Kuka ne on tänne kutsunut ja kenen luvalla?
Tiedän että tähän ei ole kenelläkään vastausta koska massoille sitä ei kerrota.
Eliittimme rakkikoirat pelaavat omaa hauskaa sotapeliään eikä siihen rahvaan lupaa tarvita.
https://www.youtube.com/watch?v=xIpsZ7IuKeY
Vieraiden maiden sota- alukset satamissamme?!
5
109
Vastaukset 5
Rauhan aikana eri maiden merivoimat vierailevat toistensa satamissa, mikä kuuluu aivan normaaliin päiväjärjestykseen. Tämä laivastovierailu tapahtui Suomen Merivoimien kutsusta. Tällaiset vierailut sovitaan Ulkoministeriön kanssa. Rahvaan lupaa siihen ei tosiaan tarvita, kuten ei mihinkään, mihin rahvaan edustajikseen valitsemat rakkikoirat ryhtyvät.
https://merivoimat.fi/artikkeli/-/asset_publisher/naton-alusosasto-vierailee-helsingissa
Tämän olisi hra nazi parilla sormenliikkeellä itsekin saanut selville. Ei sitä tarvitse täällä kavereilta kysellä, se on julkista tietoa. Mutta ymmärrän tietenkin, että hra nazi ei periaatteessa voi ottaa huomioon tiedotuksia, jotka julkaistaan valtamedioissa suuren yleisön valistamiseksi. Silloin on tietenkin pakko kysyä kavereilta ja etsiä youtubesta "oikeata tietoa".
Sen verran yleissivistystä voisi kyllä hankkia, että ymmärtäisi perusasiat laivojen liputuksessa.
Tuon videon tekijällä ei ole aavistustakaan mistään. Natolla ei ole sotalaivoja eikä muutakaan kalustoa tai miehistöäjä. Ne kaikki kuuluvat Naton jäsenmaille. Nato on vain sotilaallinen yhteistyöjärjestö. Tämä osasto vierailee Naton tehtäväliputuksessa, mutta laivat eivät kuulu Natolle.
Perälippu osoittaa aluksen kotimaan tai lippumaan. Kyseessä on Saksan merivoimien alus.
Ulkomailla purjehdittaessa nostetaan kohdemaan pienoislippu ns. kohteliaisuuslippuna styyrpuurin saalingin alle.
.- Anonyymi
Huomionarvoista on että rauhanomaiset maat sallivat tämän toisiltaan.
Sotaiset maat kuten Pohjois-Korea, Venäjä tai Kiina ei tällaista salli.
P.S. Videon kommenteissa kammoksuttu "tappokone" on Saksan laivaston *huoltoalus* FGS Rhön.
Kiitän lämpimästi hra Fat_Earthia asiantuntevasta tiedotuksestaan.
Järkeviä kirjoituksia tänne kaivataankin viimeaikaisien ääliöpostauksien sijaan.
Kiitoksia!nazi kirjoitti:
Kiitän lämpimästi hra Fat_Earthia asiantuntevasta tiedotuksestaan.
Järkeviä kirjoituksia tänne kaivataankin viimeaikaisien ääliöpostauksien sijaan.
Kiitoksia!Kuvasta päätellen olet Charly S-Palsternakka.
Tavataan vallankumouksen aamuna, toweri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52880
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43562Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik30525Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4502En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32498- 72441
- 33425
- 37416
