Kuinka monessa android ohjelmassa on haittaohjelma? Tuleeko hakkereita esim. hakusanalla radio german google play kaupassa
radio androidissa
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Katso aina kuinka moni ihminen on ladannut kyseisen ohjelman ennen sinua. Jos sillä on vaan tyyliin 10 latauskertaa, niin ei kannata itse ryhtyä koekaniiniksi. Mut jos 10 000 ja saanut lähinnä positiivisia arvosteluita ja siinä on play protect merkintä, niin itse olen ainakin pitänyt turvallisena.
Olet ymmärtänyt väärin.
Android on se haittaohjelma.
Google tietää sinusta kaiken; ja louhittuaan dataasi kuukaisia pystyy jo tietämään suurela tarkkuudella mihin olet menossa seuraavaksi. Katso karttaan ja saat matkaohjeen mihin olet juuri lähdössä.
Kuinka tämä tapahtuu? Juttelemme porukassa illan verran eräästä aiheesta. Kukaan ei tee aiheesta hakua tms. Seuraavana päivänä moni porukasta huomaa mainosten ja joidenkin muiden asioden mitä nettiä selaillessa tulee vastaan, koskettavan jotenkin kyseistä aihetta. Ei mikään yksittäinen tapahtuma.
Googlella on sen verran paljon laskentatehoa, että osaa päätellä kiinnostuksenkohteita. Ei tarvitse kuunnella mikkiä sen takia. Jos sun kaveri on hakenut jotain asiaa tosi paljon ja olet liikkunut hänen kanssaan, niin todennäköisesti hän myös puhuu siitä. Näin ollen mainoksia tulee kaikille saamassa porukassa oleville.
Niin.
Android on haittaohjelma.