olemme ostamassa tonttia jolle rakennamme talon.Kuinka nopeasti saa lainapäätöksen ja rahat tilille jos myyjällä on kiire/muita ostajia on paljon.Eli onnistuuko päivässä vai meneekö viikkoja?Eka erä pitäisi saada pian.Kokemuksia?
kuinka nopeasti päätös ja rahat?
rakentajat
41018
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sammosta saa päätöksen tunnissa (kävin juuri kuuntelemassa kuinka kannattavaa on lisäksi säästää takaisinmaksun ohella sitä sun tätä. Melkein luulisi, että kys. laitos harjoittaa hyväntekeväisyyttä...). Rahat tulee vissiin päivässä parissa. Mutta liikaa ei kannata kiirehtiä, kysy ainakin muutamalta laitokselta lainavertailu. Jos taustat on kunnossa, niin pankeissa on kyllä nykypäivänä melkoisesti joustoa.
Jos teillä on todella hyvät vakuudet antaa, metsää, mökkiä, asunto-osakkeita eikä takaajia tarvitse juoksuttaa pankissa, niin päivässä homma hoituu ja rahat on tilillä heti.
Kun rakennettava talo on 60-70%:n vakuusarvolta niin meillä on itsellä tuo loppuraha,meillä on myös talopelillä ja op:n laskurilla tehdyt suunnitelmat talosta, sekä palkkatodistukset.Tonttia varten me eka rahaa tarvitaan, myöhemmin pankille toimitellaan niitä valmiusasteilmoituksia.Toivottavasti saisi parissa päivässä ne rahat sitten.
ei ole tarvinnut päätään vaivata lainoilla, kt-osakkeet on pankissa nykyisenentisen miehen kymppitonnin lainan vakuutena ja jos lainaa tarviin lisää niin sieltä löytyy, en ole edes ymmärtänyt kysyä, että käykö - olenko hölmö?