KOHTA RYTISEE !

Mitä Italiassa tapahtuu seuraavaksi?

Uutisoidaan että Italian hallitus jatkaa korkeintaan muutamia viikkoja.
Tämä sopii Matteo Salvinille, jonka tarkoituksena on nousta pääministeriksi, valtaan.

Fasismi poltettiin pesäänsä sotien jälkeen, nyt se nousee uudelleen kuin Feeniks-lintu.
Vaikka fasismille yritetään keksiä hienostuneimpia termejä, kyse on kuitenkin aivan samasta suuntauksesta, ja joka taas kerran nousee siivilleen Italiasta.

Mihin Matteo Salvini tarvitsee uutta EU-vastaista äärioikeisto-ryhmäänsä johon Perusuomalaisetkin ovat aktiivisesti rynnimässä?
Salvinilla ja Ranskan kollegalla ei ole tarvetta yksittäisille EU-mepeille, heidän omat mepit määrällisesti ovat ylivoimaisen vahvoja.
Se mihin Salvini ja Le Pen tarvitsevat mm. Suomenkin persuja on maan nimi: Suomi,
... ja Saksa, Belgia, Tanska jne.
Politiikkana on korostaa liittyvien maiden määrää; Halla-ahon mukaan tällä hetkellä 10.

Kirjoitettu on että Perussuomalaiset ovat:
”Putinille ja Venäjälle hyödyllisiä idiootteja”
Näin varmasti, mutta ennen kaikkea he ovat
Salvinille hyödyllisiä idiootteja.

Seuratkaa Italian tapahtumia, sieltä se Feeniks-lintu nousee vääjäämättömästi. "Hyödyllisiä idiootteja", oman maansa etujen vastaisia pikkuryhmiä, on jo aivan liikaa.
40<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Fasismiako? Pyh! Älä nyt jaksa. Fasismista tietoakaan.

Sanakirja käteen ja opettelemaan termien merkitykset ensin.
Ennen näitä opintoja ei tarvitse tulla tänne huutelemaan.

Äänestä
  • Miten niin? Mussoliinin Italiakin edusti fasismia, Hitlerin Saksa natsismia.
    Suomessa riehuui 1930-luvulla myös fasisitit.

    Älä ala opettamaan itseäsi viisaampia.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten niin? Mussoliinin Italiakin edusti fasismia, Hitlerin Saksa natsismia.
    Suomessa riehuui 1930-luvulla myös fasisitit.

    Älä ala opettamaan itseäsi viisaampia.

    " Mussoliinin Italiakin edusti fasismia, Hitlerin Saksa natsismia.
    Suomessa riehuui 1930-luvulla myös fasisitit."

    Juuri niin, kiitos. Hienoa, että edes joku ymmärtää eron menneen ja nykypäivän välillä. Fasismi kuuluu menneisyyteen, ja hyvä niin.

    Ei siis ruveta lyömään leimoja, jotka eivät pidä paikkaansa millään mittarilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    " Mussoliinin Italiakin edusti fasismia, Hitlerin Saksa natsismia.
    Suomessa riehuui 1930-luvulla myös fasisitit."

    Juuri niin, kiitos. Hienoa, että edes joku ymmärtää eron menneen ja nykypäivän välillä. Fasismi kuuluu menneisyyteen, ja hyvä niin.

    Ei siis ruveta lyömään leimoja, jotka eivät pidä paikkaansa millään mittarilla.

    Ei menneellä ja nykypäivällä ole sinänsä eroa, jos historia toistaa itseään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei menneellä ja nykypäivällä ole sinänsä eroa, jos historia toistaa itseään.

    On eroa, ja se pitää osata myös tunnistaa.
    Täysin turhilla huuteluilla ja leimaamisilla ei saavuteta mitään rakentavaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On eroa, ja se pitää osata myös tunnistaa.
    Täysin turhilla huuteluilla ja leimaamisilla ei saavuteta mitään rakentavaa.

    "Täysin turhilla huuteluilla ja leimaamisilla ei saavuteta mitään rakentavaa."

    Aivan. Senkin on historia todistanut. Muunmuassa Hitlerille ja Mussoliniinille kävi lopulta huonosti heidän harjoitettuaan aikansa ihmisten leimaamista tehokkaan propagandakoneistonsa avulla. Tuolla leimaamisella he pyrkivät siihen, että tietyt ihmisryhmät saatiin toisiaan vastaan. Myös Suomessa tämä ilmiö oli olemassa.

    Tässä haiskahtaa nyt kuitenkin hieman, että noiden sinänsä asiallisten kommenttiesi takana onkin henkilö, joka toisaalla on itse heiluttamassa leimakirvestä. En väitä niin olevan, mutta laajemmin katsottuna ja tämänkin palstan viestejä lukiessa leimakirves heiluu aika tavalla. Joskus jopa niin lapsellisella tavalla, että tunnen myötähäpeää. Jos et sinä ole sellaisten viestien takana, se on sinulle kunniaksi.

    Äänestä

Pelottaako?

Äänestä
  • Ja lipponen pääpukarina

    Äänestä

Fasismia:
Salviini haluaa määrätä rangaistuksen niille tahoille jotka auttavat hädänalaisia Vlimerellä.

Salvini: "Minä päätän siirtolaisten päästämisestä..."

Ihan sopiva diktaattoriksi.

1Äänestä

Molskista sanoi Eemeli.

1Äänestä

Italiassa elää vahvana isoisien perintö!

Muistellaas vähän menneitä, kun Benito sai jalansijaa samoin kuin nyt Matteo.
Benito aloitti ryhdikkäästi pystyssä, päätyi lopulta päinvastaiseen asentoon.
Hyvä lopulta, mutta vei mennessään puolivaltakuntaa. Itse Hitlerkin oli Mussolinin suuri ihailija, hän taas vei koko valtakuntansa.

Ei ihminen ole mihinkään muuttunut, turha kuvitella.

https://www.youtube.com/watch?v=s5m81WyLtYc

1Äänestä

Onko Kelassa rahaa vielä elätettäville?

Äänestä

Kyllä Kelassa rahaa on vielä ainakin yhdelle persulle.

1Äänestä
  • Maksut vaan voi viivästyä, kiitos Sipilän uudistusten, joiden takana persutkin olivat.

    Äänestä

Persut pitävät kunniapaikalla Mussolinin sekä Putinin kuvaa?

1Äänestä
  • On siellä Aatukin.

    Äänestä

"Fasismiako? Pyh! Älä nyt jaksa. Fasismista tietoakaan"

On se kumma kun jotkut persuukot ei osaa kuin kumarrella Mestariaan.
Ei yhtään vaivauduta seuraamaan mihin maailma yleensäkin on menossa.

Tässä alla on hyvä rauhan indeksimittari, kartta siitä mitä maailmassa on kymmenen vuoden jaksolla käynyt. Liukupalkilla voi tarkastella vuosittaista kehitystä ja lisäksi mm. tarkastella yksittäisten maiden tarkempaa sisältöä.
Näyttäisi se Suomikin "asteen verran" muutaneen väriään. Tulevassa v2019 kartassa Italia ja Ranska ovat varmasti muuttaneet väriään, rauhattomampaan suuntaan. Äärioikeisto niissä maissa masinoi kaikenlaisia mellakoita vuoden kuluessa.

http://visionofhumanity.org/indexes/global-peace-index/

Kuvitelkaapa nyt mielissänne mitä todella tapahtuisi jos EU possahtaisi laakista vainaaksi, olisiko sitten rauhallista kun se ei nytkään siltä vaikuta.

Äänestä

Ja maahanmuutto 2015 sai kaiken aikaan. Kiitos sipilä ja suomen hallitus

Ps.äänestä oikein

Äänestä
  • Rinteen uusi "hallitus" on kestämättömällä pohjalla maahanmuutossaan. Vain kielteisen päätöksen saaneet elintasopakkolaiset saisivat nilkkakorun, mutta kiintiöpakolaisuutta nostetaan ja perheiden yhdistämisiä helpotetaan ! Tulee tälläkin palstalla, jossa antipersu itkee vihaansa jatkuvaan syöttöön, vielä perussuomalaisia ikävä !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rinteen uusi "hallitus" on kestämättömällä pohjalla maahanmuutossaan. Vain kielteisen päätöksen saaneet elintasopakkolaiset saisivat nilkkakorun, mutta kiintiöpakolaisuutta nostetaan ja perheiden yhdistämisiä helpotetaan ! Tulee tälläkin palstalla, jossa antipersu itkee vihaansa jatkuvaan syöttöön, vielä perussuomalaisia ikävä !

    No.+Neljän+vuoden+päästä+ps+kannatus+50%+kun++sössii+punavihreä

    Äänestä

Ruottidemokraatit ei oo menossa mukaan tähän italialaisten juttuun.
Miksiköhän?

Äänestä
  • Nyt ilmeisesti Unkarin pääpuoluekaan ei ole menossa mukaan. He ovat perumassa oikeusvaltioperiaatetta loukkaavan oikeusjärjestelmänsä muutoksen ja jäävät todennäköisesti konservatiiviryhmään. Populistien jytky tusjahtaa entistä enemmän läjään.

    Äänestä

  • Itseään parempi persu. Heh...Miten ne persut osaa ollakin nokkelia.

    Äänestä

  • "Ruottidemokraatit ei oo menossa mukaan tähän italialaisten juttuun.
    Miksiköhän"?,
    SD:tä syytettiin masiivisesti ennen EU vaaleja Venäjä mielisyydestä massiivisesti kaikkipuolueet. SD nyt vaalit on ohi SD tulee tekemään yhteistyötä uusi oikeiston kanssa vähentämää EU:n määräämisvaltaa.

    Äänestä

Huhatasaari 27.5 HS:
"Unkarissa on menty pääministeri Viktor Orbánin johdolla oikeaan suuntaan lähes kaikissa asioissa".

Ei auttanut Huhtasaaren kosiskelu liittymisestä Salvinin äärioikeistoryhmään:

Yle 30.5:
"Unkarin hallitseva puolue Fidesz ei ole liittymässä europarlamentissa Italian Matteo Salvinin puuhaamaan oikeistopopulistien ja äärioikeiston ryhmään."

"Tänään torstaina Unkari ilmoitti myös luopuvansa hallinto-oikeusuudistuksesta, joka on herättänyt huolta oikeusjärjestelmän riippumattomuuden vaarantumisesta."

Äänestä

Laura lähtee Brysseliin rakentelemaan fasistikihloja. Teuvo lähtee edustamaan suomalaista sahakulttuuria.

Äänestä

Italia ottaa reilusti velkaa. Sitä sitten maksellaan Suomestakin.
Kaikki tämä; kiitos perussuomalaiset!!!

Äänestä

Totta. Yhteistyökuviot Italian kanssa merkitsevät käytännössä sitä, että Suomi ottaa Italian velat maksettavakseen.

Äänestä
  • Salvini on Euroopan taitavin populisti. Perussuomalaisetkin nielevät hänen puheensa.
    Pian Laura ottaa hyvän tahdon eleenä Italian ylijäämäpakolaiset Suomeen, sillä Uusoikeiston pitää auttaa toisiaan.

    Äänestä

Kylläpä täälläkin kateellisia riittää perussuomalaisille ! Tehkää itse perässä ! Mutta nämä mamut huutelee aina piilosta poteroistaan, mihinkään rakentavaan eivät pysty. Harvat opiskelee edes ammatin, saati tekee töitä. Parhaatkin arvostelemaan toisia !

Äänestä
  • Ei olla todellakaan kateellisia persuille. Ihan siitä syystä ettei ole mitään syytä.
    Mutta tämän "päivystävän" persuvastailijan pitää hyväksyä se, että persujen retoriikka muita kohtaan on kovaa/poliittisesti epäkorrektia. Silloin täytyy myös kestää vastapuolen vastaukset samalla mitalla.
    Eikö se ollut joku persu joka lausui sananvapaudesta; "kaikkea saa sanoa". Muistanko väärin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei olla todellakaan kateellisia persuille. Ihan siitä syystä ettei ole mitään syytä.
    Mutta tämän "päivystävän" persuvastailijan pitää hyväksyä se, että persujen retoriikka muita kohtaan on kovaa/poliittisesti epäkorrektia. Silloin täytyy myös kestää vastapuolen vastaukset samalla mitalla.
    Eikö se ollut joku persu joka lausui sananvapaudesta; "kaikkea saa sanoa". Muistanko väärin?

    Buahhahahahhaaa. tämän palstan taso on tosiaan alhainen. Täällä ei edes nimensä mukaisesti liiku mitään persuja vaan lähinnä mamuja.

    Äänestä

Laura pääsee äärioikeistolaiseen Mussolin-porukkaan jäseneksi? Vastapalvelukseksi Suomi saa Italian velat ja mamut??

Äänestä
  • Blondia höynäytetään. Hakkaraisesta tuskin tulee olemaan paljoakaan apua. Varomattomuuttaan korkeintaan joutuu ryöstetyksi. Voipi mennä salkku, jossa on kalsarit.

    Äänestä

Teukalta menee Brysselissä ensin salkku, sitten tolkku, sitten mukavasti muuten vaan?

Äänestä

Kauppalehti:
"Italian suunnitelma mini-bot-rinnakkaisvaluutasta on saanut markkinat hermostumaan."

"Italian parlamentin alahuone hyväksyi viime viikolla yksimielisesti ponnen, jonka yksi osa olivat mini-botit eli eräänlaisen rinnakkaisvaluutan rahayksiköt.

Sen jälkeen yleinen hermostuneisuus on nostanut Italian 5-vuotisen lainan koron Kreikan vastaavaa korkeammalle. Tällaista käännettä ei korkomarkkinoilla ole nähty 11 vuoteen."

"Osa ekonomisteista sanoo, että kyseessä on itse asiassa Italian euro­eron valmistelu. Osa ihmettelee, mitä saapasmaassa oikein tapahtuu."

"Italian suurimmaksi puolueeksi nousseen Legan talousasiantuntija Claudio Borghi on tarjonnut mini-boteja ratkaisuksi Italian talousahdinkoon jo pitkään, ja suunnitelmaa on valmisteltu kaikessa hiljaisuudessa."

___
Italian populistihallitus on johtanut maansa pahaan velkaantumiseen ja EU onkin nyt aloittamassa kurinpitotoimia Italiaa vastaan.
Sisäministeri ja Varapääministeri Salvini, joka johtaa EU-vaalimenestyksen saavuttanutta Lega-puoluetta, on kokoamassa EU-äärioikeistoryhmittymää johon myös Suomen perussuomalaiset ovat liittymässä.

Salvini tulee hyödyntämään kokoamaansa ryhmittymää (Perusuomalaisia ja muita "hyödyllisiä idiootteja") EU vastaiseen toimintaan.
Kiinnostuksella voimme seurata Perussuomalaisten kannanottoja Italian taloudesta ja Italian tilanteesta yleensä. Oletettavasti kannanotoissa paistaa Salvini-myönteisyys jatkossakin.

Äänestä

Putinistipersujen kannatus tulee alas niin, että rytisee. YESS!

Äänestä
  • Antipersulla taas pahenemaan päin tuo Putin pakkomielle. Eikä tunnu oikein antipersu ymmärtävän "kyselyjäkään", vaan riemuitsee kun vihdoinkin hänelle edes hiukan mieleinen tulos, olkootkin että vain HS;ltä :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä Italiassa tapahtuu seuraavaksi?

Uutisoidaan että Italian hallitus jatkaa korkeintaan muutamia viikkoja.
Tämä sopii Matteo Salvinille, jonka tarkoituksena on nousta pääministeriksi, valtaan.

Fasismi poltettiin pesäänsä sotien jälkeen, nyt se nousee uudelleen kuin Feeniks-lintu.
Vaikka fasismille yritetään keksiä hienostuneimpia termejä, kyse on kuitenkin aivan samasta suuntauksesta, ja joka taas kerran nousee siivilleen Italiasta.

Mihin Matteo Salvini tarvitsee uutta EU-vastaista äärioikeisto-ryhmäänsä johon Perusuomalaisetkin ovat aktiivisesti rynnimässä?
Salvinilla ja Ranskan kollegalla ei ole tarvetta yksittäisille EU-mepeille, heidän omat mepit määrällisesti ovat ylivoimaisen vahvoja.
Se mihin Salvini ja Le Pen tarvitsevat mm. Suomenkin persuja on maan nimi: Suomi,
... ja Saksa, Belgia, Tanska jne.
Politiikkana on korostaa liittyvien maiden määrää; Halla-ahon mukaan tällä hetkellä 10.

Kirjoitettu on että Perussuomalaiset ovat:
”Putinille ja Venäjälle hyödyllisiä idiootteja”
Näin varmasti, mutta ennen kaikkea he ovat
Salvinille hyödyllisiä idiootteja.

Seuratkaa Italian tapahtumia, sieltä se Feeniks-lintu nousee vääjäämättömästi. "Hyödyllisiä idiootteja", oman maansa etujen vastaisia pikkuryhmiä, on jo aivan liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu