Kiihtyykö viinaralli taas?

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/turistikato-ja-ravintola-alan-vaikeudet-riivaavat-viroa-maan-hallitus-laskee-mietojen-alkoholijuomien-veroa-merkittavasti/7422226?fbclid=IwAR3YWwC-nDe4wdcGIDqK1sPScvwTIct7JToGvhKukPL6HXDXf1Si_4CBoE0#gs.eseqk9

Saa nähdä mitä tekee suomen uusi hallitus. Tuksin mitään veroja lasketaan. Pidetään samana tai jopa nostetaan. Jolloinka ralli kiihtyy taas ja sinne valuu verot ja sitten joku sanoo, että -hei!ei kaikki sinne viroon lähde. kyllä me tässä veronkortuksessa silti plusalle jäädään. Sitten kun veroja ei saadakkaan nousemaan ei laksetakkaan veroa vaan vapautetaan tyyliin 8% juomat kauppoihin ja päälle vielä lätkäistään veron kortus.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Muistako oikein, että suomessa on joskus alkoholiveroa jopa laskettukin. Joskus vuosituhannen alussa? Senjälkeen on ollut pelkkää nostoa. Olihan tuossa toki peräti neljä vuotta, että ei tehty mitään vaan vero pidettiin samana. Saa nähdä missä kohtaan meille tulee se tilanne, että veroja valuu liikaa viroon. Nykyään tilannehan taitaa olla laskettu niin, että antaa mennä osa veroista viroon näillä verolilla saadaan kuitenkin enempi verotuloja kuin sillä jos vero olisi sama kuin virossa.

Äänestä
  • Veikkaan, että verotuloja tulee suomelle enimmäkseen keskioluesta. Se on kaupoissa vielä kohtuu hinnoissa, että sen perään ei viroon lähdetä. Mikäli keskiolut olisi lähellä nelosoluen tai lonkeroiden hintaa voisi viinaralli ja verojen menetys olla vieläkin suurempi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Veikkaan, että verotuloja tulee suomelle enimmäkseen keskioluesta. Se on kaupoissa vielä kohtuu hinnoissa, että sen perään ei viroon lähdetä. Mikäli keskiolut olisi lähellä nelosoluen tai lonkeroiden hintaa voisi viinaralli ja verojen menetys olla vieläkin suurempi.

    Olen samaa mieltä, ja itse toimisin juuri kyseisellä tavalla. Jos keskiolut alkaisi maksaa lähelle nelosen hintaa alkaisin hakea keskarin Eestistä. Nyt ei tarvitse nähdä matkailun vaivaa koska hintaeroa kuitenkin on vielä.

    Toinen riski asiassa olisi, jos sekä keskiolut että nelonen nousisi hinnallisesti tasasuhtaisesti mutta merkittävästi nykyistä korkeammaksi.
    Myös sellaisessa tapauksessa alkaisin hakea käyttökeskiolueni Eestin puolelta.

    Äänestä

Viinaralli on huomattavasti järkevämpi laji kuin vaikkapa formulat. Viinaralli on lähempänä jokamiesluokkaa, koska lähes kaikki voivat siihen osallistua.

Äänestä

Mielenkiintoista nähdä uskaltaako Rinteen Pena toteuttaa Viron päätöksen jälkeen Suomessa uudet viinaveron korotukset. Jostain pitäisi rahaa saada valtion kirstuun, ja yrittäjiä ja kansainvälisiä pääomasijoittajia ei uskalleta verottaa. Yhtälö on kovin hankala. Polttoaineverot nyt takuulla nousevat, ja auton vuosittainen käyttömaksu. Tavallinen kansahan se aina joutuu maksajan paikalle yrittäjien ja sijoittajien luistaessa veroista.

Äänestä

Viro+laskee+heinäkuun+alusta+25%++veroa+,+Rinne+nostaa+25%++alkoholi+veroa.

Äänestä
  • Saas nyt nähdä. Olen melko varma ettei välttämättä nouse, koska Viron kokemukset osoittavat, että valtion näppiin jää sitä vähemmän, mitä korkeampi on vero.

    Äänestä

Meillä+Koskenkorvalla+on+onneksi+tehtaanmyymälä+,+josta+saa+lievästi+valmistusvikaisia+lasiesineitä+-30+%...ilmankos+naapureita+jurppii.Tästä+on+oltava+vähän+hys+hys...joohan?;)

Äänestä

Viinamyyjiä on niin paljon tällä hetkellä ettei tarvitse itse edes hakea ne tuo perille asti ei kukaan osta Alkosta mitään.

Äänestä

Itse en enää periaatteesta osta Suomesta enää edes yhtä oluttölkkiä. Ostan ainoastaan tuontioluita ja viinaksia reissuiltani.

Äänestä

Virossa viina ja olut on jo niin paljon halvempaa, että
kannattaa tehä matka viroon ja tuoda vuoden kaljat ja
viinat kotiin

Äänestä
  • Kalja on tuoretuote. Etenkin pullokalja vanhenee silmissä. Itse en osta yli 2 kuukautta vanhaa kaljaa.

    Äänestä

Eesti ajoi suomalaiset Latvian ja Liettuaan lomailemaan, menetys oli aivan satojen miljoonien luokkaa. Esim, Tallinnan sataman ympäristön myynti putosi neljännekseen mitä se oli huippuaikoina. Ja sitten vielä Tallinnan vanhan kaupungin ylihintaiset ravintolat, samat hinnat kuin Helsingin keskustassa, ahneet saivat kynsilleen.
Muutenkin Eestin edellinen hallitus oli päätöksineen aika erikoinen. Eestin nykyinen presidentti on niin suvaitsevainen ja kansainvälisyyttä hakeva että jos hänen päätäntävalassa olisi esim, ihmisten vastaanottaminen kolmansista maista, niin hän haluaisi ainakin sen puolet lähi-idästä ja Afrikasta Eestin maahan. Tämän suvaitsevaisuudentartunan hän on luultavasti saanut suomalaisilta mepeiltä, esim, Itälä, ollessaan Brysselissä. Pääosin tämä Kaljulaid sai ”suvaitsevaisuusinfektion” suomalaisilta on tosi asia. Kyllä meillä Suomessa niin hullua väkeä on ......

Äänestä

Saattaa olla kyse jo alkoholi ongelmasta jos sitä pitää hakea vähän väliä laatikottain Tallinnasta?

Äänestä

Mitä+ne+hinnat+sitten+tulee+oleen+heinäkuun+jälkeen?+Vero+laskee+25%,+mutta+hinta+kuulemma+vähemmän.+Suomessa+näytti+juuri+olevan+laatikko+Sandelsin+keskikaljaa+n+28+euroo+miinus+pantit.+Lidlissä+punainen+Olut+keskikalja+n+22+euroo+miinus+pantit.+Latviassa+laatikko+nelosta+n+9+euroo.+Jos+sitä+menee+laatikko+viikossa+niin+kannattaa+ne+kesäjuomat+jo+sillä+hakea.

Äänestä
  • Minulla menee arkisin vajaat pari laatikkoa ja viikonloppuna reilu laatikollinen. Noin 2 kk välein käyn Latviasta lastin. Juon enimmäkseen vain olutta. Väkeviä myyn kavereille ja myös tupakkaa heille tuon. Kun tekee pientä bisnestä niin saa tienattua matkarahat.

    Jos alkoholi maksaisi Suomessa saman kuin Latviassa, niin eipähän tulisi tuotakaan rallia harrastettua. Mutta valtiovalta saa sitä mitä tilaa.

    Äänestä

Saa puolestani viinaralli kasvaa vaikka uuteen ennätykseen. Eihän nyt hölmölässä kuitenkaan sallita mitään alkoholia vähemmän haitallisia päihteitä.

Äänestä

Hallitus nostaa alkoholiveroa > veron tuotto laskee > täytyy nostaa muita veroja


Näin se menee, mutta ei sitä poliitikot ymmärrä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/turistikato-ja-ravintola-alan-vaikeudet-riivaavat-viroa-maan-hallitus-laskee-mietojen-alkoholijuomien-veroa-merkittavasti/7422226?fbclid=IwAR3YWwC-nDe4wdcGIDqK1sPScvwTIct7JToGvhKukPL6HXDXf1Si_4CBoE0#gs.eseqk9

Saa nähdä mitä tekee suomen uusi hallitus. Tuksin mitään veroja lasketaan. Pidetään samana tai jopa nostetaan. Jolloinka ralli kiihtyy taas ja sinne valuu verot ja sitten joku sanoo, että -hei!ei kaikki sinne viroon lähde. kyllä me tässä veronkortuksessa silti plusalle jäädään. Sitten kun veroja ei saadakkaan nousemaan ei laksetakkaan veroa vaan vapautetaan tyyliin 8% juomat kauppoihin ja päälle vielä lätkäistään veron kortus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu