Miksi Hussein Al Taeen vihakirjoituksista ei aloitettu tutkintaa.
Keskus rikospoliisiko päätti,että kirjoitukset oli sitä parempaa vihapuhetta.
Perus Suomalaiset saaneet paljon pienempi muotoisista kirjoituksista
vankeus tuomioita,tosin ehdollisia sekä sakkoja.
Suomessa laki on kaikille sama,mutta sovelletaan eri lailla eri
poliittisiin ryhmiin.
Parempaa vihapuhetta
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Al Taeen on sairauslomalla kesäkuun loppuun. Hänen mielipidekirjoituksiaan ei voi tuomita millään lailla!
- Anonyymi
Minun puolestani al taee saa olla sairauslomalla tasan neljä vuotta, ja toivottavasti onkin.
Mies on islamin myyrä eduskunnassamme! - Anonyymi
Se ei ollunna vihapuhetta vaan totuudenmukainen mielipide ja ihmiskäsitys.
Meillä on mielipiteen- ja sananvapauden puitteissa lupa tehdä niin.
Ei Al-Taae kehoittanut mihinkään toimiin vaan on tiedostava ja se on hyvä. - Anonyymi
Perussuomalaiset nuoret julkaisi vaalimainoksen jossa oli taustaltaan maahanmuuttaja-taustainen perhe ja teksti kertoo että haluatko tulevaisuuden olevan tällainen. On selvää että tuomitaan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Kun tuomiot vihapuheesta ovat epäloogisia niin kunnioitus tällaisia tuomioita vastaan on olematon. - Anonyymi
Entä tämä Vihreiden kunnallispoliitikko joka kirjoitti.
-Syrjäseudulla asumiselle ei ole mitään muuta järkevää syytä kuin että saa hakata vaimoaan ja raiskata lapsiaan rauhassa.
Todettiin ettei ole vihapuhetta. - Anonyymi
Sananvapaus on muka Suomessakin.
Vihapuhe tuomiot ei oikein sovi sananvapaudesta
ylpeilevän valtion toiminta tapoihin - Anonyymi
Koko käsite "vihapuhe"on hyvin lähellä sensuuria.
Ei nykyaikana pitäisi lähteä tällaiselle lähen Neuvostoliiton viitoittamalle tielle.
Joku instanssi sanelee,mitä saa sanoa tai kirjoittaa.
Uskomatonta,että tämä tapahtuu 2019.kun
pitäisi avoimuuden kulttuurin vallita.- Anonyymi
Vihapuhe-termi on perintöä stalinistiajalta.
- Anonyymi
Jos kuuluu johonkin vähemmistöön, ei ilmeisesti voi syyllistyä vihapuheeseen. Jos joku osaa määritellä toisin, olkaa hyvä. En ota kantaa al Taeen kirjoituksiin, koska en ole niitä lukenut.
- Anonyymi
Sairasta miestä media eikä oikeuslaitos raatsi kiusata. Al-tae tietää tämän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1772681- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3681069