Onko Pekka Haavisto humanitäärinen imperialisti?

Anonyymi

15.9.2014: ”Me pyrimme rakentamaan sellaista Venäjää, joka avautuu Eurooppaan ja jonka kanssa Euroopalla olisi jatkuvasti hyvä yhteistyö” (Pekka Haavisto).

Haavisto ja hänen edustamansa vihreät, kuuluu poliittiseen valtaliittoon lännessä, jolla on pyrkimys vaihtaa hallitus Moskovassa ja siten rakentaa haluamansa Venäjä – omilla ehdoillaan.

”Haaviston lausuma on hämmästyttävä. Siinä pidetään itsestään selvänä, että lännellä on oikeus ohjata Venäjän kehitystä. Toisin sanoen Venäjän omilla kansalaisilla ei lännen silmissä ole minkäänlaista roolia maansa kehityksen suhteen. Näin siis ajattelevat länsimaat, jotka tekopyhästi esiintyvät ”demokratian” ja ”ihmisoikeuksien” lähettiläinä,” kirjoitti Tommi Lievemaa blogillaan 13.9.2019.

5

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulkintasi ovat vain omiasi. Ei varmaan kkaan ole lähtökohdasta eri mieltä. Euroopalla ja Venäjällä on suotavaa olla jatkuvasti hyvää yhteistyötä.

      Johtopäätöksesi siitä, että Haavisto olisi vaihtamassa hallitusta Venäjälle, on erikoinen.

      Toivottavasti Venäjä suhtautuu jatkossakin Suomeen ennakkoluulottomasti. Ei ulkoministerin seksuaalinen suuntautuminen tarkoita, että hän olisi vastustamassa Venäjää.

    • Anonyymi

      Aloittaja ja blogisti Lievemaa eivät ole vaivautuneet selvittämään missä ominaisuudessa Haavisto puhui ja mistä oikeasti on kyse.

      Kehitysministeri Pekka Haavisto puhui v. 2014 lainauksessa Suomen kehitysyhteistyöhankkeista Venäjällä. Mitä sana yhteistyö tarkoittaakaan valtioiden välisessä toiminnassa? Se tarkoittaa tietenkin, että osapuolet ovat sopineet toiminnan luonteesta.

      Venäjän osalta ohjelmiin kuuluvilla hankkeilla on edistetty mm. ohjelma-alueiden kehitystä, ympäristö- ja energiayhteistyötä, rajanylitysten sujuvuutta sekä koulutus- ja kulttuuriyhteistyötä. (lainaus UM)

      Että sellaista imperialismia!!!

    • Anonyymi

      Niin. Mitä Venäjän asiat Haavistolle kuuluu? Se ettei homoseksuaali Haavisto tykkää Venäjän homopropagandan kieltävästä lainsäädännöstä ei ole riittävä peruste puuttua toisen maan sisäisiin asioihin.

    • Anonyymi

      Se olisi vain hyvä asia, jos Pekka Haavisto olisi ( on ) humanitaarinen Imperialisti. Venäläinen Imperialismi on paska asia joka Putinin kautena tulee päättymään vieläkin suurempaan konkurssiin kuin Neuvostoliiton konkurssi kommunismin romahdettua.

      Humanitaarisuus on hyvä ja kannatettava aate ihmisen kehittyessä apinasta kohti kommunismia ja sen jälkeen arhanaksi.

      Mikä siinä humanismissa on niin peloittavaa jotta ryssä pelkää sitä.

    • Anonyymi

      Pekka Haavisto on suomen John Bolton.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe