Poliisi lopetti kolme lemmikkikoiraa Imatralla

Anonyymi

Minä en ihmettel lainkaan tätä tapausta.

Poliisien koiravihamielisyys on saavuttanut huippunsa jo vuosia sitten.

Kun minun kimppuuni hyökkäsi Vantaalla omistajaltaan irronnut tanskadogi, tein ilmoituksen Vantaan poliisille. Poliisin ilmoitus minulle oli etteivät he ryhdy mihinkään. "Vie oma koirasi lopetettavaksi" oli heidän ohjeensa, siitä huolimatta että oma koirani ei asiaan ollut osallinen.

Muualta olen kuullut myös että Vantaalla ei kannata enää päästää koiraansa vapaaksi jos sellaista on harastanut. Vantaan poliisi ottaa kiinni ja vie lopetettavaksi.

Luottamus poliisiin meni jo aiemmin.

8

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta eläinsuojelua on se, että omistajat huolehtivat lemmikeistään ja valvovat niiden ulkoilua.

      Imatran tapauksessakin on jo lehtitietojen mukaan joukko erikoisia piirteitä
      1) Koiratarhan yksi lauta oli rikki, minkä takia koirat olivat pääseet ruokintatilan eteiseen. Herää kysymys, minkä takia rikkinäistä lautaa ei oltu korjattu?
      2) Omistajalle oli hätäkeskuksesta kerrottu, ettei ilmoituksia kadonneista koirista oteta vastaan. Kyseessä ei siis ollut ensimmäinen kerta, kun koirat karkasivat? Kuinka mones mahtoi olla?
      3) Alueella oli jo pitkään ollut ongelmia villikoirista, minkä tosiseikan piti olla myös ammuttujen koirien omistajan tiedossa. Miksi hän ei esim. laittanut koirilleen pantoja, korjannut rikkinäistä koiratarhaa?
      4) Sekä poliisin että alueen asukkaiden mielestä koirat aiheuttivat pelkoa, eivätkä antaneet ottaa itseään kiinni. Jos koirat oikeasti olisivat olleet ihmisrakkaita, ne olisivat käyttäytyneet toisin.
      5) OMISTAJAN VASTUU!!

    • Anonyymi

      samoin voisivat tehdä heitteillejätetyille kissoille.

    • Anonyymi

      Korvauksia kannattaa omistajan hakea ei poliisi saa tehdä mitä haluaa. Aarnio vankilassa. Se joka luottaa poliisiin on tyhmä.

      • Anonyymi

        Höpsistä!

        Ainoa, joka toimi väärin, oli koirien omistaja. Hän ei ollut ryhtynyt riittäviin toimiin eläinten karkaamisen estämiseksi.

        Vapaana juoksennelleet isokokoiset koirat aiheuttivat ympäristössä häiriötä ja pelkoa, eivätkä antautuneet kiinni.

        Poliisi toimi tilanteessa aivan oikein.

        Jotain vastuuta täytyy koiranomistajillakin olla.


    • Anonyymi

      Niin, pitäkää koirat kiinni 1.1-31.12 välisenä aikana, älkääkä päästäkö karkuun !

      • Anonyymi

        ei niiden kuulu kaupungeissa irti ollakaan,metsästyskoirat ja viranomaiskoirat ovat asia erikseen osan vuotta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      lopputulemahan on sama tässä tapauksessa mitä eläinaktivistien pyrkimykset kieltää kaikki ihmisen hoidossa olevat tuotanto ja lemmikkieläimet

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2484
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      35
      2264
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      26
      1975
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      89
      1800
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      308
      1620
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1456
    7. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      25
      1371
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      71
      1236
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1048
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1043
    Aihe