Chromen konsolin etukäteissuorituksella sivuvaikutuksia?

Google Chromessahan konsolihan laskee siihen syötetyn jutun tuloksen etukäteen ja näyttää sen valmiiksi hailakalla (ennen kuin edes painaa enteriä). Oletteko ikinä sellaiseen juttuun törmänneet, että tällä olisi sivuvaikutuksia (jotka rikkoo koodin toimivuuden).

Minä uskon että tuosta nimittäin johtui yksi bugi johon törmäsin. Koodi täällä: https://repl.it/@minkkilaukku2/Square-filling . Tuossa siis laitellaan neliöitä ruudukkoon ja sitten siellä on sellainen solve-funktio, joka koittaa rekursiivisella back-trackingillä täyttää ruudukon. Bugi on siinä, että joskus kun konsolissa syöttää sen solven, niin jo etukäteen se lisää sinne yhden neliön (totesin tämän tulostamalla kun neliö lisätään ja totta: sinne se tulostui ennen itse syötettä!) tämä näkyy sitten siinä, että ruudukkoon jää lopuksi se neliö (vaikka ratkaisu ei onnistuisikaan ja ratkaisu lähtee siitä oletuksesta että tuo ensimmäinen neliö on siellä, joten se rikkoo ratkaisun pääperiaatteita ja on ihka oikea bugi!!).

Kun napista painaa (eikä siis suorita solve():a konsolin kautta), niin ongelmaa ei ilmene. Ja konsolistakin laitettaessa ei se aina ilmene. Usein silloin, kun ruudukon ensin asettaa set-napista uudestaan ja sitten tekee konsoli solven():n. Ja en tiedä ilmeneekö se tuolla repl.it:ssä ollenkaan, mutta lokaalisti mulla ilmeni. Ihme bugi!

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        228
        4397
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        73
        2846
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2393
      4. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        43
        1687
      5. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        78
        1369
      6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        63
        1028
      7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        137
        919
      8. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        64
        840
      9. Sellainen tunne sydämessä

        Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
        Ikävä
        86
        834
      10. Annan meille mahdollisuuden

        Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
        Ikävä
        53
        832
      Aihe