Kirjoittaa näin: "Saksan sisäministeriön mukaan antisemitististen rikoksien määrä kasvoi viime vuonna viidenneksellä. Yhdeksässä tapauksessa kymmenestä rikoksien takana olivat äärioikeistolaiset ryhmät."
Vaikka saksassa on jo jonkin aikaa ollut tiedossa, että antisemitistisiin rikoksiin syyllistyvät suurimmaksi osaksi muslimit - ja vasemmiston sekä äärioikeiston osuudet näistä rikoksista ovat likipitäen samat.
Ilta-Sanomat on valeuutismedia
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sekopää toimittajat sepittää yleensä omia tarinoita.
- Anonyymi
Kyse ei ole mistään sekopäisyydestä vaan täysin tietoisesta aatteellisesta feministis-punavihreästä pimittämisestä.
Ilta-Sanomien uutinen perustuu Saksan sisäministeriön virkamiehen Felix Kleinin haastatteluun, joka on julkaistu mm. Westdeusche Allgemeine Zeitungissa.
Uutisessa on referoitu Kleinia täysin oikein, kuten jokainen saksan alkeet osaava voi itse lukea vaikkapa waz.de -sivustolta.
Uuteinen oli siis totta eikä valeuutinen.- Anonyymi
Jos se on kirjoitettu valheellista tietoa siteeraten täysin tietoisena siitä mikä on oikea tieto asiasta, niin sitä voi hyvällä omalla tunnolla kutsua valeuutiseksi. Ei edes IS voi olla niin pihalla tai tietämätön siitä, että suurin osa antisemitistisistä rikoksista saksassa(kin) on muslimien tekemiä. Vasemmiston osuus on suunnilleen sama kuin oikeistonkin osuus näistä rikoksista.
Mutta eipä totuus nyt vain satu olemaan mieluinen tässäkään asiassa vasemmistomedialle. Anonyymi kirjoitti:
Jos se on kirjoitettu valheellista tietoa siteeraten täysin tietoisena siitä mikä on oikea tieto asiasta, niin sitä voi hyvällä omalla tunnolla kutsua valeuutiseksi. Ei edes IS voi olla niin pihalla tai tietämätön siitä, että suurin osa antisemitistisistä rikoksista saksassa(kin) on muslimien tekemiä. Vasemmiston osuus on suunnilleen sama kuin oikeistonkin osuus näistä rikoksista.
Mutta eipä totuus nyt vain satu olemaan mieluinen tässäkään asiassa vasemmistomedialle.Mikä olikaan sinun lähteesi, joka osoittaa, että Saksan sisäministerön tiedot Saksan rikollisuudesta ovat vääriä?
- Anonyymi
Kilgore.Trout kirjoitti:
Mikä olikaan sinun lähteesi, joka osoittaa, että Saksan sisäministerön tiedot Saksan rikollisuudesta ovat vääriä?
Tuossa yksi. Ennestään antisemitistiset rikokset on luokiteltu harhaanjohtavalla tavalla.
https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/no-go-areas-fuer-juden-in-deutschland-neue-schock-studie-der-eu-58925048.bild.html?fbclid=IwAR1blOj6J2MzYiFn3vJOr8tndrZe-30XQ9fdn0VZDrv2LI1FrsuGuOdm4vI Anonyymi kirjoitti:
Tuossa yksi. Ennestään antisemitistiset rikokset on luokiteltu harhaanjohtavalla tavalla.
https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/no-go-areas-fuer-juden-in-deutschland-neue-schock-studie-der-eu-58925048.bild.html?fbclid=IwAR1blOj6J2MzYiFn3vJOr8tndrZe-30XQ9fdn0VZDrv2LI1FrsuGuOdm4vITuossahan ei ollut yhtään mitään siitä miten rikokset on tilastoitu. Jutussa puhuttiin "mielipidetiedustelun" tuloksesta. Felix Klein puhui rikoksista tuomituista ja heidän todetuista taustoiltaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8837J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756