Helsingissä 9000 akateemista työtön

9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Arvaa paljonko yritykset on niille maksamassa?

Äänestä

Korkeakoulut saavat rahaa valmistuneiden määrän mukaan, eivät niiden työllistymisen mukaan.

Äänestä

Nille ollaan maksamassa samaa liksaa ku siivoojille.

Äänestä
  • Ilmeisesti osaamista ei arvosteta sen korkeammalle.

    Äänestä

Ne kilpailee samoista työpaikoista matujen kanssa.

Äänestä

Helsingissä on lähes 80000 ideologista työtöntä.

Äänestä

Helsinki on hyvin yliedustettu, kun Akavan mukaan akateemisia työttömiä koko maassa 2/2019 oli noin 35000.

Äänestä
  • Asia selittyy sillä, että Sipilän hallitus halusi keskittää kaikki työt metropoliin, mikä näkyy sitten työttömyys- ja työllisyystilastoissa.

    Äänestä

Helsingissä on järjestelmä ollut jo pitkään,jos on kaksi hakijaa työpaikkaan ulkomaalainen tai suomalainen niin ulkomaalainen valitaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä meni uravalinnassa pieleen?
https://elinkeinothelsingissa.fi/fi/tem_kuukausitilasto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu