Trumpin mukana matkustaminen YHTÄ PIINAA!

Anonyymi

Virkamiehet avautuvat CNN:lle piinatunneista Trumpin Air Force Onen kyydissä: ”Tuntuu siltä, kuin olisi vankina”

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump taittaa ulkomaille suuntautuvat matkansa jommallakummalla Air Force One -koodilla kutsutuista Yhdysvaltain ilmavoimien lentokoneista. Mukana matkustaa miehistön lisäksi joukko presidentin avustajia, muita virkamiehiä sekä muita seurueen jäseniä.

Lähteet kuvailevat Air Force Onella tekemiään matkoja ”uuvuttaviksi ponnistuksiksi”, ja ulkomaille suuntautuvien matkojen he kertoivat olevan erityisen raskaita, koska ne saattavat venyä lähemmäs 20:een tuntiin.

– Se tuntuu siltä, kuin olisi vankina, eräs haastatelluista kuvailee.

Ongelmien syynä kerrotaan olevan muun muassa se, että presidentti ei juurikaan käytä koneen ohjaamon tuntumaan pedattua makuutilaansa. Sen sijaan hän saattaa herätellä nukkuvia avustajiaan keskustelemaan mieltään kullakin hetkellä painavista asioista, urheilusta tai viimeisimmistä juoruista.

– Hän ei mene nukkumaan, yksi lähteistä sanoo.

Fox Newsin lähetys taukoamattomana televisiossa
Nukkumisen sijaan Trumpin kerrotaan käyttävän aikansa katselemalla televisiota, syömällä, lukemalla sanomalehtiä, puhumalla henkilökunnan kanssa sekä soittelemalla puheluita ystävilleen sekä liittolaisilleen. Hänen sanotaan viettävän suurimman osan aikaa koneen etuosaan sijoitetussa kabinetissaan.

Lähteiden mukaan lentokoneen televisiossa pyörii taukoamatta Fox News -kanavan lähetys. Ja jos ruudun alaosassa juoksevat uutisotsikot sattuvat olemaan presidentin kannalta epäsuotuisia, tietävät tämän avustajat valmistautua ”erityisen turbulenttiseen” kyytiin.

Trumpin tiedetään nukkuvan vain neljä tai viisi tuntia yössä myös maankamaralla ollessaan. Mukana matkustavien mukaan presidentille kertyy yöunta lentomatkoilla vielä tätäkin vähemmän, vaikka avustajat kertovat rohkaisevansa häntä toisinaan liittymään puoliso Melania Trumpin seuraan yöunille parin hyttiin.

Avustajien matkustamismukavuutta vähentää vielä se, että kunnollisen nukkumapaikan löytäminen Air Force Onesta on haastavaa. Koneessa ei ole kaupallisten lentokoneiden ykkösluokista tuttuja, kokonaan makuuasentoon taittuvia paikkoja, joten avustajien kerrotaan käpertyvän unilleen istuintensa lisäksi pienille sohville tai jopa kokoustilojen lattioille.

Myös perillä vietettävä aika kokouksineen ja tilaisuuksineen on tiivistetty nykyään mahdollisimman lyhyeen. Sekä Trumpin avustajat että ystävät ovat kuvailleen tätä kärsimättömäksi matkailijaksi, joka ei erityisemmin nauti vieraisiin kulttuureihin tutustumisesta ja joka viettäisi yönsä mieluummin omassa sängyssään.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006118661.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        1
        1576
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        95
        1501
      3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1051
      4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        200
        948
      5. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        123
        842
      6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        2
        797
      7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

        Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
        Haapavesi
        29
        760
      8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        42
        751
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        7
        724
      10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        60
        693
      Aihe