Pottunokka tulee lomalta Kanarialta niin passi on näytettävä. Jos se nyt on vahingossa pudonnut kentälle niin äijä häkkiin siksi aikaa kun tarkastetaan kuka hemmo se tämä on. Ei auta vaikka tuo puhuisi sujuvaa savoa.
Tornion rajalle ilmestyy musta kielitaidoltaan vajaa mies jolla ei ole mitään henkilöpapereita mukanaan. Jo vain toivotellaan tervetulleeksi sekä järjestetään majoitus ja täysihoito.
Tämä saa vapaasti valehdella nimensä ja ikänsä. Näitä ei kukaan epäile eikä myöskään satua kurpitsavankkureista joilla hän tuli 10:n turvallisen maan läpi.
Jonkin ajan päästä hänelle järjestetään oma asunto ohi vuokra- asuntojonojen. Tietysti täysin kalustettuna ja uusin kodinkonein. Hänelle taataan maksuton terveyden- ja hammashoito, tulkki- ja oikeusapupalvelut. Pidetään huoli että pakollisten menojen jälkeen jää riittävästi discorahaa.
Ajokortin voi ajaa ilmaiseksi; kirjallisissa joustetaan. Perheellisille ostetaan auto.
Kaikki tämä elämän tappiin asti ilman työntekovelvoitetta.
Jos tätä kritisoi julkisesti omalla nimellään niin on rasistifasistinatsi ja menettää välittömästi työpaikkansa. Hänen maineensa loataan, perhe pakenee ja natsin tulevaisuus on tuhottu.
Miksi passi tulee esittää maahantullessa?
7
66
Vastaukset 7
- Anonyymi
Nyt on natsin tulevaisuus tuhottu.....
- Anonyymi
Nykyään passi tarvitaan jo Pohjoismaiden välillä, kun ajokortti ei enää kelpaa henkilötodistuksena. EU:n piti helpottaa vapaata liikkumista jäsenmaidensa välillä, mutta toisin kävi, kuten mainitsemasi Kanarian esimerkki.
Jotta helpottuminen näkyisi käytännössä, pitäisi poistaa passipakko EU-maiden sisällä. Esim. Aasian ja Amerikan matkoilla olisi passipakko edelleen. Käytännössä ihmisen tunnistaa ilman kansipassiakin, kun siihen on nykyään pakko antaa sormenjälki. Valvonnassa ihminen tunnistetaan siis sormenjäljestä jo nykyäänkin, jolloin ei enää tarvittaisi kortteja ja passeja tullissa.Kiitoksia, juurikin näin.
Nykyisin tosin tarkastetaan vain kunniallisia Euroopan Unionin jäsenvaltioiden rekisteröityjä kansalaisia sekä muita passin omaavia.
Kaikenkarvaiset mustat saavat sen sijaan lampsia maahamme vapaasti ilman papereita. Heiltä ei kai vieläkään oteta sormenjälkiä pakolla.? Sehän voisi olla rasismia.
Kesällä itarajan yli tuli 3 turvapaikanhakijaa ohi rajatarkastuksen.
Heidät otettiin kiinni, raudoitettiin ja palautettiin Venäjälle.
Siellä heitä odottaa 10:n vuoden pakkotyötuomio.
Voinemme tästä iloita että edes joillekin hädänalaisille on saatu järjestettyä työtä.Lasketaanpa yhden yksinelävän ja työssäkäymättömän matun kokonaiskustannuksia.
Vankilassa yksi vuodepaikka maksaa 200 € / vrk. Olisiko 50 € / pv kohtuullinen arvio, sis. vuokran ja kaikki mahdolliset elinkustannukset. Ehkä se on alakanttiin mutta nyt näin.
Vuodessa kustannukset ovat 17 800 €, vuodessa 213 600 ja 50:ssä vuodessa 10 680 000 €.
Tällaisia kultamunia on maassamme ehkä 100 000?
Nämä kulut tuleva hallitus aikoo kattaa valtion omaisuutta myymällä sekä ottamalla lisää velkaa.
Heleijaa, hyvin menee......
Heh heh, tyttäreni laski tämän.
Korjataan tämä nyt; onko 912 500 oikea arvio?
Jälkikommentit lienevät oikean suuntaisia......:-)- Anonyymi
Voiko paremmin sanoa.Aloittaja on oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid122773En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42559Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50505- 36502
Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi18485Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.101442Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33441- 34388
- 46373
Martina ja Muhis vaan ystäviä
Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä130372
