Bäckmanin kirja poistettiin Prisman verkkokaupasta

Anonyymi

Prisma poisti verkkokaupastaan kirjan, joka on viestintäasiantuntijan mukaan julkaistu hämäyksen vuoksi: "Se on taitava väärennös – täyttä roskaa"

Kyse on englanninkielisestä kirjasta EU's Infowar on Russia (vapaasti suomentaen "EU:n informaatiosota Venäjää vastaan"). Naton strategisen viestinnän osaamiskeskuksen yksikönjohtaja Markku Mantila kuvaa teosta sanoilla "täyttä roskaa".

Teoksen julkaisijaksi on mainittu "European Center of Excellence for Counteracting Hybrid Threats".

Kirjan tekijänimi on lähes sama kuin Helsingissä sijaitsevalla, 21 valtion yhteisellä hybridiuhkien torjuntakeskuksella, jonka englanninkielinen nimi on The European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats. Eroa on vain muutaman kirjaimen verran.

– Kirja on feikki – taitavasti tehty väärennös, jolla on tarkoitus hämätä. Se vaikuttaa aidolta, ja kun se saadaan isoon kauppaketjuun myyntiin, alkaa vaikuttaa, että se on täyttä tavaraa, Mantila luonnehtii.

https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4599609/Prisma poisti verkkokaupastaan kirjan joka on viestintaasiantuntijan mukaan julkaistu hamayksen vuoksi Se on taitava vaarennos taytta roskaa

66

111

    Vastaukset 66

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalainen kirjakauppa myy yhä rikostuomion Ylen toimittajan vainoamisesta saaneen Bäckmanin feikkikirjaa.

    • Anonyymi

      # Naton strategisen viestinnän osaamiskeskuksen yksikönjohtaja Markku Mantila kuvaa teosta sanoilla "täyttä roskaa".#
      Kovin vakuuttavaa, kun kysymyksessä on sentään aito 'isänmaallinen venäjänvihaaja'.

      Länsimaiden, EU:n ja NATOn kritisoinnin torjuminen “Venäjän pussiin pelaamisena” on omiaan typistämään sananvapautta, mutta se herättää myös kysymyksen: eikö Venäjänkin pussiin saa pelata?

    • Anonyymi

      r....än kirkujat paniikissa. Loistavaa että moinen roska poistetaan kokonaan myynnistä

    • Anonyymi

      Natofasistinen ilmapiiri Suomessa ei hyväksy Bäckmannin kirjaa.Kirja on hyvä.Luin kirjan täyttä asiaa Natofasisti Mantila tietenkin mustamaalaa kirjan roskaksi.Paljon on tehtävää Suomen henkisen ilmapiirin tervehdyttämiseksi.Huolestuttavaa sanavpauden kannalta.

      • Anonyymi

        Bäckman oli vaaliliitossa fasistin kanssa, kuinka ollakaan?


    • Prisman valikoimajohtaja Ville Vahla kommentoi Lännen Medialle, että teos päätyi vahingossa myyntiin eikä SOK halua myydä kaikkea mitä markkinoilta on mahdollista saada.

      ”Joskus sattuu inhimillisistä syistä, että valikoimaan pääsee uimaan kirja, jota emme halua myydä. Kun tällainen on tullut vastaan, olemme poistaneet sen välittömästi. Tämä kyseinen kirja on poistettu myös”, Vahla kommentoi

      Naton strategisen viestinnän osaamiskeskuksen johtaja Markku Mantila kuvaa Lännen Median haastattelussa teosta ”täydeksi roskaksi.”

      ”Ei tarvitse olla kauheasti yleissivistystä, kun huomaa, että kirja on täyttä tuubaa. Se on tyylipuhdas näyte propagandasta, ei tiedon tuottamisesta”, Mantila sanoo.

    • Anonyymi

      Kuuluu demokratiaan, että bannataan kirjoja.

      • Anonyymi

        Prisma varmaan saa valita mitä tuotteita myy. Punakarva voi perustaa kirjakaupan ja myydä bestseller-tietoteostaan niin paljon kuin haluaa, ei eitä kukaan kiellä. Veikkaan, ettei tarvitse ottaa toista painosta.


    • Anonyymi

      Tästä oiva oppi kirja persu nuoriso järjestöille. Plus Suomen uutisille ensy klopediaksi.

    • Anonyymi

      USA:n ja Naton hyvin organisoitu salainen sotilastiedustelukeskus ”hybridiosaamiskeskus” on saanut Suomen laissa rajoittamattomat toimintaoikeudet ja täydellisen syytesuojan. Johan Bäckman ilmaisee asian ytimekkäästi: ”Hybridiosaamiskeskuksella on lupa tappaa”.

      Ja muutama vähän enemmän vinksahtanut uskoo nuihin juttuihin.

    • Anonyymi

      "Maassa, jossa poltetaan kirjoja, poltetaan pian ihmisiä"
      Toteen käynyt ennustus 30-luvulta.

      • Anonyymi

        Mikä kirja on mielestäsi poltettu? Millään kaupalla ei ole velvoitetta myydä Bäckmanin kirjaa van ne saavat vapaasti valita tuotteet.


      • No just .... se tihrusilmäinen, teurassiannäköinen maanpetturin olessa kyseessä ... historia voisi toistaa itseään.

        Kirjat ja tekijä ... todellinen -Bonfire of the Vanities-.

        IMHO.


    • Anonyymi

      Aivan turhaa on puhua muiden maiden sananvapauden rajoittamisista, Suomessahan tätä edistetään kovaa vauhtia.
      Kohta ollaan 30-luvun tasolla ja tuollaiset 44.Divit olisivat todella vaarallista sakkia, jos niillä olisi vaikutusvaltaa.
      Mutta onneksi ei ole ja senkin pitää tyytyä mesomaan täällä modeitten suojeluksessa lopun ikänsä, muutakaan sillä ei ole.

      • Anonyymi

        Onpa hupaisa väite.

        Enitenhän täällä valeitaan kirkuvat Venäjän asiaa ajavat tiltut.

        Ei heidänkään juttujaan mitenkään rajoiteta.

        Suomessa on täysi sananvapaus. Se oikeuttaa mm. kaupan valitsemaan myymänsä teokset. Bäckmanin sepustus on Suomen mustamaalausta.Sen kannalla ovat vain tiltut.


      • Anonyymi

        #Enitenhän täällä valeitaan kirkuvat Venäjän asiaa ajavat tiltut.#

        Jos on pikkulusikalla annettu, ei voi vaatia soppakauhalla, näin se on.

        Se mitä sanot kirkunnasta Venäjän asialla, on tosiasiassa huomion kiinnittämistä Suomen muuttuneeseen politiikkaan, joka voi vaarantaa kansalaisten turvallisuutta.
        Mitä mutta on meno, että nato harjoittelee jatkuvalla syötöllä Suomen kamaralla, laaditaan sotilassopimuksia ym.
        Oman maan harjoittelu omilla resusseilla on kokonaan toinen juttu.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        #Enitenhän täällä valeitaan kirkuvat Venäjän asiaa ajavat tiltut.#

        Jos on pikkulusikalla annettu, ei voi vaatia soppakauhalla, näin se on.

        Se mitä sanot kirkunnasta Venäjän asialla, on tosiasiassa huomion kiinnittämistä Suomen muuttuneeseen politiikkaan, joka voi vaarantaa kansalaisten turvallisuutta.
        Mitä mutta on meno, että nato harjoittelee jatkuvalla syötöllä Suomen kamaralla, laaditaan sotilassopimuksia ym.
        Oman maan harjoittelu omilla resusseilla on kokonaan toinen juttu.

        Tiltu: "Se mitä sanot kirkunnasta Venäjän asialla, on tosiasiassa huomion kiinnittämistä Suomen muuttuneeseen politiikkaan, joka voi vaarantaa kansalaisten turvallisuutta."

        Suomi jatkaa jo 1994 alkaen vakiintunutta politiikkaansa läntisenä demokratiana. Kaikki toimet parantavat kansalaisten turvallisuutta tiltujen harmiksi.

        "Mitä mutta on meno, että nato harjoittelee jatkuvalla syötöllä Suomen kamaralla, laaditaan sotilassopimuksia ym."

        Ei täällä Nato harjoittele, vaan jotkut jäsenvaltiot luvan perästä.
        Tiltujen pitääkin vastustaa sotilassopimuksia, koska ne lisäävät Suomen turvallisuutta tiltujen harmiksi.

        "Oman maan harjoittelu omilla resusseilla on kokonaan toinen juttu."

        Niinhä Suomi tee, mutta yhdessä ystävien kanssa. Se on paljon tehokkaampaa. Siksi tiltut vastustavat. Ja olettehan samalla Moskovan asialla,


      • Anonyymi

        Taas poisto, arkaluontosta faktaa varmaan. Palstan mode ei ole itsetunnoltaan niitä vahvimpia.
        Kysyin, kuka viipyy palstalla sanotaan nyt vaikka vuorokauden, kysyn vaan?
        Joku syy siihen on.


        Poista nyt nopeasti, sehän sinun kiitollinen tehtäväsi on.
        Mutta onko kiitollista menettää kaikkien omalla aivoilla ajattelevien luottamus, katso peiliin?


    • Anonyymi

      Dosentin unissa hyökkäävät suomalaiset sekä virolaiset fasistit Venäjälle.

    • Anonyymi

      Olisivat vaan vieneet sen kirjan vessapaperiosastolle!

      • Anonyymi

        Eihän se kelpaa niin vaativaan tehtävään, kuin pyllyn pyyhkimiseen.
        Sisältöhän on valmista p-kaa!


    • Anonyymi

      Johan on saanut koko ikänsä mattoterapiaa.

      Joka kuudes suomalainen lapsi on huostaanotettuna. Näin kertoi dosentti Johan Bäckman tällä viikolla Pietarissa järjestämässään lehdistötilaisuudessa, ja täydestä meni. Esimerkiksi kunnianarvoinen uutistoimisto Interfax siteeraa Moskovassa päivätyssä jutussaan ”suomalaista ihmisoikeusaktivistia”, joka kertoo että Suomen viranomaiset huostaanottavat maassa vuosittain syntyvistä 60.000 lapsesta noin 10.000
      Lapset huostaanotetaan koska näin yksityiset lastenkodit saavat valtavia määriä rahaa valtiolta. Käytännössä kyse on näin ollen lapsikaupasta, Bäckmanin kerrotaan sanoneen. Lisäksi Interfax kertoo suomalaisten lastenkotien kasvatusmenetelmistä, joista tavallisempia Bäckmanin mukaan on mattoterapia: lapsi kääritään paksuun mattoon ja jätetään siihen makaamaan

      http://www.glasnost.se/2010/joka-kuudes-suomalainen-lapsi-huostaanotettuna/

      • Anonyymi

        Ihan varmuuden vuoksi. Oikea määrä on n. 3 % kyseisestä ikäluokasta.


      • Anonyymi

        Vuonna 2018 kotinsa ulkopuolelle oli sijoitettuna 18 544 lasta ja kasvua edellisvuoteen on 3 prosentin verran. Huostaan otettuja lapsia oli yli 10 000. Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvoi vuoden 2018 aikana 5 prosentilla ja yhteensä ilmoituksia tehtiin 145 880 kappaletta.
        Tilastoja vertailemalla siis selviää, että enemmän kuin yhdestä jokaisesta kymmenestä lapsesta Suomessa tehtiin viime vuonna lastensuojeluilmoitus.

        Lastensuojelun avohuollon asiakkaina oli viime vuonna 54 883 lasta kaikkiaan 4,2 prosenttia 0–20-vuotiaista. Kun ynnäämme luvut yhteen, selviää että jatkuvassa lastensuojelun piirissä oli 73 427 lasta.

        Tämä tarkoittaa sitä, että suomalaista lapsista 7,07 % oli vuonna 2018 aktiivisen lastensuojelun piirissä eli kotinsa ulkopuolelle sijoitettuna tai avohuollossa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vuonna 2018 kotinsa ulkopuolelle oli sijoitettuna 18 544 lasta ja kasvua edellisvuoteen on 3 prosentin verran. Huostaan otettuja lapsia oli yli 10 000. Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvoi vuoden 2018 aikana 5 prosentilla ja yhteensä ilmoituksia tehtiin 145 880 kappaletta.
        Tilastoja vertailemalla siis selviää, että enemmän kuin yhdestä jokaisesta kymmenestä lapsesta Suomessa tehtiin viime vuonna lastensuojeluilmoitus.

        Lastensuojelun avohuollon asiakkaina oli viime vuonna 54 883 lasta kaikkiaan 4,2 prosenttia 0–20-vuotiaista. Kun ynnäämme luvut yhteen, selviää että jatkuvassa lastensuojelun piirissä oli 73 427 lasta.

        Tämä tarkoittaa sitä, että suomalaista lapsista 7,07 % oli vuonna 2018 aktiivisen lastensuojelun piirissä eli kotinsa ulkopuolelle sijoitettuna tai avohuollossa.

        Lukusi ovat taas tarkoitushakuisest laskettu täysin pieleen. Esim.: "Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvoi vuoden 2018 aikana 5 prosentilla ja yhteensä ilmoituksia tehtiin 145 880 kappaletta.
        Tilastoja vertailemalla siis selviää, että enemmän kuin yhdestä jokaisesta kymmenestä lapsesta Suomessa tehtiin viime vuonna lastensuojeluilmoitus."

        Ongelmaisista perheistä tehdään yleensä useampia lastensuojeluilmoituksia ennen kuin toimiin ryhdytään.


    • Anonyymi

      Valitettavasti Venäjällä on paljon valtionmedian katsojia jotka ottavat todesta JB valeuutisoinnin.

      • Anonyymi

        Taitaa meitin ns isänmaalliset olla kanssa JB:n vietävissä.


      • Anonyymi

        Taitaa teidän JB olla meidän isänmaallisten vietävissä:-D


      • Anonyymi

        Taitaa isänmaalliset ja JB viedä toisiaan vuorotellen. Motissa Venäjällä lehden Putkonenkin (@mail.ru) syöttää robakandaa.


    • Anonyymi

      Bäckmanille nauraa jo aidanseipäätkin.

    • Anonyymi

      Bäckman ei voi olla ihan terve, eivät myöskään hänen kannattajansa.

    • Anonyymi

      Verokonsultti Liisa Mariapori kirjoittaa Velallisten tuki ry:n sivulla:

      Suomessa on 5,5 miljoonaa asukasta, joista 2,2 miljoonaa on työikäisiä (18 – 65-vuotiaat).

      Työvoimasta 72 % on työllistetty eli 28 % on työttömänä!

      Suomessa on noin 600 000 työtöntä, jotka elävät sosiaalitukien varassa. Työikäisistä suomalaisista 580 000 on ulosotossa eli 26 %. Sen lisäksi 400 000 suomalaista eli 18 % työvoimasta on perintätoimistojen rekistereissä.

      Suomalaisesta työvoimasta on 44 % taloudellisissa vaikeuksissa ilman omaa syytään. Työikäisten lisäksi Suomessa on 500 000 köyhyysloukussa elävää eläkeläistä. 150 000 lasta elää köyhyydessä. Suomessa on taloudellinen hätätila, mutta Suomen hallitukset eivät ole tehneet mitään tilanteen korjaamiseksi.

      Kaikki johtuu siitä, että Suomessa ei ole oikeusturvaa; meillä ei ole noudatettu yhdenvertaisuusperiaatetta eikä omaisuudensuojaa 30 vuoteen.

      Tämä tarkoittaa sitä, että suomalaiset elävät tulospalkkaisen poliittisesti nimetyn virkamiesvallan ja laittomia tuomioita langettavan oikeuslaitoksen puristuksessa.

      Suomessa ei ole perustuslakituomioistuinta, ei riippumatonta oikeuslaitosta eikä laittomien tuomioiden korjausmahdollisuutta. Suomi ei ole EU:n perussopimuksen ja periaatteiden mukainen oikeusvaltio.

      Ei pitäisi hyssytellä tosiasioita.

      • Anonyymi

        Ilmankos isäntämaasopimuskin laadittiin perustuslain vastaisesti.


      • "Suomessa on 5,5 miljoonaa asukasta, joista 2,2 miljoonaa on työikäisiä (18 – 65-vuotiaat).

        Työvoimasta 72 % on työllistetty eli 28 % on työttömänä!"

        Koko kirjoituksesi perustuu juuri tällaiselle vääristelylle. Suuri osa työikäisistä on opiskelijoita, armeijassa tai muuten vain poissa työelämästä esim. kotirouvina. Suomessa ei ole noin paljon tyttömiä työnhakijoita.


      • Anonyymi

        Perustuu Liisa Mariaporin laatimaan tilastoon, pitäisi olla todellinen asiantuntija juurikin näissä tilastojutuissa.


      • Anonyymi

        Uudenmaan tähtiehdokas Liisa Mariapori: Valta pitää palauttaa kansalle (video)
        Julkaistu 06.04.2019 18:58, 2783 lukukertaa

        Pieni poliittinen eliitti johtaa Suomea. Valta kuitenkin kuuluu jo Suomen perustuslainkin mukaan kansalle.
        Liisa Mariaporilta löytyy selkärankaa enemmän kuin valtapuolueiden ministereiltä yhteensä. Mariapori puolusti MV-lehteäkin aikana, jolloin tukea todella tarvittiin:

        Liisa Mariapori: Yritetäänkö MV-lehti oikeusmurhata?
        Julkaistu 28.12.2016 22:01, 10266 lukukertaa

        Ilja Janitskinin ajojahti on puhtaasti poliittinen. Suomi on Euroopan Pohjois-Korea.
        Liisa Mariapori kirjoittaa:

        Kaikkien kannattaa nyt tutustua EIT:n päätökseen 6.7. 2010 tapaus Mariapori v. Suomi.

        Se on Ihmisoikeustuomioistuimen suuren jaoston päätös, joten sitä pitää sananvapausasioissa noudattaa koko EU:n alueella.

        Oikein pätevältä vaikuttaa Mikä Venäjä lehden vakiokamaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Perustuu Liisa Mariaporin laatimaan tilastoon, pitäisi olla todellinen asiantuntija juurikin näissä tilastojutuissa.

        "Perustuu Liisa Mariaporin laatimaan tilastoon, pitäisi olla todellinen asiantuntija juurikin näissä tilastojutuissa."

        Näethän sinä, että laskelmat ovat pielessä. Suomen työvoimasta ei missään tapauksessa ole 28% työttömänä työnhakijana.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Uudenmaan tähtiehdokas Liisa Mariapori: Valta pitää palauttaa kansalle (video)
        Julkaistu 06.04.2019 18:58, 2783 lukukertaa

        Pieni poliittinen eliitti johtaa Suomea. Valta kuitenkin kuuluu jo Suomen perustuslainkin mukaan kansalle.
        Liisa Mariaporilta löytyy selkärankaa enemmän kuin valtapuolueiden ministereiltä yhteensä. Mariapori puolusti MV-lehteäkin aikana, jolloin tukea todella tarvittiin:

        Liisa Mariapori: Yritetäänkö MV-lehti oikeusmurhata?
        Julkaistu 28.12.2016 22:01, 10266 lukukertaa

        Ilja Janitskinin ajojahti on puhtaasti poliittinen. Suomi on Euroopan Pohjois-Korea.
        Liisa Mariapori kirjoittaa:

        Kaikkien kannattaa nyt tutustua EIT:n päätökseen 6.7. 2010 tapaus Mariapori v. Suomi.

        Se on Ihmisoikeustuomioistuimen suuren jaoston päätös, joten sitä pitää sananvapausasioissa noudattaa koko EU:n alueella.

        Oikein pätevältä vaikuttaa Mikä Venäjä lehden vakiokamaa.

        "Ilja Janitskinin ajojahti on puhtaasti poliittinen. Suomi on Euroopan Pohjois-Korea."

        Sittenhän meistä voi pian tulla Venäjän toinen ystävämaa.


    • Anonyymi

      Fahrenheit 451 on vanha Ray Bradburyn kirja.
      Siinä olikin se vinkki. Tarvittava lämpötila Desantti Baekmanin (salanimi) kirjan polttamiseen.

    • Anonyymi

      Mitä te siitä Bäckmannista kohkaatte? Kuuluu marginaali-ilmiöihin. Venäläistenkin valtaosa ymmärtää, kenen asialla on. Osaavat lukea sikäläistä mediaa paremmin kuin me täällä Suomessa ymmärrämme. Suurin osa venäläisistä ei voisi vähempää hänen kaltaisistaan välittää, sillä tavan venäläisen energia menee 100%:sti arjessa selviytymiseen.

      • Siinä se ongelma lieneekin. Trollien mielestä asiat Venäjällä ovat paremmin kuin muualla maailmassa ja ovat jopa valmiita kertomaan sen jokaisessa mediassa mihin kykenevät.

        Mustaa ja Valkoista. uudet omistajat. Uusi media.


    • Anonyymi

      Kyllä JB on erittäin tunnettu ja vaikutusvaltainen ihmisoikeusaktivisti Venäjällä. Kaikki eivät pääse tapaamaan ja kättelemään Syyrian presidenttiä. JB on päässyt useammin kuin kerran. Kuvaa läheisiä suhteita isäntämaansa Venäjän demokraattiseen johtoon jossa kansalaisliikkeillä ja oppositiolla pyyhitään pöytää.

    • Anonyymi

      Virallisen totuuden puolesta: Youtube aikoo tuhota tuhansia ’vahingollisia tilejä’

      Youtube laajentaa sensuuria tuhansia tilejä vastaan, jotka sisältävät virallisen totuuden haastavia videoita ja kuristaa "vahingollisten kanavien" ansaintomahdollisuuksia. Ensimmäisiä kohteita oli eilen Press for Truth.

      Nykymeno vaatii erillisiä toimia ja siihen liittyy myös Bäckmannin demonisointi ja vaino.
      Mielipidettä ei saa enää ilmaista, muistellaan natsien kirjarovioita.
      Toiseksi Bäckmannin teos yrittää herättää näkemään sen, että nykypolitiikalla olemme tuhon tiellä, siksi Mantila hermostui ja moni muu....osui ytimeen.

      • Anonyymi

        "Toiseksi Bäckmannin teos yrittää herättää näkemään sen, että nykypolitiikalla olemme tuhon tiellä, siksi Mantila hermostui ja moni muu....osui ytimeen."

        Bäckman on nykyajan versio YYA-ajan Moskovan nuoleskelijoista. Kannatusta tule muilta samanlaisilta.


      • "Nykymeno vaatii erillisiä toimia ja siihen liittyy myös Bäckmannin demonisointi ja vaino."

        Tiltun kieroutuneessa mielessä Bäckmania vainotaan kun todellisuudessa Bäckman on saanut oikeudessa tuomion vainoamisesta.


      • Anonyymi

        Niin sai myös Janitskin, oliko kovin uskottava oikeudenkäynti ja miestä jahdattiin kuin pahinta sarjamurhaajaa?
        Realiteetit käytäntöön.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin sai myös Janitskin, oliko kovin uskottava oikeudenkäynti ja miestä jahdattiin kuin pahinta sarjamurhaajaa?
        Realiteetit käytäntöön.

        "Niin sai myös Janitskin, oliko kovin uskottava oikeudenkäynti ja miestä jahdattiin kuin pahinta sarjamurhaajaa?
        Realiteetit käytäntöön."

        Reaaliteetti on, että Bäckamania ei vainota, mutta hän on itse vainooja, joka on saanut siitä rehellisessä ja puolueettomassa oikeudessa tuomionkin.


    • Anonyymi

      Natsit ja stalinistit olivat aivan samaa poliittista porukkaa. Kaikki tietävät Molotov-Ribbentropp - sopimuksen ja sen lisäpöytäkirjan. Bäckman kuuluu tämän joukon perillisiin. MOT.

    • Bäckman on osoitus siitä kirouksesta mihin vapaa maa voi joutua.

      Hänelle on annettu vapaat kädet ja tuhti maha tehdä mitä haluaa Venäjän trollina.Asuessaan Suomessa

      Samanlaisia henkilöitä vastakkaisessa tilanteessa ei katsota Venäjällä kovinkaan hyvin.

      Semmoista se elämä on.

    • Anonyymi

      Olen erittäin huolestunut nykymenosta, jos arvostelee tehtyjä päätöksiä, on lievissäkin kannoissa Putinisti ja Venäjän puolesta puhuja?
      Onko mitään järkeä ja syytä palata 30-luvun järjettömyyksiin, niiden seuraukset lopulta nähtiin?
      Eikö kaikki järki pitäisi keskittää diplomatiaan ja vuoropuheluun, sillä mielestäni asioita viedään myönteiseen suuntaan?
      Toiseksi, aina on ollut niin, että kun diplomatia loppuu, puhuvat aseet....sitäkö haluamme?

      • Anonyymi

        Höpö, höpö. Eihän Suomi eivätkä suomalaiset venäjää uhkaa. Naurettavaa mielikuvaa yritetään syöttää mediaan taas. Tämän ymmärtävät kaikki. Jopa venäläiset putinin hallintoporukat. Yleistä hämmentämistä, johon erkki johan bäckman on erikoistunut. Kremlin tukemana toki.


      • Anonyymi

        "Toiseksi, aina on ollut niin, että kun diplomatia loppuu, puhuvat aseet....sitäkö haluamme? "

        EMME! Ja varmaa on se, että jos aseet puhuu niin me emme sitä aloittaneet!

        Emme tehneet sitä liioin 30.11.1939!


      • Anonyymi

        Mutta sitten pitää muuttaa kurssia, ei tämä vetele että sotharjoitellaan naton voimin ja ilmiselvä kohde on Venäjä.
        Kuten olen aiemminkin todennut, ne kolmannet osapuolet ovat todellinen uhka.


    • Anonyymi

      Venäjä tekee aiheesta elokuvan joka myötäilee Robert Ludlumin kirjaa,

      Jason Bourne is Russian.

    • Anonyymi

      Backmies vetää totuttuun tyyliinsä jokaista jänistä joka kohdalle osuu.

      Ilja oli se jänis ja Torttu- Torttua hoitelee nykyään joku Janus, kauhean kova kommanndo.

      • Anonyymi

        Hey, Isänmaalliset nutipäät tykkää MV:stä


      • Etenkin, jos se isänmaa on Venäjä!


    • Anonyymi

      Oi maamme Venäjä synnyinmaa soi sana valheellinen,
      Ei laaksoa, ei kukkulaa jota emme tuhoaaaaaaa

    • Anonyymi

      Putkonen siirsi MV:n toimittamisen Ukrainaan (venäjän miehittämälle alueelle). Ei tainnut taso nousta Iljan ajoista.

    • Anonyymi

      Totuus ei pala tulessakaan!!

      Bäckmanin kirja syttyi palamaan itsekseen.

    • Anonyymi

      Voi tätä ilon ja onnen päivää,voin mielessäni kuvitella kun tiltun ohimosuoni pullistelee...

    • Anonyymi

      Olisi todella outoa, mikäli Prisma profiloituisi bäckmannilais-putinilaisen Natsi-kirjallisuuden levityskanavana.

      Njet nazism!

    • Anonyymi

      Olisiko tuolla RuSSo-NatsiSaastan töhrimällä kirjasella ollut edes ostajia?

      • Anonyymi

        Sitä on ostettu 3 kappaletta . Johanille yksi, MV-lehdelle toinen ja kolmas teki ihmeen.
        Se syttyi palamaan itsekseen.


    • Anonyymi

      Onko RuSSo-Nazi Juuhan Takavisto jo pantu telkien taakse?

      Aika olisi.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe