Keskusta ei pysty enää estämään talouden syöksyä esim maatilat ovat heittämässä pyyhkeen kehään, YTt ja tuotannon siirtäminen ulkomaille on jo täydessä käynnissä, vaikka media pimittää tapahtuvan tosiasian....
"Meillä on tälläkin hetkellä 12–13 tilan jono, lähes kypsiä tapauksia kaikki. Niissä konkurssia tulee ennemmin tai myöhemmin hakemaan joko verottaja, velkojat tai nykyään yhä useammin viljelijä itse."
"Meillä on tälläkin hetkellä 12–13 tilan jono, lähes kypsiä tapauksia kaikki. Niissä konkurssia tulee ennemmin tai myöhemmin hakemaan joko verottaja, velkojat tai nykyään yhä useammin viljelijä itse."
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sipilän hallituksen aikana innostuttiin rakentamaan asuntoja. Nyt se kostautuu, sillä talouden kasvun kehityksestä annettu virheellinen kuva, talouden alkuvuoden kasvun hidastuminen ja tuleva taantuma pitää ostajat loitolla. Valmiista asunnoista tuhansia on vielä myymättä.
virheellinenkö, millä tavoin virhellinen ?
Pankki on ainoa oikeudenmukainen laitos Suomessa, vai aletaanko täälläkin valikoiduksi. Nooh saihan Jussi Lampi ja Risto Ratia velkansa kuitattua suullisesti. Siitäkö esimerkki. Ei muuta ku tila Lappajärvellä tai talo Oulussa pankille, jos selluköpi tai tukijussi ei pysty maksamaan lukaalistaan.
Sipilän hallituksen aikana ei voitu arvata, että Rinteestä tulee pääministeri.
Juuri siinä syy esim. yritysten siirtoihin. Pidettiin lähes varmana, ett persuista tai kokkareista tulee pääministeripuolue ja siksi tuotantojen siirrot on jo aloitettu. Eihän niin velkavetosessa ja epävarmuutta luovassa ympäristössä mikään yritys olisi asiakkaitten kannalta ok.
moni katuu vielä että antoi äänensä sossuille.
Suomen maatalous ei ole koskaan pyörinyt ilman tukirahaa ja on opittu siihen, että yhteiskunta työntää lisää rahaa.
Suomen maatalous on väärällä pohjalla ja osa isännistä täysiä alkoholiseja tai
muuten latvapöpejä.
Ja vielä tämä vähajättöjengi viittii valittaa,
HÄVETKÄÄ
Vihapuhetta, tuosta voi joutua vankilaan..
Persutrolleilla on suuret luulot omistaan. Jos yrityselämä jotakin pakenisi, niin nimenomaan persuvaltaa. Näkeehän sen Italiastakin, kuinka kuralle populistit ovat maan talouden ajaneet.
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/281821-historiallinen-kaanne-italiassa-5-vuotisen-lainan-korko-korkeampi-kuin-kreikalla
Ei ne jämptejä. Putkonen on isäntien tukija. Miten muuten jos tilanne johtaa vuoteen 1917. Sukulaiselle olivat venäläiset sotilaat luvanneet 1917 tappaa isännät ja antaa tilat muonamiehille. Suomalainen poromies ja suomalainen tukijussi kuuluvat Euroopan vauraimpiin. Miksi Suomessa annetaan peräti 500 000 euroa maataloustukea Honkolan tapaisille perityille kartanoille. Eikö Furuhjelm oppinut mitään 1918. Punakaartilaiset hakivat Furuhjelmin kulakki esi-isän ja surmasivat sen Toijalassa. Rinteen kekkoslovakialainen talouspolitiikka johtaa massamuuttoon Ruotsiin tai uuteen sisällissotaan. Ei kukaan jaksa kitua pienellä palkalla sata vuptta vanhassa neuvostokuutiossa pääomasijoittajien, poromiesten, tukijussien ja selluköppien juhliessa.
Haiskahtaa Tommukan jutuilta, viljelijät ei saa mitään tukea, kuluttajat saavat syöntitukea..
Vituttaa demujen äänestäminen. Sipiläntollo sanelee hallitusohjelmaa,Antin kieli perseessä..
Ville Niinistö olisi hyvä, kunhan ei valehtelisi niin paljon !
EUn korkeimpia tukia nauttivia maatiloja on yhä yli puolet liikaa.. ne eivät edes tuota mitään.
Suomessa tuet ovat EUn pinimpiä, johtuen viitesatoon perustuvasta tukien maksusta,..