Minulla on suunnitelmissa saada elantoni taiteilijana, tekemällä piirroksia tietokoneella yksityisten asiakkaiden pyytämänä. Tuottoni ei luultavasti olisi alussa kovin suurta, noin 11 - 12 000 euroa vuodessa, tarpeeksi maksamaan elämisen kustannukset. Kaikki asiakkaiden maksamat laskut menisivät internetissä toimivalle tilille, koska suurin osa heistä olisivat ulkomaalaisia.
Luonnollisesti haluaisin maksaa tuloistani veroa. Tutkimuksieni mukaan vaihtoehtoinani näyttäisi olevan joko verojen maksu jälkeenpäin veroilmoituksen ja "mätkyjen" kautta, tai toiminimen perustaminen ja ennakkoverojen maksaminen. Kummassakin ovat hyvät ja huonot puolensa, tosin ennakkoveroissa näyttäisi olevan hieman enemmän vaikeuksia, koska vuosittaisten tulojen arvointi tulisi olemaan vaikeaa, koska tulot voivat heitellä paljon asiakkaiden kiinnostuksen yms. vuoksi. Koska tekisin työni kotikoneelta käsin, työssäni ei tulisi olemaan paljon menoja, esimerkiksi vain uuden piirrustusalustan osto muutaman vuoden välein. Tietenkin YEL-maksut ovat myös toinen suuri kysymysmerkki.
Sattuisiko löytymään ketään samantapaisella alalla olevaa, jolla olisi neuvoa antaa tällaisen pienimuotoisen toiminnan verottamisesta?
Digitaalisen taiteilijan verot?
2
91
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä vaiheessa kun liikevaihto (eli tulovirta) ylittää 10 000 euroa vuodessa täytyy sinun kuulua arvonlisäverovelvollisten rekisteriin ja tarvitset y-tunnuksen. Jos arvioit tuon summan ylittyvän heti, niin perusta yritys. Ennakkoveroja voi muuttaa pitkin vuotta, ne eivät ole kiveen hakatut. Jos näyttää, että tuloja tuleekin arvioitua vähemmän, muuta ennakkoverot OmaVerossa pienemmiksi. Turhasta ei tarvitse maksaa veroja etukäteen. Jos perustat yrityksen, todellakin suosittelen pätevää kirjanpitäjää. Tapauksessasi tulee kysymykseen myös kansainväliset asiat, esim. juuri arvonlisävero ja ne voivat olla mutkikkaita.
Kysymyksissä voi soitella myös verottajan yrittäjien puhelinpalveluun. - Anonyymi
Ennakkoveroja voit tosiaankin muuttaa milloin tahansa. Siitä on turha ressata, kunhan et ala maksamaan liikaa ylimääräistä. Mielummin vähän alakanttiin, kuin yläkanttiin. Veronpalautukset saat vasta seuraavana vuonna, joten yritä laskea jollain tavalla 10% heitolla tulot, ja laske 10% alakanttiin siitä. Näin mätkyt eivät tule olemaan valtavan suuria, ja olet silti maksanut suhteellisen hyvän määrän veroja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857