Onko Ukraina kaukana? Donetskin ja Luhanskin "tasavalloista" uutisoitaessa miellämme Ukrainan kaukaiseksi maaksi. Kuitenkin Suomea lähin "ukrainalainen kaupunki" on - Sortavala!
Pohja Sortavalan ukrainalaisasutukselle periytyy jo sodanjälkeisistä vuosista, kun kaupunkiin asutettiin saksalaisten hävittämien alueiden valkovenäläisiä ja ukrainalaisia. Kansojen sekoittaminen kuului muutenkin Stalin perusideoihin.
Lisää ukrainalaisverta kaupunki on saanut viime vuosina Itä-Ukrainan sotaa paenneiden muuttaessa Karjalan-ukrainalaisten sukulaisten luo turvaan.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/eurooppa/ita-ukrainan-pakolaisia-venajan-karjalassa-meilla-ei-ole-enaa-tulevaisuutta-kotona/
Ukraina lähellämme
Anonyymi
1
154
Vastaukset
- Anonyymi
Odotas kun löytävät suomeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271823
- 1211345
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401130- 491029
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591011- 131970
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v250957Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77806Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58799Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla179780