etteivät he ole osallistuneet isisin sotatoimiin, eivätkä ole tehneet sotarikoksia.
Näin voikin olla, mutta rangaistavaa Suomen lakien mukaan on myös yllytys, avunanto ja rikoksentekijän suojeleminen. Jo katon pään päälle isiksen sotilaalle antaminen ja sopan keittäminen täyttää avunannon ja rikoksentekijän suojelemisen tunnusmerkit.
Irakissa tuomittu ruotsalaisnainen tuomittiin yhteyksistä isis-järjestöön. Sen enempää ei tarvitse tonkia tekemisiä, yhteys terrorijärjestöön riittää.
Lapsiasiavaltuutettuhan julisti, että ISIS pennut on haettava Suomeen vaikka väkisin
Sijoitetaanko nämä isis lapset sitten suvakkiperheisiin, vai ottaako esim. Oulun moskeija näitä hupulaisekseen?
Veikkaanpa ettei suvakkiväkikään juuri näitä perheisiinsä huoli, ei edes hurjimmat lentokoneseisojat.
>Turvallisuusuhka, mutta siitä ei päättäjämme välitä...
Isis-ideologiaan kuuluu ihmisten polttaminen elävältä sekä kaulojen katkaisu.
Tätäkö Suomeen halutaan...!?
Lapsellinen kysymys.
Huomautan!
Muiden kuin PS-puolueen johtajat ovat vain OLEVINAAN nyt matukriittisiä, koska vaalit ovat taas edessä!
Katsokaas vain, mitä tapahtuu, KUN tämä uusi punaviherkelta-hallitus käy toimeen.
Orpokin esiintyy nyt muka mamutulvan vastustajana, vaikka juuri hän mahdollisti mamutulvan tulon Suomeen sisäministerinä ja myöhemmin puoluejohtajana!?
Ensin lapset edellä ja sitten vanhemmat perässä.
Johan noiden lapsisotilaiden koulutus alkaa kun oppivat kävelemään.
Pitääkö tänne haalia noita käveleviä aikapommeja.
Moskeijoissa opetetaan terrorismin aakkoset penskoille.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006116723.html
Toinen näkökulma nuo suomalais naiset jotla ovat lähteneet omasta halustaan terriristien nartuiksi ja valintansa tehneet. Tuonkaltaisille sekopäille on vain yksi tapa, kuula kalloon muuten ovat käveleviä aikapommeja ja uhka suomen turvallisuudelle.
SuperHessu Suomeen ja pian laittamaan jo täällä pääkaupunkiseudulla olevat Mustakaavut kuriin !!
...ja entiseltä tai nykyiseltä sotatoimialueelta palaavat ammutaan Helsinki-Vantaan
terminaalin pihalle ja satamaterminaalin ulkopuolella ja ruumiit heitetään mereen...
antimatu: Tottakai arvon Suomineidot otetaan ilolla takaisin. Otettiinhan lotatkin mukisematta aikanaan takaisin vaikka silloinkin sota hävittiin. Viherit ja vasurit vaan kukkapuskat kädessä lentokentälle ottamaan sankareitaan vastaan.
Ensin tuodaan lapset tänne, sitten heidän vanhempansa ja lopulta suomalaisten isis-naisten puolisoiden koko suku samalla...
Aivan yksinkertainen ratkaisu.Kaapuakkojen ym Isis ihannoivien leiriin täsmäpommitus.Turha kitistä että siellä lapsia....ne on jo opetettu tavoille. Tälläinen ratkaisu kaikista paras maailmalle
notta suosittelen napalmipuuroa................
Eiköhän ole selvintä, että Syyrian ja Irakin oikeuslaitokset ottavat naiset tutkintaan ja antavat sitten tuomionsa. Aivan järjetöntä ruveta puuhaamaan jotain kansainvälistä oikeudenkäyntiä tai jopa raahata näitä pommisäkkejä Suomeen kuultaviksi.
Siellähän ne pitäisi tutkia ja tuomita, missä rikoksetkin on tehty.
Jos Suomessa ulkomaalainen tekee rikoksen, hänet tuomitaan Suomessa, miksi sitten ulkomailla rikoksen tehnyt suomalainen pitäisi raahata Suomeen.
Siinä on takana hyvinkin rasistinen ajatus, että arabien oikeuslaitos olisi jotenkin kehnompi kuin meidän. Vaan eikös siitä lähdetä, että maassa maan tavoilla?
Nuo radikaalit ovat todellakin vaarallisia kansallisen turvallisuuden tähden ja koko EU:n .
Suomessa on sinisilmäisiä hölmöjä päättäjiä joiden ajatusmaailma on niin kaunis niin kaunis, mutta seurauksia ei ymmärretä.
Manu ja Sipilä oikein emämokaajia!
Menkää kaikki sinne Autraalian rajavalvontaan oppiin, luulen että siellä on asiantuntemusta roppakaupalla.
Ranskalla on erittäin käytännöllinen ratkaisu asiaan.
Ranska on antanut Irakille vihjeen että kaikki Ranskasta tulleet Isis terroristit saa eliminoida ( eli tappaa )¨
Muutama nainen ja niiden lapset ei maata kaada vaikka ne haettaisiinkin suomeen ja niiden isät saa niin pitkät vankilatuomiot että niitä ei suomessa nähdä ja se voidaan laillisesti estääkin. Parempi lapsille että toinen vanhempi on lasta kasvattamassa suomessa lastenhuollon valvonnassa kuin että lapset laitetaan orpokotiin jossa niistä varmasti kasvaa terroristeja. Toinen mahdollisuus on että naiset lapsineen kotoutetaan syyriaan mutta assad ei taida niitä ottaa kun isis on israelin ja usan luoma terojärjestö ja usa on jo ollut huolissaan pikku teroistaan ettei niitä kohdella ihmisoikeuksien mukaisesti syyriassa.