Mikäs pörssiä vetää alas päin jo 1100 pistettä vajonnut lyhyessä ajassa?
Pörssi kuoleman spiraalissa
Anonyymi
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin kohta rytisee kunnolla jää luu vaan käteen.
Mikäkö?
Yhdellä sanalla sanottuna Trump.
Vähän laajemmin kauppasota Kiinan kanssa, Euroopan vientiä uhkaavat tullimaksut ja viimeisempänä Meksikon uhkailu, joka saattaa murentaa uuden NAFTA-sopimuksen täytäntöönpanon. Viimeisenä saattaa olla juuri tullut uutinen, jonka mukaan Trumpin talousneuvonantajana toiminut Kevin Hasset lähtee.
Trumpin mukaan kauppasodat on helppo voittaa. Kaikkien talousasiantuntijoiden mukaan kauppasodissa on vain hävinneitä.
Kuplan pitääkin puhjeta. Kasinotalous on tuhottava muutenkin. Amerikkalainen elämäntapa pantava pannaan.
Nyt ainakin olisi aika halpaa ostaa. Saan tuossa parin viikon kuluttua jotain 30....40 tonnia perintöä.
Olisko nyt sitten kumminkin sopiva aika ostaa osakkeita, kun hinnat on näin sopivasti alhaalla?
raha...! tule... raha.. mene..
mut älä tee kassaa.. ??
Nyt kannattaa ehdottomasti ostaa. Olen itsekin tankannut viime viikosta saakka parilla kympillä keskipitkään salkkuun.
Kuulostaa hyvältä ratkaisulta. Just Suomen Pankin Olli Rehn sanoi että keskipitkällä aikavälillä talous on kuitenkin taas sitten nousemassa jonkin vberran. Keskipitkä aikaväli tarkoitti muistaakseni noin 8...13 vuoden ajanjaksoa.
Pörssihaiden vanha sanonta on että "osta silloin kun kaikki muut myy paniikissa hinnalla millä hyvänsä ja myy silloin kun kaikki ostaa paniikissa hinnalla millä hyvänsä". Pörssissä rikastumisen ratekia on niin yksinkertainen.