Suomettumisen ja YYA:n aikaan tulevan hallituksen aikaisempaa varovaisemman NATO-linjauksen myötä.
Häpeä Keskusta että lähdit tällaiseen mukaan!
Olemmeko palanneet
10
66
Vastaukset
RKP on kaiketi ainoa puolue, jolla on myönteinen kanta Natoon liittymiseen. Silti sekin lähti hallitukseen mukaan.
Käytännössä hallituksen kirjaussanamuodoilla ei ole mitään merkitystä siihen, minkälaisen ratkaisun Suomi tekee tai on tekemättä tässä asiassa.- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Ettei vain olisi vanha kiima Itänaapuriin tarttunut uudelleen Keskustaan.
Demareista?
Navettaryssät on navettaryssiä.
- Anonyymi
Mitkä puolueet olisivat mielestäsi suhtautuneet Nato:n eri tavalla kuin nyt nämä uudet hallituspuolueet keskusta?
Kokoomus jolla on ainoana kanttia myöntää itsestäänselvyys. Käsittääkseni myös Halla-Aho on NATO miehiä.
Kun otetaan myös Oikeistodemarit NATO:a kannattamaan niin Asetelma hallitus vs. oppositio muistuttaa kiehtovalla tavalla vuosien 1945-1962 asetelmaa.OikeistoSosDem kirjoitti:
Kokoomus jolla on ainoana kanttia myöntää itsestäänselvyys. Käsittääkseni myös Halla-Aho on NATO miehiä.
Kun otetaan myös Oikeistodemarit NATO:a kannattamaan niin Asetelma hallitus vs. oppositio muistuttaa kiehtovalla tavalla vuosien 1945-1962 asetelmaa.Kokoomushan on ollut 12 vuotta hallituksessa joista 4 vuotta pääministeripuolue. Missä kohtaa kokoomus on myöntänyt "itsestäänselvyyden" ja kuinka se on näkynyt hallituspolitiikassa 12 vuoden aikana tai edes silloin kun oli pääministeripuolue?
PS ehti olla pari vuotta hallituksessa eivätkä yhdessä kumpikaan saaneet aikaan mitään Nato:n liittymisen edistämiseksi. PS:n jäsenet suhtautuvat hyvin kriittisesti Natoon kuten oheisesta artikkelista voit lukea.
https://yle.fi/uutiset/3-10599372
Mikä puolue on oikeistodemarit? Ainakaan heillä ei ole puoluetta, ei kansanedustajia eikä varsinkaan hallitukseen menossa olevia ministereitä myöntämään yhtään mitään itsestään selvyyttä.
- Anonyymi
Miksi Suomen pitäisi liittyä sotilasliittoon? Aiheuttaakseen itse kiristyviä tunnelmia maailmanrauhalle, koska jossakin se taatusti tulkittaisiin provokatiivisena eleenä? Yhteen suuntaan kumarrat, niin toiseen suuntaan pyllistät. Mielestäni tässä asiassa "hajuton ja mauton" on parempi kuin vahvistaa oikeistolaisten mammapoikien ajatusta liittymisestä Natoon. Pohjoismaisen puolustusyhteistyön jatkaminen ja tiivistäminen on parempija huomatavasti hyödyllisempi vaihtoehto.
Tottakai se tulkittaisiin provokatiivisena eleenä "Rauhanvaltiossa".
Todennäköisesti kävisi kuten 1948-1950 kun ei olleet jees miehet hallituksessa niin mouhoaminen loppuisi aikanaam
Voimaa se naapuri kunnioittaa. Nöyristelujöitä se halvrksii.OikeistoSosDem kirjoitti:
Tottakai se tulkittaisiin provokatiivisena eleenä "Rauhanvaltiossa".
Todennäköisesti kävisi kuten 1948-1950 kun ei olleet jees miehet hallituksessa niin mouhoaminen loppuisi aikanaam
Voimaa se naapuri kunnioittaa. Nöyristelujöitä se halvrksii.Siis halveksii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62951
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel113860Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla289839- 58758
- 55673
- 57580
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k93579Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45576- 23566
- 79554
