Kiina hylkää Microsoftin Windowsin, pitää sitä haittaohjelmana

Kiina siirtyy Linux-pohjaisiin pc-koneiden käyttöjärjestelmiin. Näin on jo tehnyt noin 5% pc-koneiden käyttäjistä. Missä Windows, siellä ongelma.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olisi kaikkien etu jos Kiina kiusaksi kehittäisi Linuxista PC-käyttöjärjestelmäjakelun ja mobiililäyttöjärjestelmän jotka olisivat täysin open sourcea ja vielä kaikki palomuuri, HIPS, process explorer, systen explorer ym. tietoturvaohjelmat sekä mobiililäyttikseen täyden Admin/Root-hallinnan käyttäjille. Päästäisiin näistä Microsoftin, Applen, Googlen ym. kansallisen etuaseman ohjelman PRISM-käyttiksistä, jotka tulevat kansallisvaltioille kalliiksi tietotaidon ryöstön takia, jolla ajetaan rikkaiden globalistien etua ja uusliberalismiryöstöä.

Äänestä
  • Tuota noin, itselleni on täysin riittänyt windows XP koneessa ja nyt vain sattumalta käytössä on seiska. Kun on pari vuosikymmentä käyttänyt ja opetellut tämän metkut, tuntuu muut järjestelmät vierailta. En tosin koskaan ole ostantu käyttistä enkä konetta enkä näekään siinä mitään järkeä . Hyvin pelaa silti.

    Sain tilaisuuden käyttä Applen järjestelmää mutta luovuin siitä välittömästi, niin epäloogiselta se tuntui winukan jälkeen. Applen laitteet taas on totaali-YLI-hinnoiteltuja kun winukkasysteemejä saa ilmaiseksi ja ne toimii mainiosti.
    Jos jollakin on vaikeuksia, annan vinkin. Torppaa kaikki päivitykset, kuten olen tehnyt tälle seikallekin ja pelaa todellla hienosti.

    Tietotekniikka on väistämättä vakoilusysteemi sieltä parhaasta päästä ja amerikkalaisethan nämä järjestelmät on kehinttäneet. Olisi sinisilmäistä kuvitella, että amerikkalaiset eivät käyttäisi näitä systeemejä vakoiluun. Siitä ei ole epäillystäkään.

    Noin yleisesti ottaen tietotekniikka-hömppä on sammunut kuin saunanlyhty, mistä ketoo tietotekniikkalehtien katoaminen samoin kuin Microsoftin osakkeen romahtaminen. Kineskien ratkaisut upottavat lopulta koko msoftin ja me ilmaiskäyttäjät saamme kohta tukuttain uusia winukkaraatoja, vastenmielisellä 10-järjestelmällä. Ne eivät enää koskaan tuoneet käyttäjälle mitään lisäarvoa, koska niistä juuri tehtiin vakoilukoneita. En tule koskemaan itse ainakaan niihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kiina siirtyy Linux-pohjaisiin pc-koneiden käyttöjärjestelmiin. Näin on jo tehnyt noin 5% pc-koneiden käyttäjistä. Missä Windows, siellä ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu