Sukupuolen moninaisuus

Seta sanoo ajavansa sukupuolten tasa-arvoa. Tosiasiassa se ajaa erilaisille seksuaalisille vääristymille tasa-arvoista asemaa siveellisten ja säädyllisten elämäntapojen kanssa.

Yksi Setan keppihevonen, jolla se ratsastaa, on sen käyttämä termi "sukupuolen moninaisuus"
Tämä on hyvin harhauttava ilmaisu. Osuvampi nimi olisi sukupuoli-identiteetin häiriintyneisyys tai vääristynyt sukupuoli-identiteetti.

Kun viimeeksimainituille nimille annetaan kaunisteleva nimi "sukupuolen moninaisuus", saadaan ulkopuoliset helposti harhautetuksi uskomaan, että kyse on jostain muusta sukupuolesta kuin mies- tai naissukupuolesta ja toiseksi, että kyse olisi jostain normaalista ja terveestä ominaisuudesta, jota ei saa eheyttää tai parantaa. Se antaa samalla asianomaiselle aivan kuin oikeuden käyttäytyä seksuaalisesti pahennusta herättävällä tavalla, harjoittaa haureutta ja viettää epämoraalista elämää, jota kukaan ei saa arvostella.

Saman Setan logiikan mukaan skitsofreeninen henkilökään ei olisikaan sairas, vaan kyseessä on vain "mielen moninaisuuteen" kuuluva ominaisuus ja siksi häntä ei saa yrittää eheyttää eikä parantaa. Syöpäsairaus olisi puolestaan vain yksi kehon "moninaisuuteen" kuuluva normaali, terve piirre.
Ihmistä, jolla on jalka poikki, ei saisi kutsua vammaiseksi eikä invalidiksi, vaan henkilöksi, jolla on vain raajojen "monisaituuteen" kuuluva ominaisuus. Ketään ei myöskään saisi syyttää vihapuheesta, koska hänellä on vain tunteiden "moninaisuuteen" kuuluva luonnollinen ja terve ominaisuus ja hänellä on toki silloin oikeus elää taipumuksiensa mukaan ja ilmaista tunteensa.

8

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Saman Setan logiikan mukaan skitsofreeninen henkilökään ei olisikaan sairas"

      Sairaus on tila josta on selkeää haittaa ihmiselle itselleen. Eikä tähän haittaan lasketa sitä että te kaikki ymmärtämättömät syrjitte ja tönitte ihmistä joka ei ole ihan samanlainen kuin te.
      Sukupuolen moninaisuudesta ei siis ole ihmiselle itselleen haittaa jos yhmäristö ei sitä haittaa aiheuta joten kyse ei ole sairaudesta. Olisiko liian paljon pyydetty että te eläisitte vain sitä omaa elämäänne ja antaisitte muiden elää omaansa? Ei tehdän tarvitse häiriintyä jokaisesta asiata joka ei mene kuten te haluatte.

    • Anonyymi

      "Sairaus on tila josta on selkeää haittaa ihmiselle itselleen."

      Taitaa olla kovastikin haittaa, jos pitää ihan leikkelemällä "korjata".

      • Anonyymi

        "Taitaa olla kovastikin haittaa, jos pitää ihan leikkelemällä "korjata"."

        Aloittaja kirjoitti sukupuolten moninaisuudesta joka ei ole sama asia kuin se että kokee olevansa väärän sukupuolen kehossa, jota siis korjataan välillä leikkauksilla.

        Sukupuolten moninaisuus tarkoittaa vain sitä että sukupuolen kokemus vaihtelee eri ihmisillä hyvin paljon. Suurin osa ihmisitä ei muuta halua kuin että ympäristö hyväksyisi heidät sellaisina kuin he ovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Taitaa olla kovastikin haittaa, jos pitää ihan leikkelemällä "korjata"."

        Aloittaja kirjoitti sukupuolten moninaisuudesta joka ei ole sama asia kuin se että kokee olevansa väärän sukupuolen kehossa, jota siis korjataan välillä leikkauksilla.

        Sukupuolten moninaisuus tarkoittaa vain sitä että sukupuolen kokemus vaihtelee eri ihmisillä hyvin paljon. Suurin osa ihmisitä ei muuta halua kuin että ympäristö hyväksyisi heidät sellaisina kuin he ovat.

        Niin varmasti haluaisi myös pesemätön sekakäyttäjä ja omiaan höpöttävä mielisairas. Ei tule onnistumaan, heitä ja hameheikkiä vieroksutaan nyt ja tulevaisuudessa.


    • Anonyymi

      "Tosiasiassa se ajaa erilaisille seksuaalisille vääristymille tasa-arvoista asemaa siveellisten ja säädyllisten elämäntapojen kanssa."

      aloittaja on nähnyt aivan liian vähän elämää, kokemukset vain isästä ja äidistä.

      Ei ne ole vääristymiä, ihmisiä on vain niin erilaisia ja huomaa, mitä aiemmin tietää oman suuntautumisensa, sitä parempi.

      Tunnen useita jotka ovat monenlaisissa elämän vaikeuksissa ja syynä oman itsensä tuntemus. Monella opiskelukin on hankalaa, samoin ystävien hankkiminen.

      Moni tajuaa viimeistään murrosiässä että jotain on vialla, moni kyllä vihjailee jo viisivuotiaana mutta ei saa vastakaikua ja ymmärrystä.

      tunnen kolme ihanan kaunista naistakin jotka elää lasten ja miehensä kanssa avioliitossa. Mutta toisen ja kolmanne lapsen jälkeen muuttuivat A seksuaaleiksi ja lesboiksi. Kaikissa tapauksissa mies saa käydä vapaasti muilla naisilla, yhdelle on tarjolla vaimonsa sisko, jonka mies kuoli autokolarissa.

      Elä nyt edes nelikymppiseksi ja hanki oikeasti hyviä kavereita niin alat ymmärtämään koko elämää.

      Pahinta jos on väärissä uskomuksissa ja kärsii henkisesti, usein henkiset kärsimykset muuttuu oikeaksi kivuksi ja sairaudeksi.

    • Jos ihminen menee ns. sukupuolenkorjausleikkaukseen ja saamaan hormonihoitoa, niin kyllä silloin on kysymys sairaudesta. Ei terve ihminen tarvitse leikkauksia eikä hormonihoitoja.

      Ihmisen sukupuoli määräytyy jo hedelmöityksessä, eikä sitä voi vaihtaa millään korjausleikkauksella eikä hormonihoidoilla. Kaikki tällaiset puoskaroinnit ovat palkkää huijausta ja lisäksi moraalisesti ja eettisesti väärin. Ihmisen sukupuolta ei voi korjailla eikä sellaiseen ole mitään tarvettakaan.

      Seksuaalinen suuntautuminen voi kyllä olla vääristynyt ja sitä voidaan korjata alkuperäiseen biologisen sukupuolen suuntaan, mutta kyse on psykiatrisesta hoidosta eikä mistään fyysiseen kehoon kuuluvista toimenpiteistä.

      Koska sukupuoli määräytyy jo hedelmöityksessä, ihminen ei itse voi päättää sukupuolestaan, vaikka Seta niin uskottelee. Biologia ei kumartele ihmisen päätöksille eikä Suomen lain pykälille.. Pojasta ei tule tyttöä eikä tytöstä poikaa, vaikka mitä lääketieteellisä tai juridisia toimenpiteitä tehtäisiin. Ja hyvä on, että niin onkin!

    • Jos tätillä ois munat niin se ois Seta.

    • Anonyymi

      Sukupuolten moninaisuus on teoreettisesti sitä, että yksilö voi tuottaa joko siittiöitä, munasoluja, ei kumpiakaan tai molempia. Viimeinen vaihtoehto lienee koko lailla harvinainen, ja toiseksi viimeisen tapauksessa voidaan sitten asiaa pohtia vähän laajemmin, onko tarvetta tehdä jotain vai antaako olla. Mutta kaksi ensimmäistä vaihtoehtoa pitäisi olla aika selvää vähän tyhmemmällekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      3051
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1718
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      15
      1396
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1231
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe