Timo Soini:
"Kellot ja käytös kääntyvät Kekkosen aikaan, monessa mielessä."
"Kellot ja käytös kääntyvät Kekkosen aikaan, monessa mielessä."
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Soinia pierrettää.
Saadaan vihdoin atomivoimala käyntiin.
Suomen yleisurheilu alkaa menestymään?
Ei, vaan puoli miljoonaa suomalaista muuttaa siirtolaiseksi Ruotsiin.
Muslimit?
Palautetaan, ei ollu persuja niitä haalimassa tänne.
Kerrankin kääntötakki oli pitkästä aikaa oikeassa.
Soini jytkyttelee vielä viimeiset päivät ulkoministerinä.
Maksaako CIA ja Pentagon Soinille kesälomarahat? Lomaltapaluurahoja ei kyllä maksa.
On hienoa, että Suomi kirjaa viralliseen ulkopolitiikan linjakseen, että Suomi ei salli kenenkään vihamielisen Natomaan käyttää maaperäänsä Venäjän federaatiota ja sen presidentti Putinia vastaan vastaan.
Jos länsi jatkossa ehdottaa sotilaalista harjoittelua Suomelle, Suomi tulee siitä jyrkästi kieltäytymään.
Ei kannata olla yhteistyössä Naton kanssa, koska Naton toiminta on aina suunnattu venäläisiä rauhantahtoisin voimia vastaan.
Naton joukkojen harjoittelu olisi vihamielinen teko Venäjää kohtaa Suomen masperältä.
Lisäksi hyvä muistaa Antti Rinteen sanat, että ei Nato edes ottaisi Suomea jäsenekseen, jos Suomi hakisi jäsenyyttä.
Suomi etsii Antti Rinteen aikana ystäviä edistyksellisten, rauhantahtoisten, anti-imperialististen maiden joukosta, jotka taistelevat mm. Israelin uuskolonialistista militarismia vastaan.
Eläköön Antti Rinteen edistyksellinen hallitus.
Nyt lopullisesti paljastui se mitä tutkijat UPI:ssa arvioivat Soinista: päästä varpaisiin Usan ostama mies. Ja tuollaista äärioikeistolaiset persut kannattivat. Jussi Niinistö oli vielä pahempi. Onneksi iilimadoista päästiin eroon.
Outoa, milloin persut rakastaa Putinia ja milloin USA:ta.
Taitaa olla kirjoittaja houreissaan, persut rakastavat suomea.
Juhani Suomi: "Nato ei taistele, Nato juoksee karkuun."
Ai että mä nautin tästä uudesta hallituksesta. Kuin raikas tuuli tuon ummehtuneen natohihhuloinnin jälkeen.
Tuomioja tulossa ulkoministeriksi suoraan kekkosen ajalta
Nyt Halla-aho alkaa kaveeraamaan Soinin kanssa. Ja Kokoomus myös. Hallituksessa on vain yksi Nato-puolue: RKP. Se saa vain yhden ministerin. Toivotaan ettei ole puolustusministeri.
Puolustusministeri kyllä. Jas kaupat tekeillä
Nyt vielä pari päivää jytkytellään ja hytkytellään...
Hytkyti jytkyti jytken hei, jytken hei ja hytken hei. Hytkyti jytkyti jytkyn hei ja hytkyn jytkyn hei.
komppaan, jytkytnhytkynjytkynjytkyn, nyt tulee iso, JYTKYNJYTKYNJYTKYNJYTKYNHYTKYTÄNJAJYTKYTÄN!
Vielä kun Neuvostoliitto saadaan takaisin, niin Suomi palaa oikealle uralle. Nuorillakin on silloin varaa ostaa omakotitalo, uusi auto ja kesämökki. Eläkettä kertyy hurjat määrät ja eläkkeelle pääsee alle 60-vuotiaana.
Juu olihan niillä varaa, kun muuttivat siirtolaisiksi Ruotsiin. Kaikkiaan puoli miljoonaa äänesti jaloillaan ja jätti ummehtuneen ja köyhän Kekkoslandian.
Miksei tänne saada koskaan järkevää hallitusta ?
Siitä asti, kun vihreät rupesi maailmaa parantamaan, kaikki on menny ihan päin persettä maassamme, tuomioistuimia myöten ihan sekopäitä !
Ja sitten taas jytkytellään....
Jytkyn hei ja hytkyn hei. Hytkyti jytkyti jytkyn hei nyt vielä jytkytellään...
Katkera persu Soini.
Suomi pääsee irti Nato-maiden liekanarusta ja voi alkaa harjoittamaan rauhantahtoista ulkopolitiikkaa ja lyömään luun kurkkuun amerikkalaisille imperialisteille ja israelilaisten kätyreille.
Suomi voisi näyttävästi ryhtyä kannattamaan esim. Venezuelan Maduroa, Antti Rinteen hallitus voisi lähettää jopa rakentajien Maduron avuksi kuten aikanaan Kuubaan.
Syyrian hallitukselle voitaisiin osoittaa tukea lähettämällä sinne avustajia. Syyrialaiset taistelevat vapautensa puolesta USA:ta ja Israelia vastaan, joten suomalaisella työväenluokalla on yhteinen vihollinen.
Soinikin on ministeri, jonka parhaat saavutukset ovat vain hänen omassa päässään.
Soinilla ei koskaan ollut mitään edellytyksiä ulkoministeriksi. Jollain tavalla vain PS:lle vain piti löytää yksi vahva salkku. Hän on täysi amatööri ulkopolitiikassa. Toisaalta nykyaikana jopa huippuvirkoihin valitaan monessa maassa täysiä pösilöitä.
Koska valtiovarainministerin salkku, jonka jokainen täysjärkinen olisi tietenkin heti ottanut, ei Soinille sopinut, niin saipa sitä matkata maailmaa ja esitellä itseään ukomaalaisille.
"Timo Soini from Finland at your service" - kuka tolppa voi näin mennä lausumaan.????????
Milloin Soini on todennut noin? Argumentoiko hän väitettään?
Käytännössä palattaisiin siis talviaikaan ympärivuotisesti, työllisyysehdoissa TES korostuisi orjatyön sijaan, ulkosuomalaiset palautettaisiin kotimaahansa, markka takaisin, irti EU:sta, jotta YYA saadaan voimaan, metropolikeskeisyydestä koko Suomen säilyttämiseen asumiskelpoisena, ...
(jatkakaa listaa)