Rinne pysäyttää valtion velan oton. Tänä vuonna nettoalainaa otetaan vielä 1,8 miljardia. Ensi vuonna ei Rinteen mukaa lisävelkaa enää ”normaalin talouskasvun oloissa” oteta . Velkaantuminen päättyy vihdoinkin, jos ei kyseessa ole sama kuin oli eläkeläisten satanen.
Ei uutta velkaa!
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkaan hallituksen ottavan uutta velkaa ensi hallituskaudella, koska maailman talous on kääntymässä huononpaan suuntaan. Demareiden rahanjakovimmakin maailmankohteisiin pitää saada tyydytettyä.
- Anonyymi
Millä se ostaa aseet ja hävittäjät?
- Anonyymi
Minä ymmärsin että toivotaan sellaista ihmettä että talous olisi tasapainossa hallituskauden lopussa. Siis 2023. Siihen asti lainahanat on auki.
Jos/kun ihmettä Rinteen johdolla ei tapahdu niin katsotaan mahtaako saldo riittää.. - Anonyymi
Nyt vaan niin perkeleesti lisää velkaa kuin mahdollista. Se velkahan jää noiden typerien ilmastoahdistuneiden vihervassarifeministiteinien maksettavaksi.
- Anonyymi
Ei niitä velkoja kukaan oikeasti maksa, herrat säveltää uudet nuotit aina tilanteen mukaan.
Mutta kyllä se on silti parempi nostaa verotusta ja poistaa köyhiltä tukia, kyllä niillä rahaa on...oppivat olemaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659