Miten meni niinkuin omasta mielestänne?
Nyt saitte sellaisen hallituksen, minkä ansaitsettekin.
Bensanhinta nousee jälleen, kotitalousvähennys poistetaan, terveyspalveluista tingitään, tienkäyttömaksut tulevat voimaan ja tietenkin se tupakka-askin hinta nousee melkein kahdella eurolla.
Enää puuttuu listalta ruokamenojen ja asumisen kallistuminen.
Sähköstä puhumattakaan.
Vaikka näitä maksuja korotettaisiin kuinka paljon tahansa, ei se mitään kulutusta lisää.
Päinvastoin:
Se kaikki on poissa tähän saakka käytössä olleesta rahasta.
Syödään sitten huonommin kuin tähän saakka, ollaan vanhoissa kuluneissa vaatteissa ja unohdetaan kaikki harrastukset,joihin tarvitaan rahaa.
Jos nyt on pakko lopettaa autoilu, tupakanpoltto ja muut elämään kuuluvat lisukkeet, jotka kuuluvat normaaliin elämään, niin olkoon sitten niin.
Mutta turha ihmetellä väkivallan ja mielenterveysongelmien kasvua.
Ja eivät ne kaikki hullut osastolta löydy:
Suurin osa löytyy äänestyskopista!
Kiitokset kaikille äänestäneille!
43
57
Vastaukset
Ei koske köyhää.
Ei ole autoa.
Asun vuokralla.
Käyn harvoin terkkarissa.
En polta.
Jos vuokra nousee, saan eläkeläisen asumistukea.
Sähkö kuuluu vuokraan.
Harrastus on ilmaista kun lenkitän naapurin koiraa.
Kirpparivaatteissa olen tähänkin asti kulkenut.
Kaurapuuro, perunsoppa ja makaronilaatikko ei paljoa maksa.
Voin hakea kirkolta EU kassin.
Mutta eikös eläkkeeseen tule hurja viidenkympin korotus.- Anonyymi
Ei koske minuakaan kansanmurhat.
Ei ne ole minun tuttujani tai naapureita.
Raiskauksetkaan eivät minua koske.
Ei minua ole koskaan raiskattu.
Sademetsiä ei tontillani ole.
Muovipussitkin puuttuvat kokonaan
Lento-onnettomuudetkaan eivät herätä tunteita, koska en ikinä lennä.
Voin, läskin, suolan, viinan ja vihannesten hinta pitäisi nostaa korkeammalle.
Samoin pitäisi jääkiekko tehdä kalliimmaksi.
Ne eivät kuulu minun elämääni, joten lisää vaan hintaa niille. noinko helposti meitä hyväuskoisoisia köyhiä höynäytetään,
ettei mikään muka vaikuta mihinkään, satasesta tipahti jo puheissa puolet ja loput katoavat kuin pieru saharaan.
eikä siihen tarvita kuin vain suureen ääneen ilmoitettu polttoainehintojen veron korotus, sen jälkeen nousee kaikki,
ei tarvitse edes perustella paremmin, vi vain ilmoittaa kun polttoaine on niin kallista niin...
yhtään sähkörekkaa tuskin suomenmaassa pyörii ja tuotteet kulkevat rekoilla
vuokrat ja kaikki hivuttautuvat ylöspäin
mutta ei se mitään
me köyhäthän vaan porskutetaan
- Anonyymi
Trokareiden ammattikunnalla ei ole työttömyyttä. Alkoholin ylituonti ja savukkeiden salakuljetus.
Mitä tulee muihin yleisiin teemoihin, ei edes hipaise minua. - Anonyymi
Kyllä tupakkaan ja viinaan on aina rahaa, joten ne maksakoot jotka niiä käyttää, turha narista.
- Anonyymi
Ensin minun on tiedettävä hallitusohjelma kokonaisuudessaan ja vasta sitten otan kantaa asiaan.
Maltti on valttia, kuten jo tuolla toisessa aloituksessa totesin.
kylmätotuus - Anonyymi
Jos vanhan kaavan mukaan mennään, niin syyllisiksi leimataan taas ne, jotka eivät lähteneet äänestämään tässä vaalikusetuksessa.
- Anonyymi
Tottakai käyn ”äänestämässä”! Ensimmäistä kertaa en äänestänyt henkilöä vaan nollaa edellisissä eduskuntavaaleissa, enkä ole koskaan tuntenut sellaista vaalihyvääoloa. Päätin silloin, että tottakai käyn äänestämässä, mutten äänestä enää ketään henkilöä ja olen todella tyytyväinen päätökseeni.
- Anonyymi
Katsotaan nyt seuraava hallituskausi tulevaa menoa.
Yhtiöittämisellä ryyditettyä markkinataloutta oli jo taas kerralla tarpeeksi. Sen tulivat kokemaan asiakkaan asemaan joutuneet vanhuksetkin hoivakodeissa. - Anonyymi
JOS Rinteen politiikalla saadaan oikeesti valtaosa suomen nyky köyhistä voimaan paremmin
ja tulemaan toimeen omilla työ-eläkkeillään paremmin
kuin nykyisin,
niin silloin voi Rinteen politiikankin hyväksyä,
mutta jos edelleen suomen köyhien toimeentuloa kurjistetaan,
silloin politiikka on helvetistä kotoisin,
silloin on ROSVOT edeleen vallassa,
lipposen tekemää röyhkeää työ-eläkkeitten leikkauksia
r i i s t o a , varastamista ei ikinä voi antaa anteeksi,
se oli rikos kansalaisiamme kohtaan,
lipponen oli ja on edeleen suomen suurin rosvo,
hullu suuruuden hullu pääsi valtaa ja seuraukset oli myös sen mukaisia, kasasta tehtiin laumoittain ikuisia työttömiä syksettiin köyhyyteen ja kurjuuteen vaikka työ-historiaa oli kaikilla keskimäärin nelkyt-vuotta toisilla yliki,
sillä jos leikkuri ei oli vuosia leikannu ansaittuja työ-eläkkeitten ostovoimaa, niin nykyiset eyö-eläkkellä olevat tulisivat toimeen omilla asaituilla eläkkeillään,
Rinteen on parasta onnistua korjaamaan lipposen tekemät rötökset koko kansallemme,
ostovoima palutettava kaikille,
vanhusten hoiva kunniaan,
ketään vanhusta ei pidä jättää hoivaa vaille
ei unohtaa oman onnensa nojaan, - Anonyymi
Vuodettujen tietojen mukaan hallitusohjelma on ( Sipilä ) keskusta painotteinen, 7 / 10 :tä meni keskusta puitteissa vaalitappiosta huolimatta.
- Anonyymi
Tuo fossiilisten polttoaineiden verotus on ainakin täällä pohjoismaissa ja Euroopassa aivan yleinen . En voi ymmärtää miksi tavaroita täytyy kuljettaa suurilla rekoilla kun rautatietkin on keksitty. Joka ainut arkipäivä tulee vastaan aamuisin 50-80 pitkää rekkaa (keskimäärin 18 metrisiä) ja samanverran iltapäivällä tuossa 25 kilometrin moottoritie pätkällä kaikkien tuhansien paketti ja henkilöautojen lisäksi .
Ruotsissa oli huhtikuussa keskimääräinen polttoaineen hinta 16,48 SEK ja siinä hinnassa on 10 SEK verotusta.
Hytinäx1- Anonyymi
Suomessa pääseekin jokaisen supermarketin ovelle rautateitä pitkin.
Suomessa polttoaineesta on 70% veroa ja nyt tulee lisää.
- Anonyymi
Näinhän se menee, ettei kukaan myönnä hintojen korotusten koskevan itseään, koska ostaa aina kuitenkin samalla summalla kuin on käytettävissä. Päätäjätkään eivät näytä tajuavan, että ihmisillä on rajallisesti käytettävää rahaa, joten jos maksaa toisesta enemmän, niin toisesta joutuu tinkimään.
- Anonyymi
Kyllä päättäjät tietävät ja viimeisissä puheissaan ennen vaaleja A.R. tämän totesi ja jatkoi, että täytyy tehdä muutos, että tuo ei syö samantien asumistukea. Mutta Kelassako halutaan ymmärtää?
Beng
- Anonyymi
alle 1000 euron eläkkeisiin tulee 50 euron korotus, nyt tunnen olevani varakas kun saan 1020 euroa eläkettä ja en saa korotusta
- Anonyymi
jossainhan se raja aina kulkee, joten katkeruutta kehiin vaan, se se elämässä auttaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jossainhan se raja aina kulkee, joten katkeruutta kehiin vaan, se se elämässä auttaa!
Niinpä. Ei saa kukaan selvää tai ei ole selkeästi sanottu, mitä tarkoittaa käytännössä se, että tuloverotusta kevennetään 200 miljoonalla eurolla pieni ja keskituloisilla? Tarkoittaako se että verotus kevenee tietyn prosentin tai kymmenysosan posentista ?
Sanotaan, että sen kevennyksen tarkootus on kompensoida välillisten verojen nostamista. Lopputulos siis /- 0 tai todennäköisempää, että eläkeläinen kuin pienituloinen palkansaaja jää miinukselle.
- Anonyymi
Erehdyt.
Kyllähän ne ruokamenot ja asuminen kallistuvat samalla kierroksella. Tuskin se kuljetusliike omsitaan maksaa kohonnutta polttoaineveroa vaan siirtää sen palvelun hintaan ja marketissa kuljetuskustannukset näkyvät muonan hinnassa minne kauppias piilottaa kertoimen kera kohonneet kuljetuskustannukset.
Ajokortiton bussikuski vihervasureineen ajaa ojaan. - Anonyymi
ihan sama, jokainen täällä älämölöä kirjoittava tuntuu pärjäävän ihan hyvin kun on varaa tietokoneisiin, mobiililaitteisiin ja -liittymiin.
- Anonyymi
Mnaah
Omituinen aloitus. Hallitus vielä virallisesti muodostamatta, ei ole toiminut päivääkään. Mutta älämölöä ollut jo paljon. Hallituksella aina samat asiat, painotukset vähän vaihtelee, mutta asiat ei paljoa muutu.
Vaikka maassa olisi minkälainen hallitus tahansa, kv- kuviot määrittelee maan talouden. Nyt tulossa laskukausi, porvarit pani pään pensaaseen ja meni oppositioon. Kaiketi ovat pyrkimässä hallitukseen taas, kun edessä nousukausi. Vasemmisto näyttää nykyisin olevan lama-ajan toimijana.
Eniten ihmii SLP. Keskustaksihan net itseään koittaa kutsua, ihmeen sujuvasti ovat kuitenkin kallellaan oikealle, tai vasemmalle, mikä hitto lie puolueen oma linja, sitä hankala käsittää.
Monipuoluejärjestemä on hyvä, jotain vaihtoehtoja olemassa. Onhan noita nykyisinkin maita maapallolla, joissa yks puolue saa kaikkien äänet. Kukahan niitten äänestäjiä kiitellee :D
Politiikka hyvää reality viihdettä, asioilla tapana järjestyä, se vaan vaatii teatterinsa.
=DW= - Anonyymi
Tallinnan laivaliikenne saa hyvän piristysruiskeen, kun Viro laskee viinan verotusta 25 prosenttia samanaikaisesti, kun Suomi nostaa ko. veroa.
- Anonyymi
Hyvin kaikkia ajatellen
- Anonyymi
En äänestänyt sosdemejä, kun tiesin että köpälle menee talous. Veroja alennetaan mutta arkista elämää kallistetaan monelta kantilta. Minua riipaisee tämän hetken tietämyksellä auton käytön ja alkoholin kallistuminen. Usein syömäni kala on jo nyt kovin tyyristä. Ymmärtääkseni veroale kuuluu vain pienituloisille, itsellä lienee keskitason eläke, eli ei suuri eikä pieni. Äänestämäni henkilö pääsi läpi.
- Anonyymi
Miksi et itse kalasta?
- Anonyymi
"Mutta turha ihmetellä väkivallan ja mielenterveysongelmien kasvua.
Ja eivät ne kaikki hullut osastolta löydy:
Suurin osa löytyy äänestyskopista!"
Typerintä mitä tiedän, on tuo toisten äänestyskäyttäytymisen arvosteleminen. Vielä on näitä AP:n kaltaisia puupäitä, jotka ajattelevat, että ihmiset jotka eivät äänestä kuten itse, äänestävät väärin.
Tuleva, nykyinen, hallitus on joka tapauksessa parempi kuin edeltäjänsä, joka romutti mm. koulutusjärjestelmän ja aiheutti ennen näkemätönta pahaa oloa, turhautumista, syrjäytymistä sekä monia mielenterveysongelmia mm. aktiivimallillaan sekä täysin avoimella kapitalismillaan.- Anonyymi
"edeltäjänsä, joka romutti mm. koulutusjärjestelmän"
Koulutus ei näytä romuttuneelta. 25.000 uutta ylioppilasta ja 85.000 ammattiin valmistuvaa. Ikäluokassa on kuitenkin vain jotain 40 - 50.00 ihmistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"edeltäjänsä, joka romutti mm. koulutusjärjestelmän"
Koulutus ei näytä romuttuneelta. 25.000 uutta ylioppilasta ja 85.000 ammattiin valmistuvaa. Ikäluokassa on kuitenkin vain jotain 40 - 50.00 ihmistä.Hohhoijaa.
Aikuiskoulutus, alan vaihtaminen. Ne mukana laskelmissa. Lisäks, nyt valmistuneet, käyneet koulunsa vanhan systeemin pohjalta. Edellisen hallituksen toimenpiteitten vaikutus näkyy sitten, kun edellisen hallituksen päätösten jälkeen kouluun menneet joskus valmistuvat jostain. Siis ehkä vasta parinkymmenenkin vuoden kuluttua.
=DW= - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hohhoijaa.
Aikuiskoulutus, alan vaihtaminen. Ne mukana laskelmissa. Lisäks, nyt valmistuneet, käyneet koulunsa vanhan systeemin pohjalta. Edellisen hallituksen toimenpiteitten vaikutus näkyy sitten, kun edellisen hallituksen päätösten jälkeen kouluun menneet joskus valmistuvat jostain. Siis ehkä vasta parinkymmenenkin vuoden kuluttua.
=DW=Niin, onhan meillä nyt julmetusti mm. valtiotieteiden tohtoreita kotiäiteinä. Kannattavaa koulutusta? Ja uusia vaan vaan tumpataan markkinoille, kun korkeakoulutus on niin tärkeää...
1990 alussa olisi pitänyt ymmärtää, että rakennusalalle tarvitaan 2000-> rajusti lisää ammattilaistekijöitä korjaamaan lähiöitä 60- ja 80-luvulta ja rakentamaan uusia, kun väestöliike kaupunkeihin vaan jatkuu.
Tumput suorana seistiin opetushallituksessa ja ministeriössä eikä pystytty ajattelemaan tulevaisuutta. Nyt on "pula". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, onhan meillä nyt julmetusti mm. valtiotieteiden tohtoreita kotiäiteinä. Kannattavaa koulutusta? Ja uusia vaan vaan tumpataan markkinoille, kun korkeakoulutus on niin tärkeää...
1990 alussa olisi pitänyt ymmärtää, että rakennusalalle tarvitaan 2000-> rajusti lisää ammattilaistekijöitä korjaamaan lähiöitä 60- ja 80-luvulta ja rakentamaan uusia, kun väestöliike kaupunkeihin vaan jatkuu.
Tumput suorana seistiin opetushallituksessa ja ministeriössä eikä pystytty ajattelemaan tulevaisuutta. Nyt on "pula".Suomalaisia vaan eivät enää ns. ryskähommat kiinnosta, siitä se "pula" on pääosin seurausta. Kortistossa on ammattilaisia vaikka samalla alalla vallitsee työvoimapula. Kiinnostusta työntekoon ei liioin voisi vähempää lisätä pyrkimys tehdä yhä useammasta alasta matalapalkka- ala, kierre on näin ollen valmis.
Suomen tilanne noin kokonaisuudessaan valuu kohti jotain jenkkimallia tms., haluttiin tai ei, on eletty liian kauan liiaksi elintasoa velkarahalla rakentaen. Valtionvelka on pian 20000 Euroa per kansalainen, kunnilla on velkaa silmät korvat täynnä, Esim. Reisjärven kunnalla yli 10000 Euroa per asukas, kunnilla on myös "piilo"velkoja esim. terveydenhuollon kuntayhtymissä yms., ja yksityisillä on paljon velkaa, velkaa, velkaa ja velkaa. Yritykset menevät yksi toisensa jälkeen ulkomaisiin omistuksiin ja ulos lipsahtavat niiden tuotot ja tuottojen verot eli verottomuus. On vallalla kierre jonka kamaluutta ei edes haluta tiedostaa ja tajuta. Tämän pahimman kierteen aiheuttaja ei valitettavasti edes ole se parjattu työvoimapula. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, onhan meillä nyt julmetusti mm. valtiotieteiden tohtoreita kotiäiteinä. Kannattavaa koulutusta? Ja uusia vaan vaan tumpataan markkinoille, kun korkeakoulutus on niin tärkeää...
1990 alussa olisi pitänyt ymmärtää, että rakennusalalle tarvitaan 2000-> rajusti lisää ammattilaistekijöitä korjaamaan lähiöitä 60- ja 80-luvulta ja rakentamaan uusia, kun väestöliike kaupunkeihin vaan jatkuu.
Tumput suorana seistiin opetushallituksessa ja ministeriössä eikä pystytty ajattelemaan tulevaisuutta. Nyt on "pula".Koulutus on tärkeää.
Koulutustarpeiden ennustaminen ja resurssien suuntaaminen haastavaa. Suorittavien töiden määrä vähenee, koulutustarve lisääntyy. Jos joku kouluttautunut kehnosti työllistävälle alalle, se huononpi juttu. Noin periaatteessa mikään koulutus ei kuitenkaan mene täysin hukkaan, sitä voi hyödyntää yleensä jatkossa.
Se vaan kaikista ei ole kaikkiin hommiin. Ikuinen kohdanto-ongelma. Eikä täystyöllisyyttä ikinä tulla saavuttamaan, enenevä määrä ihmisiä jää työvoimareserviin. Tietotekniikka, robotiikka, automaatio, tekoäly. Net vähentävät ihmistyön tarvetta.
Ei koulutus oikein vaikuta työpaikkojen määrään. Se kuitenkin, koulutuksen kautta voidaan saada jengiä uusille, innovatiivisille kasvualoille. Uusia yrityksiäkin.
Joka tapauksessa osa koulutuksista aina on sellaista, joka ei suoraan työllistä ketään. Pidennetty oppivelvollisuus ehkä parantaa joittenkin ihmisten mahdollisuuksia joko suoraan, tai pitemmän päälle.
Pitäis satsata enenpi laatuun, kuin määrään. Kaikki kuitenkin koulutettava. Muistettava muuten, maassa on oppivelvollisuus, ei koulupakkoa. Siinä mahdollisuus lisätä vaikkapa oppisopimuskoulutuksen tyyppistä opiskelua. Oppipoika- kisälli- mestari edelleen mahdollista, jos sopivaa duunia olemassa.
=DW= - Anonyymi
Rakennusalalle on lähes turha kouluttautua, kun rakennusliikkeet ovat tehneet soppareita baltian maihin päin pian 20 vuoden ajan - halpatyövoimaa.
Ei ole "varaa" palkata kotimaisia kun työntekijän hinta sivukuluineen on karmea.
SAK ja Ay liikkeet jarruttavat työllistämistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rakennusalalle on lähes turha kouluttautua, kun rakennusliikkeet ovat tehneet soppareita baltian maihin päin pian 20 vuoden ajan - halpatyövoimaa.
Ei ole "varaa" palkata kotimaisia kun työntekijän hinta sivukuluineen on karmea.
SAK ja Ay liikkeet jarruttavat työllistämistä.Rakennusalan työnantajat ovat käyttäneet hyväksi EU:n työvoiman vapaan liikkuvuuden.
Tämä on vain yksi asioista millä EU on kurjistanut duunarin asemaa. Kuitenkin jostain kumman syystä duunarit äänestää vasemmistopuolueita, jotka innokkaimmin haluavat EU-jäsenyyttä eivätkä lotkauta korvaansa työvoiman vapaan liikkuvuuden poistamiselle. Ristiriita, jota en ymmärrä.
Tämä on vain yksi asioista millä EU on kurjistanut duunarin asemaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"edeltäjänsä, joka romutti mm. koulutusjärjestelmän"
Koulutus ei näytä romuttuneelta. 25.000 uutta ylioppilasta ja 85.000 ammattiin valmistuvaa. Ikäluokassa on kuitenkin vain jotain 40 - 50.00 ihmistä.Määrät eivät paljoa kerro. Ammattiin valmistuneita, hmmm....osaamisen taso arvelluttaa, ihan palautteiden perusteella työnantajilta. Opettajat ammattiopistoissa ovat nykyään ohjaajia, ja lähiohjausta on vain nimeksi.
Opiskelijoiden mahdolisuudet opiskella esim. yliopistossa on osalle mahdotonta, tuet on vedetty todella tiukiksi ja lainaa eivät kaikki uskalla tai pysty ottamaan. Joka toinen oppilaitos etsii säästöjä.
Edellinen hallitus leikkasi koulutuksesta vajaat 700 miljoonaa! Ja tämä on fakta! Anonyymi kirjoitti:
Määrät eivät paljoa kerro. Ammattiin valmistuneita, hmmm....osaamisen taso arvelluttaa, ihan palautteiden perusteella työnantajilta. Opettajat ammattiopistoissa ovat nykyään ohjaajia, ja lähiohjausta on vain nimeksi.
Opiskelijoiden mahdolisuudet opiskella esim. yliopistossa on osalle mahdotonta, tuet on vedetty todella tiukiksi ja lainaa eivät kaikki uskalla tai pysty ottamaan. Joka toinen oppilaitos etsii säästöjä.
Edellinen hallitus leikkasi koulutuksesta vajaat 700 miljoonaa! Ja tämä on fakta!Toivottavasti miljoonia riittää myös opettajiin ja ohjaajiin,
kaikista ei ole itseopiskelijoiksi, vaikka kuinka valtio maksaisi kirjoja ja kansia.
Nyt pullahtaa oppikirja yms materiaalit koviin hintoihin kun valtio kustantaa,
jokaisella lukiolaisella on taatusti uudet kiiltävät kirjat.
Kannattaa joskus koulunsa kesken jättäneen palata vaikka nelikymppisenä aikuiskouluttautujana takaisin koulunoenkille ja jos valitsee hyvin alansa, ettei varmasti löydä työtä, voi aloittaa taas uuden toisenasteen koulutuksen ja sitten taas jne... valtio maksaa, että pysyy pois kortistosta kun opiskelee toista astetta..
NO, ennenaikaista maalailla piruja seinille, eihän se ole vasta kuin unelma ja haave mitä hallitus haluaa miljoonia laittaa.
- Anonyymi
Rinteen hallitus on henkisesti noin 30 vuotta jäljessä tästä hetkestä
SAK-hörhöjen tuote
Tottakai RKP ja Sipilä tajuavat tämä vanhanaikaisen pääministerin
mutta
yrittävät edistää typeryksen avulla pakkoruotsia ja maakuntahallintoa omiksi eduikseen - Anonyymi
Enpä olis uskonut Timo Soinia noin lapselliseksi! Nyt jo haukkuu tulevan Hallituksen ulkopolitiikkaa vaikka uusi Hallitus ei ole vielä edes aloittanut.
Katkeruus teettää.- Anonyymi
Vaalitappio jäytää Soinille ennenaikaisen sydärin ja kuoleman. Mikä onkin vähintä minkä mies on ansainnut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaalitappio jäytää Soinille ennenaikaisen sydärin ja kuoleman. Mikä onkin vähintä minkä mies on ansainnut.
Olen ennen pitänyt Soinista, mutta tuo tämänhetkinen käytös on typerää. Sinisillä oli muutamia hyviä ministereitä ja muita jäseniä.
En arvioi puoluekannan perusteella ihmisiä vaan sitä mitä esittävät.
- Anonyymi
Rinteen hallitus ottaa lainaa ikään kuin etukäteen ja kertoo sen tulevan maksetuksi kun työllisyys kohenee. Työllisyyden kohoaminen on myös heidän ohjelmassaan. Entä jos ei kohenekaan vaan työttömien määrä pysyy samana. Silloin jää valtava kasvanut velkataakka, jota taas seuraava hallitus ratkoo kiristämällä - keltäs muulta kuin eläkeläisiltä, tupakoivilta, autoilevilta ja syöjiltä. Menojen lisääminen on pahinta mitä tällä hetkellä voi tehdä, kun talouden suunnasta ei kukaan tiedä, ennustellahan voi vaikka mitä.
- Anonyymi
Älä horise - Sipilä sano, että se on hyvä ohjelma.
- Anonyymi
Sipilä sanoi, että se on erittäin hyvä - niin Suomelle kuin Keskustalle.
- Anonyymi
Mutta miten äänestäis aina oikein. Ikuisuuskysymys, jos äänestämättä jättäminenkin on väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5501797Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729- 63715
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 63676
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74628- 65543