Vartiotorniuutinen

Anonyymi

”Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytyneitä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto. Todellisuudessa se on salaliitto, jossa maailmalliset kansat panevat viisaat päänsä yhteen ja punovat juonia siitä, mitä ne voisivat tehdä Jehova Jumalan maan päällä olevaa näkyvää järjestöä vastaan. (Vartiotorni 1. syyskuuta 1987)

Mutta YK on oikeasti yhteistyöjärjestö, joka toimii jäsentensä aloitteista, muiden hyväksyttyä aloitteet äänestyksessä. YK:n perustamiskirjassa ei mainita jehovantodistajia, eikä myöskään missään aloitteessakaan.

Siten ei vartiotorniseuran kirjoitukselle ole mitään oikeita perusteita, kuten se ei ole pyrkinyt esittämäänkään.
Raamattu: Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi. 2 Moos. 20:16
Seura siis rikkoo Raamatun lakia (kuten ihmisenkin, esim. kunnianloukkaus)

Edelleen Raamattu: Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman. Matt. 5:9
Todistajien tulisi itse tehdä rauhantyötä, ollen aiheettomasti syyttämättä YK:ta. Mikä heitä estää ? Ainoa estäjä työhön ryhtymiselle ja organisoimiselle olisi vartiotorniseura.

Rauhantyö olisi vastoin lahkon toimintaa, jossa olennaista on hekumoida sodalla, sodasta oli aikoinaan vartiotornissa paljon piirroksiakin, tankkeja, atomipommiräjähdyksiä.

Ja YK perustettiin Kansainliiton seuraajaksi.
Kansainliitosta on suomalaisilla, ainakin paitsi jehovantodistajilla, hyvät muistot sikäli että kun Suomen ja Ruotsin välille nousi kiista Ahvenanmaasta, ne antoivat kiistan Kansainliiton ratkaistavaksi, sotaa ei käyty, ja Kansainliitto ratkaisi asian Suomelle.
Niin on tarkoitettu myös YK toimimaan.

Mutta vartiotorniuskonnon omistava organisaatio, vartiotorniseura, on hankkinut kirjastokortin, mitä se merkinneekään, YK:n organisaatiossa käytettäväksi.
Miksei vartiotorniseura perehtynyt YK:n tarkoitukseen, kun sen kirjastostakin kiinnostui ?

8

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistähän on saatu päähän että YK hyökkäisi Jehovan todistajia kohtaan, mihin tämä todella outo väite perustuu.

      • Siihen, että vainoharhainen "me vastaan muut" -ajattelu on suorastaan kulttien elinehto.


      • Anonyymi

        Vartiotorni todellisuudessa pääsee loisimaan YK:n ja länsimaiden ajamien oikeuksien ansiosta. Esimerkiksi keskiajan polittisessa ja uskonnollisessa ilmapiirissä Jehovan todistajien kaltainen vaihtoehtoinen, "kristikunnan" tuomitseva liike ei olisi pystynyt toimimaan käytännössä ollenkaan. Eipä järjestö ole yksiselitteisesti nimennyt yhtäkään keskiajalla toiminutta ryhmää edeltäjäkseen, vaikka esim. valdolaiset on joskus mainittu myönteisessä valossa. Eikö Jehova ole kyennyt suojelemaan tosi kristittyjä, kun vasta länsimaisen hapatuksen myötä he ovat päässeet kukoistamaan? Tämäkin on tosin ollut hyvin vaatimatonta ja jäsenmäärä länsimaissa polkee paikallaan tai laskee.


    • Anonyymi

      Onko tällä Vartiotornilla sama kustantaja kuin Rannikon Puolustaja-lehdellä?

    • Anonyymi

      Aloituksesta: Anonyymi 26.5.2019 16:55

      ”Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytyneitä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto."

      -olen kuullut, että Kärsämäen valtakunnansalilla on jo YK:n agentit käyneet ampumassa kaksi vihkiytynyttä jehovantodistajaa.
      Mitenkähän lie nyt ?

    • Anonyymi

      Tietenkin YK ottaa kantaa sellaisiin lahkoihin jotka alkaa väkivaltaisiksi.
      Aikooko Jehovan todistajat ryhtyä ISIS:in kaltaiseksi?

      Epäilen. Siksi uskon ennemmin siihen että YK ryhtyy Israelia vastaan kun Israel puollustaa JHVH:n sille antamaa maata.
      Käyvät tuon Jumalan silmäterän kimppuun.
      Tuolla lähi- idän alueella alkaa silloin harmagedon.
      Mutta amerikkalaisella pilipali lahkolla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.

    • Anonyymi

      Ollaanko Jehovan Todistajille järjestämässä omaa maata? Samaan tapaan kuin juutalaisille Toisen Maailmansodan jälkeen?
      Pitäkää veljet puolenne, ettei maata lohkota Lähi-Idästä. Joutuisitte pulaan, kun ette kuitenkaan taistelisi olemassaolostanne, ja naapurit yrittäisivät vallata maansa takaisin.
      Suosittelisin Pohjoisnavan alueita. joita paljastuu nyt ikijään sulaessa. Ne maat eivät kuulu kenellekään, niin että voisitte siellä elää tuhatvuotistanne kaikessa rauhassa.
      Onnea tulevaisuudellenne!

    • Anonyymi

      Vartiotorni on lahkon pyhä lehti ja kertonut YK:n aikeista tuhota lahko.
      Minä ainakin uskon tuohon Kärsämäestä ilmoitettuun murhenäytelmään.
      Täytyy samalla muistuttaa lapsia, että kielto ostaa jäätelöä on edelleen voimassa, koska vartiotorniseuran johto tarvitsee ne rahat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe