Mistä noita Smithin tapaan toimivia tyyppejä riittääkin ja ennen kaikkea miksi on niin paljon älykääpiöitä, jotka heidän oppeihinsa uskovat?
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006127216.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=fc526be9f6b0a1b5ee24f8da0df61d11
Smithin hengenheimolaiset
2
90
Vastaukset
- Anonyymi
" Lauerman lausunnon mukaan uhriksi joutumista voivat edesauttaa muun muassa turvan ja lämmön tarve, traumatausta, tyydyttymätön uskonnollinen tarve, itsetunnon heikkoudet sekä auktoriteetin kaipuu."
Tuossa lienee muutama "taustatekijä" jotka altistavat uskontojen uhriksi joutumiselle. Lahkot usein hyödyntävät ihmisten yksinäisyyttää ja huonoa itsetuntoa. Smithilläkin oli taito tarjota turvaa ja lämpöä naisille, niin neitsyille kuin kokeneemmillekin, naimattomille ja naimisissa oleville. Smith myös tyydytti ilmoituksillaan, joita jakeli auliisti, monien tyydyttymättömät uskonnolliset tarpeet. Auktoriteettiä hän myös tarjosi seuraajilleen. Smith despoottien tavoin erotti kirkosta häntä arvostelleet henkilöt.
samar1n Kohta joku "Olli" itkee, että miestä vainotaan hänen uskonnollisen vakaumuksensa johdosta ja että vastustajat ovat panettelijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887