Eräs verovaroilla tuettu etelän päivälehti oli kovin huolissaan julkisen sektorin menoista ja vaati kovaa menokuria päättäjiltä. Lehti oli huolissaan kun julkinen sektori ei säästä vaan tuhlaa rahaa turhuuteen. Mikä on turhaa , mikä ei ole turhaa , jätti lehti mainitsematta , lieneekö ollut tarkoitushakuinen kirjoitus.
Valitettavasti lehti unohti kertoa miten eliitti on paaluttanut asemansa niin vahvasti veronmaksajan elätiksi että on mahdoton säästää julkisissa menoissa heidän osaltaan. Kuten aiemmin tällä palstalla kerrottiin , julkinen sektori on yhtiöitetty ja muutettu osakeyhtiöiksi jolloin palkkojen alentaminen siellä on käytännössä mahdotonta johtajien osalta , esimerkkinä voidaan mainita sitran kaltaiset himmelit , mihin Katainenkin pyrkii. Jos olisi vanhat virkapalkat olisi tosi helppoa leikata kuluja julkisessa hallinnossa , alentamalla korkeimpia palkkoja , tai lomauttamalla korkeimpien palkkojen nauttijat. Nyt se valitettavasti on mahdotonta joten on jatkettava leikkauksia kaikkein pienituloisimmilta koska se on niin vietävän helppoa. Kyseisen päivälehden uutisointia voisi lähes kutsua "valemediaksi".
Julkinen sektori ei kykene leikkaamaan kulujaan
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Etenkin oikeisto ja Kepu tarvitsee sosialistisia virkoja perillisilleen, eikä loppua näy !
Valtion varat se on vasta mannaa, yksin yrittäjät vielä sinnittelee järjestelmässä !? - Anonyymi
Sipilä yritti jatkaa orpolaisten aloittamaa perustuslainvastaista valtion omaisuuden hallintouudistusta , nimittämällä itsensä 30 miljardin omaisuuden hallinon johtajaksi. Onneksi hanke tosiaan kaatui "perustuslaki talebanien" vastustukseen. Miten olisi voitu säästää jos taas olisi perustettu uusi osakeyhtiö jolla olisi hallitus , nimitysvaliokunta ja johtoryhmä jne osakeyhtiön toimielimet. Onhan jo vakea ja solidiumia hallitsemassa valtion omistusta kovapalkkaisine johtajineen.
- Anonyymi
Siksi tarvitaan sote joka voi purkaa sopimuksen yhtiön kanssa
- Anonyymi
Julkisen talouden liikkumavara 2015- 2019, entäs nyt?
https://yle.fi/uutiset/3-8086675 - Anonyymi
Kansanedustajien roima palkankorotus, puolue tuet n. 20 miljoonaa, rahaa on mistä jakaa, taloudenpidosta ei tule mitään näillä osaajilla, onhan se nähty jo monta kertaa.
- Anonyymi
Yritystuet lopetettavs 9miljardia / v
Mamujen hyysäys 3miljardi / v
Kirkonerityisoikeidet 2miljardia / v - Anonyymi
Mikäli uutisiin on luottamista, niin hallituksen päämäärät ei vät sittenkään ole niin radikaalit kuin alunperin ennustettiin.
Rahaa käyteään 1,24 miljardia uskoen siihen, että se raha tulee ylimääräisenä kassaan mm. työllisyyden paranemisena ja jos ei tule, ei käytetä. Eli velkaa ei oteta lisää. Sama kuin edelliselläkin hallituksella.
AY-liike saa esittää toimet työllisyyden parantamiseksi ja jos siitä ei tule mitään, hallitus päättää. Tämä oli edellisenkin hallituksen toimintatapa.
Yrittäjien ja yritysten verotusta ei kiristetä. Sama kuin edellisellä hallituksella.
Valtion yrityksiä pistetään myyntiin kuten edllinen hallituskin teki.
Tässä vaiheessa vaikuttaa siltä, että edellisen halllituksen ohjelmassa Keskusta oli määräävässä roolissa ja sama pätee tähänkin hallitukseen.
Ainoa, minkä kommunistit ja sosialistit saivat läpi, oli duunareiden verojen kiristys. Keskusta ja Kokoomus ei olisi halunnut kiristää työn verotusta. Sitä en ymmärrä miten se parantaa duunareiden asemaa, mutta demarit ja AY-liike ovat niin halunneet.
Muutoin tavoitteet ovat suoraan edelliseltä hallitukselta.- Anonyymi
Sipilän haamu varastaa valtiolta edelleen , sokea Reetta ei vaan sitä näe , vai eikö halua nähdä?
- Anonyymi
Vuosi 2018 ei ollut Sitralle menestyksekäs varsinkaan suorien yrityssijoitusten saralla, kertoo Kauppalehti. Sitra on sijoittanut Suomen Pankilta ja eduskunnalta vuosien saatossa saamiaan tukia suoraan eri yritysten osakkeisiin yhteensä 60 miljoonan euron edestä. Sitran julkaisemassa vuoden 2018 tilinpäätöksessä suorien yrityssijoitusten arvo oli enää 4,4 miljoonaa euroa. Yrityssijoituksista Sitra on siis joutunut kirjaamaan 55 miljoonan euron tappiot.
Onneksi orpolainen valitaan sinne johtajaksi , nyt kaikki tuottaa 100 % vuodessa ja sitra rikastuu. Veikö sipilä sittenkin voitot välistä ja siirsi omalle tililleen?- Anonyymi
Sitran tutkimukset osoittavat suomen kykenevän panostamaa lähes 20 miljardia euroa asehankintoihin lähivuosina , näin tulevalle hallitukselle on vinkattu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitran tutkimukset osoittavat suomen kykenevän panostamaa lähes 20 miljardia euroa asehankintoihin lähivuosina , näin tulevalle hallitukselle on vinkattu.
Onko Sitra rahoittanut sipilän suvun bisneksiä? Onko se bioyritys saanut tukea verorahoista , missä sipilän sukulaiset osakkaana.
- Anonyymi
Rutto lähti ja kolera tilalle.. Antti kusettaa köyhiä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt424712Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532554Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71944- 118901
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70874- 137825
- 48810
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48756