Li Anderssonista sitten tulee se Kauppa- ja Teollisuusministeri

Anonyymi

Hesari luetteli keskeisimmät ministerinimitykset. Siellä kommunistipuolueen Li Andersson saa itselleen kapitalismin linnoituksen avaimet. Eli siis Elinkeinoministerin, entisen Kauppa- ja Teollisuusministerin raskas salkku, Lin laihaan ranteeseen roikkumaan.

Mahtaa EK:n vuorineuvoksilla olla naama aika pitkänä, kun maanantain aamupalaveriin niiden kanssa tulee pikkasen viikonloppuna irroitellut ja väsyneen oloinen Li Andersson.

Alkajaisiksi Li antaa vuorineuvoksille luettavaksi luettelon teollisuudenaloista, jotka tullaan kansallistamaan, ottamaan Valtion haltuun lähikuukausina.

26

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uuden hallituksen ministerit, pettämässä köyhimmät äänestäjänsä, sairaus- ja kansaneläkeläiset, joiden äänillä pääsivät uuteen hallitukseen.

      http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/puheenaihe/Eläkeläisköyhyys

      "Vappusatanen" ei edes lievitä, syvää eläkeläisköyhyyttä.

      Elinkustannukset, vuokrat, ym pakolliset laskut, nousseet monia satasia. Ex-äärioikeistohallituksen leikkaukset ja omavastuumaksut reseptilääkkeisiin, huonontavat eläkeläisköyhien asemaa, vielä entisestään.

      Suomessa ei tarvita, oppositiota enää lainkaan, kun uusikin hallitus, on yhtä äärioikeistolainen, kuin PetosPersKok oli.

      http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/puheenaihe/Eläkeläisköyhyys

    • Anonyymi

      Se olisikin hienoa jos kansallistettaisiin teollisuutta. Porvarien juhlat on nyt loppu.

    • Anonyymi

      Ajatelkaa aamun palaveria, missä Li silmät pullottaen, rasvaisella tukalla avaa plakkisen suunsa.

      Hon talar svenska.

      • Alako jöpöttää ku iha ajattelinniinkii tilannetta Hippie Goddess Liin kaa...


    • Li Andersson on paras kuppa- ja toellisuusministeriksi.

    • Anonyymi

      Kaiken kruunaa kuukautiset

    • Anonyymi

      En kannata tuollaista elinkeinoministeriksi. Liian tärkeä salkku. Vaaditaan enemmän reaalimaailman tuntemusta, eikä utopioissa elänyttä.

    • Anonyymi

      Kosteat läikät kainaloiden kohdalla tuoksahtavat myös.

    • Anonyymi

      Naisministereille salkun sijasta käsilaukut.

      • Entä miesoletetuille?


    • Anonyymi

      Herranjumala mitä sieltä tulee.

    • Anonyymi

      Yritykset häipyvät suomesta kovaa....oletteko jo varautuneet asuntovelkaiset ulosottomiehen tuloon? Kantsuis alkaa jo pakkaamaan lasten pehmoleluja mustiin roskasäkkeihin...

      • Anonyymi

        Linkki.


      • Anonyymi

        Juu -tulitikut on valmiina.


    • Anonyymi

      Ei tota höyrypäätä oikein voi ajatella minkäänlaiseen ministerin virkaan. Mitä tästä Rinteen hallituksesta vielä tuleekaan.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15677719/elakelaiskoyhyyden-vahentaminen-oli-se-tarkein-vaalilupaus-miten-kay-

      Tärkeintä on, että ne köyhyyseläkkeet siirretään historiaan, kuten kaikki uuden hallituksen puolueet, erityisesti Vasemmistoliitto, lupasivat.

      1000€/kk piti olla se minimieläke, jonka alapuolelle, ei yhdenkään sairaus- ja kansaneläkeläisen, pitänyt enää jäädä.

      Maanantai on huomenna ja silloin nähdään, pitävätkö lupauksensa, vai ovat yhtä äärioikeistolaisia ja vielä alhaisempia, kuin PetosPersKok.

      "Tämän maan rakentajat" vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, luvattiin nostaa köyhyydestä. Se lupaus on tärkein ja sen pitäminen kunnia-asia.

    • Anonyymi

      " Ajatelkaa aamun palaveria, missä Li silmät pullottaen, rasvaisella
      tukalla avaa plakkisen suunsa."

      Sano vielä että sillä Li:llä on minihame päällä. Sellainen tosi snadi, pikkusen kurassa takaa, pienen kaatuilun jäljiltä.

      Minä en kuulisi sosialisointipalaverin sisällöstä yhtään mitään. Pitäs vaan koko aika tumputtaa salaa pöytälevyn alla, ton Li:n rasvaset hiukset ja se savinen mekko aliajunnassa.

    • Anonyymi

      Eläkeläisköyhyyttä piti vähentää, eikä pakottaa sairaus- ja kansaneläkeläisköyhiä, enää kela-hoitaja-sossu-"palvelujentarjoaja"-virkamiesARMEIJOIDEN PANTTIVANGEIKSI, veroparatiisi-sote-osakkeidenomistajille, joita uuden hallituksen ministerit ja kansanedustajat sukulaisineen ovat.

      http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/puheenaihe/Eläkeläisköyhyys

      Ellei tule 1000€/kk MINIMIELÄKKEIKSI - ELI ALKEELLISIAKAAN ITSEMÄÄRÄÄMISOIKEUKSIA - NIIN EMME ÄÄNESTÄ ENÄÄ KOSKAAN. SE OLI SIINÄ.

    • Anonyymi

      Silakka tuoksuu palavereissa.

    • Anonyymi

      Mielikuvana melko hauska nähdä Li tekemässä sorvitarkastusta konepajalla. Teollisuusministerillä soisi olevan jotain käytännön kokemusta teollisuustyöstä.

      • Onko yhdelläkään vassaripoliitikolla kokemusta työstä?

        Ooon, Arhinmäki leikkasi yhtenä lukiokesänä Helsingin kaupungin viheryksikössä nurmikkoa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sipilän hallitus yritti korjata kovin tuota epäkohtaa.

        Takuueläke:

        v. 2016 766,85 €/kk
        v. 2019 784,52 €/kk

        Kehitystä peräti 17,67€.


      • persusussu

        "EI PIDÄ JOUTUA" ei ole mikään lupaus, se on poliittista jargoniaa, spekulointia, jonka voi kuitata jatkamalla MUTTA joutuu nyt kuitenkin.

        Ei pidä joutua = ei pitäisi joutua


      • Anonyymi

        Sipilä laittoi ne rahat menemään Kempeleeseen kutsuttujen mokkavieraidensa kestitsemiseen.

        Mokkakestitys maksaa Suomelle noin 2...3 miljardia euroa joka vuosi. Ei siinä kerkee mitään pieneläkelläisten korvauksia silloin nosteleen.

        Kun pitää isäntänä trahteerata ja kantaa mokka-kuningasväelle parasta palvelua ja pötyä pöytään.


    • Anonyymi

      VOIHAN VITTU. EI MUUTA SAA AIKAAN, KUIN MAAILMAA PARANTAESSAAN LISÄÄ MAKSUJA KÖYHILLE., JA ITSELLEEN PALKAN KOROTUKSEN.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      390
      4424
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3779
    3. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      16
      3622
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      113
      2790
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2272
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1942
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1908
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      122
      1855
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1429
    Aihe