Sipilän hallitus on lauantaina 1.6.2019 Suomen pitkäikäisin hallitus, kun on ollut vallassa 1465 päivää! Onneksi olkoon Juha Sipilä!!! Edellinen ennätys oli Paavo Lipposen I ja II, jotka elivät 1464 päivää.
Sipilän voitto on monella tavalla erinomainen. Ensiksikin Sipilän hallitus elää edelleen ja ennätys paranee päivä päivältä. Sipilän hallitus saattaa jatkaa vielä koko EU-isännöintikauden!
Toinen erinomaisuus on tulokset. Sipilän hallitus sai kiistatta oikaistua Suomen talouden syöksykierteen. Syrjäytyminen väheni, tuloerot pienenivät, verotus aleni. Suomi on äänestetty Sipilän hallituksen aikana maailman onnellisimmaksi maaksi jo muutaman kerran!
Kolmas erinomaisuus on toimintakulttuurin muuttaminen. Asiat ovat olleet Sipilän hallituksen keskiössä. Suomen asioita on laitettu kuntoon puolueiden itsensä kiillottamisen sijaan. Ministeireinä on ollut "ei-poliitikkoja", joiden kädenjäljessä on ollut tekemisen meininkin. Asiat, jotka oppositio torppasi ja käytti hallituksen haukkumiseen, ovat kuitenkin olleet niin hyviä, että ne kelpaavat uusien hallitusneuvottelujen pohjaksi. Sama maakuntamalli ja sama kuntien omia sote-palveluja täydentävä yksityinen sektori kelpaa nyt, vaikka ne aiemmin vahvasti punaliputettiin perustuslain vastaiseksi!
Neljäs erinomaisuus, "kuolemattomuuden merkki" on se, että Sipilän hallitus kesti ennennäkemättömän välikysymysten tsunamin. Se kesti Sipilän henkilöön kohdistuneen poliittisen ajojahdin erilaisin perusteettomin syytöksin ja julkisen sanan teloittamisin. Hutkittiin ennen kuin tutkittiin. Tutkimus osoitti, että Sipilä oli syytön. Toimittajien ja julkisen sanan neuvoston hutkiminen osui omaan nilkkaan: Suomen sananvapaus sai kolhun kansainvälisissä arvioinneissa. Sipilän hallitus kesti SAK:n mielenosoitukset, joiden banderoleissa vaadittiin vallankumousta. Se kesti SAK:n järjestämät poliittiset lakot, joissa vietiin leipä lasten suusta... lapsi meni pesuveden mukana...
Ja päivät lisääntyvät, ennätys paranee. Viini paranee vanhetessaan. Historiankirjoitus tulee huomaamaan, että Sipilän hallitus oli paras ikinä!!!
Juhan hallitus pitkäikäisin
Anonyymi
0
84
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585554KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973597Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182418Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91208Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651048- 1021048
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022- 831008
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965