Pelkästään tämä saitti todistaa, että me emme ole

Anonyymi

samaa kansaa, vaikka tutkimukset kai kertovat että olemme. Mutta surut haluavat, että emme ole, heistähän se on kiinni. Sitä tuttua suomalaisuusvihaa sieltä löytyy edelleen, täälläkin käy eräs rkp:läinen jonka jutuista se ylimielinen asenne paistaa.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieliaktiiveilla on se kumma käsitys, että suomalaiset ovat jokin yksi ja sama "kansa", jolla on kaikista asioista sama mielipide.

      Eheh, ei se näin ole. Minä olen suomenkielinen ja ajattelen asioista aivan eri tavalla kuin kieliaktiivi. Minusta kieliaktiivit ovat oma pieni ryhmänsä, joka ajaa omaa asiaansa ja joka itse asiassa ei ole edes "kansan" asia. Kansalla on tästäkin aiheesta monia eri näkemyksiä. Kansalla ei ole esim. ole jatkuvasti tarvetta hyökätä ruotsin kieltä vastaa.

      • Anonyymi

        Se mitä tämä saitti todistaa, on se et kieliaktiivin jutuissa ei ole päätä ei häntää, välillä ruotsinkieliset ovat suomalaisia, välillä toivotetaan heille menoa oikeaan kotimaahansa Ruotsiin.
        Kuinka osaavatkin olla niin noloja epäjohdonmukaisuudessaan?


      • Anonyymi

        Netin kautta voi joskus saada sen harhaisen kuvan, että jotakin ajattelutapaa on paljonkin. Netti hämää tässä suhteessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se mitä tämä saitti todistaa, on se et kieliaktiivin jutuissa ei ole päätä ei häntää, välillä ruotsinkieliset ovat suomalaisia, välillä toivotetaan heille menoa oikeaan kotimaahansa Ruotsiin.
        Kuinka osaavatkin olla niin noloja epäjohdonmukaisuudessaan?

        Niin tutkimuksen mukaan te olette etnisesti suomalaisia, mutta ette halua sitä olla vaan ruotsalaisia. Ja Ruotsi onkin teidä henkinen kotimaa, rkp:lle myös tuki ja turva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin tutkimuksen mukaan te olette etnisesti suomalaisia, mutta ette halua sitä olla vaan ruotsalaisia. Ja Ruotsi onkin teidä henkinen kotimaa, rkp:lle myös tuki ja turva.

        Enligt modern forskning går skiljelinjen längs Nöteborgsfredens gräns. Den skiljelinjen är den skarpaste i hela Europa och då man ser på skillnaderna i Finland längs den gränsen är det nästan ofattbart att det har tagit såhär länge för vetenskapen att befästa det var och en kan se med egna ögon.


    • Den här sajten visar, att fennopersu är en förklädd ryss. Det luktar kål och lök långa vägar om den vodkastinna fennopersun.

      • Täällä ei katsota hyvällä niitä, jotka julkisesti haluaa Suomen häviävän Venäjälle missään asiassa, ei edes jääkiekossa. Joten setä on hyvä ja kaataa vain itselleen samovaaristaan.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      98
      1514
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      204
      966
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe