Se on mahdotonta, koska EU kielis ryhmän muodostamisen EU parlamentiin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/df388c21-7539-4362-a1f9-2294ff4818bc?ref=ampparit:7a06&fbclid=IwAR1c3EhHeyROPLPMaqgPr6Qj3enpMnnGFbPidyeMlzUKSakN7uA9fzV2pvs
Uuteen parlamentaariseen ryhmään olisi tullut edustajia muun muassa saksalaisesta AfD:stä, italialaisesta Legasta ja itävaltalaisesta FPÖ:stä. Ryhmän perustamisesta ilmoitettiin tammikuussa, ja ilmoitus herätti suurta kritiikkiä neuvoston vihreissä ja vasemmistolaisissa ryhmissä sekä esimerkiksi Turkin ja Azerbaijanin muslimijäsenissä.
"FPÖ, AfD ja Lega haluavat tuhota demokratian ja oikeusvaltioperiaatteen ja kieltää ihmisoikeudet", Schwabe kommentoi puhemiehistön ratkaisua. Hän väitti, että monet uuden ryhmän jäsenistä ovat "rasistisia, antisemitistisiä ja islamofobisia" ja että ryhmän perustaminen olisi "pohjimmiltaan vastoin Euroopan neuvoston arvoja".
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen Tom Packalén (ps.) kertoo, että myös perussuomalaiset olisivat "mahdollisesti olleet siirtymässä" uuteen ryhmään. Packalénilla on jyrkkä näkemysero Schwaben väitteiden suhteen, ja hänen mielestään pikemminkin uuden ryhmän perustamisen estäminen sotii neuvoston arvoja vastaan.
"Tämä on täysin koko neuvoston ideologian vastaista, kun otetaan huomioon, että se perustettiin toisen maailmansodan jälkeen puolustamaan eurooppalaisia arvoja – joista suuressa asemassa on demokratia."
Packalén korostaakin, että tekeillä ollut ryhmä koostuisi demokraattisesti valituista poliitikoista.
"Ymmärtäisin tällaisen päätöksen, jos olisi kyse jostain rikollisryhmittymästä, mutta tätä en oikein ymmärrä", poliitikko tuhahtaa.
Persut eivät mene uuteen EU ryhmään
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä? Eikö teitä nyt hyväksytä mihinkään ryhmään. Miten olis venäjämielinen ryhmä? Kylä sieltä joku räyhähenkinen ryhmä löytynee. Saadan kunnon tappelut aikaiseksi.
- Anonyymi
No euroopan neuvosto on muutenkin sellainen pelleryhmä joka ei saa mitään aikaiseksi, ihan sama siis.
- Anonyymi
Unkarin Orban varmaan ihmettelee, että jos potkitaan pois EPP:ssä, mihin ryhmää sitten kuulutaan ?
Tämä EU rupeaa kuullostamaan täydeltä Farssilta..... - Anonyymi
On pikkasen eri asia Euroopan Neuvosto ja Euroopan Parlamentti. Tuolla Euroopan Neuvostossa on mukana myös Venäjä, Ukraina, Azerbaidzhan ja mitä kaikkea siellä onkaan.
Euroopan Neuvosto on perustettu sen vuoksi, että eri Euroopan maissa kaikki ihmiset saisivat kuulua sellaisiin puolueisiin, ja saavat vapaasti muodostaa sellaisia puolueita ja puolueryhmittymiä kuin kukin haluaa.
Euroopan Neuvoston Yleiskokous kokoontuu 4 kertaa vuodessa. Sen jäseniä ovat 318 varsinaista ja 318 varaedustajaa kunkin jäsenvaltion parlamentista.
Ennestään tuossa porukassa on muodostunut sosialististen edustjien blokki, samoin keskustan, oikeiston ja äärivasemmiston blokit. Nyt Neuvosto on antanut määräyksen, että kansallismieliset eli "äärioikeistolaiset" eivät saa muodostaa omaa blokkiansa.
Se siitä eurooppalaisesta kokoontumisvapaudesta sitten. Euroopan neuvosto on EU:stakokonaan irrallinen elin. Miten tuo laitaoikeiston ryhmä olisi joku "EU-rthmä"?
- Anonyymi
Ei sillä ole mitään merkitystä. Kyllä se ryhmä voidaan muodostaa suunnitelmien mukaan. EU:n hajoaminen on vain hyvä asia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999