Massojen hulluus

Anonyymi

Charles MacKay julkaisi toissa vuosisadan puolivälin paikkeilla kirjan "Extraordinary Popular Delusions and The Madness of Crowds", jossa hän siis kuvailee kirjan nimen mukaisia ilmiöitä. Vaikka kirjasta on otettu monia uusia painoksia, niin en tiedä olisiko sille yritetty kirjoittaa jatko-osaa, jossa olisi selvitelty tuon ajan jälkeisiä laaja-alaisia, kansainvälisiäkin, joukkopsykooseja.
Vaikka lukutaito onkin kansojen keskuudessa lisääntynyt, niin luetun ymmärtämisessä taitaa olla vielä aika paljon petrattavaa (samoin kuin monille olisi hyödyllistä ymmärtää esim. sellaisen kirjan kuin "Numerotaidottomuus" sanoma).
Uusia käsiteltäviä asioita voisi olla esim. natsismi, fasismi, kommunismi, sosiaaliutopialiikehdinnät, pyramidihuijaukset, erilaiset maailmanlopun ennusteluun liittyvät liikkeet, kemian ja fysiikan lakien vastaiset vailla biologista todistuspohjaa olevat evoluutiotarinoinnit, ilmastohysterialliset 'teoretisoinnit', roskalaina- ja muut arvopaperimarkkinoiden vedätykset ("This time it's different." - "Well, it was not.") - Aiheita rittää.
Saa nähdä, milloin esim. islam on kypsä otettavaksi tuollaiseen käsittelyyn ja kuvailuun. Sen sijaan en usko, että aito kristinusko koskaan 'kypsyy' sellaiseksi, sillä uskon, että aina tulee olemaan hamaan maailman tappiin ihmisiä, jotka henkensä riistämisen uhallakin tulevat pitäytymään Jeesuksen oppiin rakastaa lähimmäistä niin kuin itseään.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

        Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
        Ikävä
        96
        9453
      2. Persut: haluamme lisää veroja!

        Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
        Maailman menoa
        76
        4917
      3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        50
        4609
      4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        8
        2388
      5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

        Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
        Ikävä
        100
        1586
      6. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        43
        1420
      7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

        Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
        Lieksa
        53
        1330
      8. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1286
      9. Heräsin taas sinä mielessä

        Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
        Ikävä
        64
        1262
      10. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        47
        1249
      Aihe