Persut eivät mene uuteen EU ryhmään

Anonyymi

Se on mahdotonta, koska EU kielis ryhmän muodostamisen EU parlamentiin.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/df388c21-7539-4362-a1f9-2294ff4818bc?ref=ampparit:7a06&fbclid=IwAR1c3EhHeyROPLPMaqgPr6Qj3enpMnnGFbPidyeMlzUKSakN7uA9fzV2pvs

Uuteen parlamentaariseen ryhmään olisi tullut edustajia muun muassa saksalaisesta AfD:stä, italialaisesta Legasta ja itävaltalaisesta FPÖ:stä. Ryhmän perustamisesta ilmoitettiin tammikuussa, ja ilmoitus herätti suurta kritiikkiä neuvoston vihreissä ja vasemmistolaisissa ryhmissä sekä esimerkiksi Turkin ja Azerbaijanin muslimijäsenissä.

"FPÖ, AfD ja Lega haluavat tuhota demokratian ja oikeusvaltioperiaatteen ja kieltää ihmisoikeudet", Schwabe kommentoi puhemiehistön ratkaisua. Hän väitti, että monet uuden ryhmän jäsenistä ovat "rasistisia, antisemitistisiä ja islamofobisia" ja että ryhmän perustaminen olisi "pohjimmiltaan vastoin Euroopan neuvoston arvoja".

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen Tom Packalén (ps.) kertoo, että myös perussuomalaiset olisivat "mahdollisesti olleet siirtymässä" uuteen ryhmään. Packalénilla on jyrkkä näkemysero Schwaben väitteiden suhteen, ja hänen mielestään pikemminkin uuden ryhmän perustamisen estäminen sotii neuvoston arvoja vastaan.

"Tämä on täysin koko neuvoston ideologian vastaista, kun otetaan huomioon, että se perustettiin toisen maailmansodan jälkeen puolustamaan eurooppalaisia arvoja – joista suuressa asemassa on demokratia."

Packalén korostaakin, että tekeillä ollut ryhmä koostuisi demokraattisesti valituista poliitikoista.

"Ymmärtäisin tällaisen päätöksen, jos olisi kyse jostain rikollisryhmittymästä, mutta tätä en oikein ymmärrä", poliitikko tuhahtaa.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä? Eikö teitä nyt hyväksytä mihinkään ryhmään. Miten olis venäjämielinen ryhmä? Kylä sieltä joku räyhähenkinen ryhmä löytynee. Saadan kunnon tappelut aikaiseksi.

    • Anonyymi

      No euroopan neuvosto on muutenkin sellainen pelleryhmä joka ei saa mitään aikaiseksi, ihan sama siis.

    • Anonyymi

      Unkarin Orban varmaan ihmettelee, että jos potkitaan pois EPP:ssä, mihin ryhmää sitten kuulutaan ?

      Tämä EU rupeaa kuullostamaan täydeltä Farssilta.....

    • Anonyymi

      On pikkasen eri asia Euroopan Neuvosto ja Euroopan Parlamentti. Tuolla Euroopan Neuvostossa on mukana myös Venäjä, Ukraina, Azerbaidzhan ja mitä kaikkea siellä onkaan.

      Euroopan Neuvosto on perustettu sen vuoksi, että eri Euroopan maissa kaikki ihmiset saisivat kuulua sellaisiin puolueisiin, ja saavat vapaasti muodostaa sellaisia puolueita ja puolueryhmittymiä kuin kukin haluaa.

      Euroopan Neuvoston Yleiskokous kokoontuu 4 kertaa vuodessa. Sen jäseniä ovat 318 varsinaista ja 318 varaedustajaa kunkin jäsenvaltion parlamentista.

      Ennestään tuossa porukassa on muodostunut sosialististen edustjien blokki, samoin keskustan, oikeiston ja äärivasemmiston blokit. Nyt Neuvosto on antanut määräyksen, että kansallismieliset eli "äärioikeistolaiset" eivät saa muodostaa omaa blokkiansa.

      Se siitä eurooppalaisesta kokoontumisvapaudesta sitten.

    • Euroopan neuvosto on EU:stakokonaan irrallinen elin. Miten tuo laitaoikeiston ryhmä olisi joku "EU-rthmä"?

    • Anonyymi

      Ei sillä ole mitään merkitystä. Kyllä se ryhmä voidaan muodostaa suunnitelmien mukaan. EU:n hajoaminen on vain hyvä asia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe