Muslimien määrä Suomessa 2035 vain 40,000

Varsin uskottavan ja tähän asti täysin paikkaansa pitäneen ennusteen mukaan Suomessa asuu vuonna 2035 yhä hämmästyttävän vähän muslimimaista muuttaneita ja heidän jälkeläisiään. Vain noin 40,000 eli 0.70-0.75% väestöstä.

Mitä ilmeisemmin tämä hysteria on todellisuudessa myrsky vesilasissa. Maahanmuuttajat ovat pääasiassa virolaisia, venäläisiä, ukrainalaisia, sekä muita eurooppalaisia.
27319
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Onko suunnitteilla kansanmurha vai miten päästää 15 vuodessa alempaan lukuun kuin tällä hetkellä, kun suurin osa Suomessa asuvista muslimeista on nuoria ja lapsentekoikäisiä?

2Äänestä
  • Sitä mietin minäkin, ettei tuossa luvussa ole mukana vielä ne syntymättömät lapset ja nämä muslimit tuntuvat olevan kovasti sikiävää porukkaa.

    2Äänestä

  • Kysymys kuluu montako muslimimaista muuttanutta ja heidän jälkeläisiään on Suomessa tällä hetkellä? Entä 2015 massainvaasiossa ja sen jälkeen tulleita näistä?

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kysymys kuluu montako muslimimaista muuttanutta ja heidän jälkeläisiään on Suomessa tällä hetkellä? Entä 2015 massainvaasiossa ja sen jälkeen tulleita näistä?

    Ehkä nuoret miehet olivat parempi vaihtoehto syntyvyyden kannalta Suomelle, kuin -naiset, ellei sitten perheenyhdistäminen tuhoa tätä vähäistä musliminaisten rantautumista. Voisiko olla niin, että perheenyhdistämisen kautta nuo nuoret miehet saavat alistetut morsiamensa Suomeen...

    On arabimaista kotoisin oleville ollut varmasti todella kova isku, että Suomessa yrittäjyys ja itsensä elättäminen ei onnistukaan, kuten heillä kotimaassaan. Siellä pykäät kadun varteen teltan ja alat myymään välipalaa, that's it. Suomessa paikalla on vakuutusyhtiö, terveystarkastaja, maahanmuuttovirasto, verottaja, poliisi ja kauppapaikan vuokraaja ja lupakäsittelijä ja kaikki muut välivirkamiehet, joita omatoiminen työllistyminen työllistää.

    En nyt ota kantaa siihen, mikä ääri-islamia kunnioittavien miesten osuus oli (ja on) väkivaltarikosaallossa.

    Äänestä

Moniko muslimi tekee tuottavaa työtä?
Taitaa lähes kaikki olla muiden veronmaksajien elätettäviä.

1Äänestä
  • Kun kansa on vaihdettu niin huomaavat varmaan jossain vaiheessa, ettei ammattirukoilulla pysty elämään.

    Äänestä

  • Ulkomaalaisissa sosiaalietuuksien saajissa yli 2 000 prosentin kasvu – Tavio: Näin ei voi jatkua
    https://www.suomenuutiset.fi/ulkomaalaisissa-sosiaalietuuksien-saajissa-2-000-prosentin-kasvu-tavio-nain-jatkua/
    "Tukia saavien määrä hurjassa kasvussa

    Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Tavio näkee kehityksen haitallisena ja vaatii hallitusta ryhtymään ei-työperäisen maahanmuuton tiukennuksiin.

    – Kelan tukiin oikeutetut EU-alueen ulkopuolelta pakolaisina tai muina ei-työperäisinä maahan tulleet ovat kasvaneet vuodesta 2004 vuoteen 2016 määrältään 125 334 henkilöllä. Kasvua on tapahtunut yli 2 000 prosenttia.

    – Peruspäivärahalla ja työmarkkinatuella olevien ulkomaalaisten määrä oli 2 146 henkilöä vuonna 2004 ja 50 379 henkilöä vuonna 2016, Tavio listaa.

    Osa tilastoissa suomalaisina

    Vuosien 2010 ja 2016 välillä peruspäivärahan ja työmarkkinatuen kustannukset ovat kasvaneet noin miljardista eurosta 2,17 miljardiin euroon. Ulkomaalaisten osuus vuotuisista menoista on kasvanut jatkuvasti ja oli vuonna 2016 jo 16,6 prosenttia näistä etuusmenoista.

    Yleisen asumistuen osalta kasvua oli vuosien 2010 ja 2016 välillä 500 miljoonasta eurosta 1,08 miljardiin euroon. Kasvua tapahtui 117 prosenttia.

    Tavio huomauttaa, että Suomen kansalaisuus myönnetään usealle jo neljän vuoden jälkeen ja näin maahanmuuttaja siirtyy monissa tilastoissa suomalaiseksi".

    Äänestä

  • Suurin osa matuista ei ole työmarkkinatuella, tai millään tuella johon liittyy työn hakeminen ja siihen liittyvät hankalat kiemurat.
    Sossu antaa suoraan tarvittavan korotetun perusturvan matuille, niin miksi liittyä johonkin työkkäri juttuihin.
    Onko kukaan nähnyt ketään muslimia esim aktiivimallin vatimilla kursseilla?

    Äänestä

luvussa+on+100%+liikaa,+ne+on+todella+terroristeja+ainakin+niin+kauan,että+maailma+on+heidän+hallussaan.+en+luota+rättäriin+yhtään,+en+ihan+yhtään,+ne+pettää+100%+varmuudella+ennemmin+tai+myöhemmin.

Äänestä

tälle väetösalle kuitnkin menee karhunosa etuuksista koska pitää hankki aasunnot,irtaimisto,maksa tulkit ja lomamatkat jotka suuntautuvat konfliktialueille,koska oman kansan vähäosaiset pääsevät vaikka lappiin lomailemaan saati siihen lähimpään kylpylään

Äänestä

Tämä+on+totta.+Maahanmuuttajista+aika+pieni+osa+on+muslimimaista+tulleita+mutta+persuhonottajia+kuunnellessa+tuntuu+että+90%+maahanmuuttajista+olisi+muslimeja+tai+afrikkalaisia.+Mutta+persut+nyt+ovatkin+sellaisia+palikoita.

1Äänestä

Se ketkä täällä tulevaisuudessa tulevat asumaan on meidän nyt täällä elävien turha edes miettiä. Ne sen hetken päätökset tekevät tulevat sukupolvet, kun me jo kasvetaan koiran putkea.

Äänestä

"+Tämä+on+totta.+Maahanmuuttajista+aika+pieni+osa+on+muslimimaista+tulleita+mutta+persuhonottajia+kuunnellessa+tuntuu+että+90%+maahanmuuttajista+olisi+muslimeja+tai+afrikkalaisia.+Mutta+persut+nyt+ovatkin+sellaisia+palikoita."Jätetään+nyt+kuitenkin+venäläiset,+virolaiset,+ruotsalaiset+jne+ulos+tästä+lätinästä.+Puhutaan+sen+sijaan+oikeasta+ongelmasta,+eli+pakolaisstatuksella+Suomeen+tulevasta+läjästä.+Niistä+joilla+tohtorin+paperit+ja+passit+hukkuivat+Välimereen.+Tästä+porukasta+se+90%+on+tosiaan+islamilaisesta+maailmasta+ja+Afrikasta+tulevaa+sekavaa+ja+lössiä.+Sitä+porukkaa+joka+ei+halua+länsimaihin+sopeutua.+Nämä+haluavat+rakentaa+samanlaisen+suvaitsemattoman+islamilaisen+uskontohe-.lvetin+tänne,+jota+itse+lähtivät+pakoon.Viher-vasemmistolaisen+suvaitsevaiston+mielestä+on+mukavempaa+puhua+"maahanmuuttajista"+yhtenä+könttänä.+Siitä+porukasta+moni+on+mennyt+työelämäänkin,+eli+juuri+ne+virolaiset+ja+venäläiset+ja+kiinalaiset.

Äänestä

Tuskin vain At kollegat

Äänestä

"Suomessa asuu yhdysvaltalaisen Pew-tutkimuslaitoksen arvion perusteella 190 000 muslimia vuonna 2050".

https://yle.fi/uutiset/3-7909301

Islaminuskoisten määrä Suomessa lähes viisinkertaistuu 40 000:sta 190 000:een. Prosentuaalisesti islaminuskoisia väestöstä oli vuonna 2010 0,7 prosenttia. Vuonna 2050 heitä on jo 3,4 prosenttia.

"Suomessa asuu nykyään yli 40 000 – 50 000 muslimia ja määrä on nousussa. Suuri osaa heistä on Suomen kansalaisia. Suomalaiset saavat tietoa Islamista ja muslimeista lähinnä median kautta".

https://www.ensihoidontiedotus.fi/index.php/64-muslimi-maahanmuuttajana

Muslimien ja muiden ulkomaalaisten määrän lisääntyminen Suomessa on tuonut mukanaan myös haasteita. Muslimit. Kehitys ja kulttuurilliset erot voivat olla valtavan suuria jopa muslimien keskuudessa. Sen lisäksi paikalliset uskomukset, joiden usein ajatellaan olevan uskonnollisia, ovatkin taikauskoa ja enemmän tai vähemmän perinteitä. Euroopassa syntynyt ja kasvanut Muslimi suhtautuu ymmärretyistä syistä eri tavalla muihin eurooppalaisiin ja valtaväestön elintapoihin kuin muslimi, joka on juuri saapunut vaikka Afganistanin vuoristosta tai Afrikan Saharasta tai Afrikan savannilta. Sopeutuminen ja muiden ymmärtäminen ja hyväksyntä vaativat enemmän tai vähemmän aikaa, ottaen huomioon maahanmuuttajan synnyinpaikka, koulutustaso ja kasvatus, sekä halu sopeutua ja integroitua valtaväestöön. Valtaväestö voi taas käyttäytymisellään vaikeuttaa ja hidastaa, joskus jopa estää muualta saapuneen sopeutumisen.

1Äänestä

Näyttää tuo määrä olevan jo nyt 2019, joten väheneekö heidän määrä suomessa 2035 mennessä ? Jos näin on, niin sehän on positiivien kehitys-suuntaus !

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. Paitsi tietysti persujen valemediassa.

    Äänestä

Aloitus on täyttä valhetta. Suomessa asuu jo yli 50 000 muslimia, ja määrä tuplaantuu vuoteen 2025 mennessä. Näistä iso osa noudattaa kirjaimellisesti Islamia joka käskee raiskaamaan ja tappamaan vääruskoisia.

Ainut oikea tapa suhtautua muslimeihin on kieltää Islam ja häätää muslimit pois Suomesta.

Äänestä
  • Ei asu. Tuo väite on myytti. Muslimimaista muuttaneita ja heidän jälkeläisiään on vain jonkin verran yli 20,000. Määrän odotetaan ennusteen mukaan nousevan seuraavan 16 vuoden aikana noin 40,000.

    Äänestä

Ensinnäkin.+Huomioitava+on+se+että+Irakista,+Syyriasta+ja+Iranista+muuttaneiden+joukossa+ja+Lähi-Idästä+yleensäkin+muuttaneiden+joukossa+on+selvästi+enemmän+uskonnollisiin+vähemmistöihin+kuuluneita,+esim+kristittyjä,+druuseja,+juutalaisia+jne.+Tämä+on+tiedetty+jo+kauan+aikaan.+Moniin+Euroopan+maihin+muuttaneista+syyrialaisista+jopa+puolet+on+ollut+kristittyjä.+Ja+vaikka+Irakissa+Saddan+Husseinin+aikana+oli+alle+3%+väestöstä+kristittyjä+maan+sekasortoisista+oloista+paenneiden+joukossa+kristittyjen+osuus+on+ollut+yli+25%.

Äänestä

Väestö äidinkielen mukaan 2018:

Suomi 4 835 778
Ruotsi 288 400
Saame 1 995

Muut kielet yhteensä 391 746
Venäjä 79 225
Viro, eesti 49 691
Arabia 29 462
Somali 20 944
Englanti 20 713
Kurdi 14 054
Persia, farsi 13 017
Kiina 12 407
Albania 10 990
Vietnam 10 440
Yhteensä 5 517 919


Kielen perusteella siis arabeja noin 30 000 mutta heistä merkittävä osa ei ole muslimeja. Sama koskee myös iranilaisia.

Äänestä

Riippuu miten määritellään muslimi. Entä jos hän ei todellakaan millään tavalla harjoita uskontoaan? Ei millään tavalla. Esim. Saksassa tutkijat hämmästelivät sitä miten passiivisia uskonnonharjoittajia esim Iranista muuttaneet ovat. Usein vain muutama prosentti heistä harjoitti uskontoaan. Tämä ilmenee myös Suomen islamilaisten yhdyskuntien omista raporteista.

Äänestä

Suurin osa muslimimaista muuttaneista on kaikkea muuta kuin aktiivimuslimeja.

Äänestä

Suomessa oli 2025 noin 150000 kehitysmaamuslimia ja 2030 luvulla ylittyy 300000 kehitysmaamuslimin määrä!
Kun katsoo täällä pääkaupunkiseudulla näiden kaapukansanryhmäläisten määrää, niin ei se kovinkaan ”maltilliselta” näytä!

1Äänestä

Kokoomusministeri myönsi kysely tunnilla että tuovat 50000 mamua maahan joka vuosi

Äänestä

Ai niinku "vähän"!?
Jos Suomen rauhanaikaisen armeijan koko on vain n. 25 000 (+kantapeikot)

Ja ISISn jäsenmäärä Syyria+Irak oli parhaimmillaan 22 000 - 30 000, ja murhailivat satoja tuhansia, ellei jopa miljoonia? (Vaikka tosin suurempiakin arvioita on esitetty)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Varsin uskottavan ja tähän asti täysin paikkaansa pitäneen ennusteen mukaan Suomessa asuu vuonna 2035 yhä hämmästyttävän vähän muslimimaista muuttaneita ja heidän jälkeläisiään. Vain noin 40,000 eli 0.70-0.75% väestöstä.

Mitä ilmeisemmin tämä hysteria on todellisuudessa myrsky vesilasissa. Maahanmuuttajat ovat pääasiassa virolaisia, venäläisiä, ukrainalaisia, sekä muita eurooppalaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu