Sähkö-aurinkokenno/akku ruohonleikkuri

Anonyymi

Piha mökillä jossa ei sähköä saatavilla n. 2400 m2, tarve ajaa kerran viikossa. Löytyykö valmiita tai kuinka tekisit aurinkokennolla latautuvan akkukäyttöisen ruohonleikkurin ja kärrynvetäjän joka voisi muuten seistä auringossa latautumassa paitsi n. kerran viikossa kun sillä leikataan nurmikko...? Miten lasketaan vaadittava sähkömoottorin (24v) teho ? Runko puuta/metallia, kuinka tekisit ? Hyviä vinkkejä ja linkkejä kiitos !

5

2004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei noilla tiedoilla tiedä paljonko systeemi kuluttaa tehoa ruohonleikkuussa.

      Jos se 2400 m2 leikattaisiin 1kWh akkuenergialla, niin lataukseen saisi olla toisessa "kiinteässä" 12V akussa noin 1000/0,5/12 = 170 Ah. 24 V akussa riittää puolet Ah määrästä. 0.5 tuossa laskelmassa on että akustosta otetaan max puolet täydestä kapasiteetista. Useimmat akut ei kestä syväpurkausta. Käytännössä 200 Ah ja 12 V voi olla hyvä tuolle 1 kWh:lle. Jos ruohon leikkuu kuluttaa 2 kWh, niin tuplataan akusto... Tai on enemmän paneeleita ja leikkaa kaksi kertaa viikossa & puolet kerralla.

      Sähkömoottorin teho leikkurissa sitten on toinen asia. Tehokkaammalla leikkaa nurmikon nopeammin. Pinta-alaan nähden voi silti mennä sama energia.

      • Anonyymi

        Eipä niissä nyt mitään lyijyakkuja kannata käyttää. Muut akut voi huoletta purkaa tyhjäksi.


      • Aurinkopaneelilla lataa lyijyakkua ja siitä lataa leikkurin akkua. Sitä sähköä voi sitten käyttää moneen tarkoitukseen, mutta mitoittaa myös leikkurille riittämään.

        Yksinkertainen ratkaisu olisi käyttää tavallista 230V leikkuria invertterin ja kärryssä kuljetettavan akun kanssa :) jos akun pitää kulkea kärryssä.


    • Anonyymi

      Eipä mitään aurinkokennolla ladattavaa ruohonleikkuria kannata suunnitella ja rakentaa. Valmiita on tarjolla laaja valikoima. Hankit ihan tavallisen akkukäyttöisen ja lataat sen aurinkosähköllä.

    • Anonyymi

      Hieno mökki jos on jopa 2400 m² viheraavikkoa.
      Hanki bensalla toimiva leikkuri äläkä vouhota älyttömiä.
      Kuljetko mäkille aurinkoautolla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2583
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      782
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      703
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      51
      592
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      526
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      525
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      484
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    Aihe