Puolustusvoimien liputuspäivänä on muisteltu Mannerheimin syntymää. Mutta kovin vähälle on jäänyt ikävämpi puoli. Kun Mannerheim vieraili 1919 Tukholmassa raivosivat ruotsalaiset sättien huutaen hänelle , mördare, mördare eli suomeksi murhaaja. Mannerheimin piti luikkia piiloon ja oli vähällä ettei koko vierailu loppunut siihen.
Murhaaja, huusi väkijoukko
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
100 vuatta mitä sitte
Marskin syntymisestä tuli nyt 152 vuotta. On siinä menneisyyttä, onneksi.
Terrot ovat valtaamassa ruatsia tänäpäivänä, siinä noitten järki
ja volvoja poltetaan kuin ikään halakoja ja pitkiä riviä vielä
Samoin satoja miljoonia pumpataan lisää kehitysavun nimellä kulkevaan korruptioon. Mitä enemmän Afrikkaan lapioidaan rahaa, sen surkeammin siellä menee. Poliitikkoja lähellä olevat syöpäläisjärjestöt (ja niiden johtajat) kyllä rikastuvat.
tuhojen tuhoa haes tuolla
Mannerheim oli venäläinen upseeri joka tappoi suomalaisia ja paljon.
Kerros paremmin - jotta venakon mielisiä, elikkä ropakannan uhreja, muuta eivät ymmärtäneet sitten enään kuin luothia-
Mannerheimin johdolla Suomi sai ja säilytti itsenäisyytensä. Onneksi valkoinen puoli voitti Vapaussodassa vuonna 1918.
Fonneksi Saksa tuli avuksemme jatkosodan kriittisimmissä vaiheissa ja auttoi Suomea säilyttämään itsenäisyytensä. Suomi maksoi liian kovan hinnan vuonna 1918. Vähemmänkin olisi itsenäisyys säilytetty.