Hitler mahdollisti Naton

Jotkut ne kirjoittelee, että Normandian maihinnousu mahdollisti Naton, mutta kyllä se oli Hitler, jonka ideoita Nato kopioi.

Jos Neuvostoliitto olisi vallannut koko Euroopan Atlannille saakka ei Natoa olisi koskaan perustettu ja Neuvostoliitto todennäköisesti olisi yhä olemassa.

Van eipähän Neuvostoliitolla ollut mitään halua vallata Eurooppaa, kunhan saa sotaisen Natsisaksan eliminoitua.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

"Van eipähän Neuvostoliitolla ollut mitään halua vallata Eurooppaa, kunhan saa sotaisen Natsisaksan eliminoitua."

Tietenkin oli. USA:n atomipommi vain esti moiset kaavailut.

1Äänestä
  • "Tietenkin oli."

    Ei ollut, USAlla oli ydinpommi ja sillä on yritetty valloittaa maailmaa, tänäänkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Tietenkin oli."

    Ei ollut, USAlla oli ydinpommi ja sillä on yritetty valloittaa maailmaa, tänäänkin.

    "Ei ollut, USAlla oli ydinpommi ja sillä on yritetty valloittaa maailmaa, tänäänkin."

    USA:n ydinase esti Neuvotoliiton haaveilut Euroopan valtauksesta.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Ei ollut, USAlla oli ydinpommi ja sillä on yritetty valloittaa maailmaa, tänäänkin."

    USA:n ydinase esti Neuvotoliiton haaveilut Euroopan valtauksesta.

    "USA:n ydinase esti Neuvotoliiton haaveilut Euroopan valtauksesta. "

    Neuvostoliitolla ei ollut haaveita Euroopan valtaamisesta, vaan ne oli USAn tekosyy aseistua ydinasein, sama linja kuin nykyäänkin - muut uhkaa ja USA vain puolustautuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "USA:n ydinase esti Neuvotoliiton haaveilut Euroopan valtauksesta. "

    Neuvostoliitolla ei ollut haaveita Euroopan valtaamisesta, vaan ne oli USAn tekosyy aseistua ydinasein, sama linja kuin nykyäänkin - muut uhkaa ja USA vain puolustautuu.

    "Neuvostoliitolla ei ollut haaveita Euroopan valtaamisesta, vaan ne oli USAn tekosyy aseistua ydinasein,"

    Häpsis. Voit lukea tästäkin ketjusta Stalinin suunnitelmista.

    "sama linja kuin nykyäänkin - muut uhkaa ja USA vain puolustautuu."

    USA tekeee muutakin, mutta Euroopassa se on ollut vuosikymmeniä rauhan tae.

    1Äänestä

Neuvostoliitto otti sen mikä Venäjälle luvattiin, jos se liittyisi ensimmäiseen maailmansotaan ympärysvaltojen puolelle. Nato perustettiin sen jälkeen kun Neuvostoliitto halusi comecon sopimukseen liittää koko euroopan.

Hitler ei liity mitenkään NATON syntyyn.

1Äänestä
  • Hitler rakensi sodan, joka rakensi Naton. Nato on velkaa Hitlerille Naton idean.

    Äänestä

"Van eipähän Neuvostoliitolla ollut mitään halua vallata Eurooppaa, kunhan saa sotaisen Natsisaksan eliminoitua."

TODELLISUUDESSA HALU OLI SUURI!

Antony Beevor, Toinen maailmansota s. 884

Potsdamin konfrenssi 16.7.1945

Konfrenssin kuluessa kävi hyvin selväksi, että Stalin halusi laajentaa Neuvostoliiton vaikutusvaltaa moneen suuntaan. Hän osoitti mielenkiintoa Italian Afrikan-siirtomaihin ja ehdotti, että liittoutuneet poistaisivat Francon vallasta. Churchillin pahimmat pelot olisivat heränneet, jos hän olisi kuullut keskustelun, jonka Stalin ja Averell Harriman kävivät tauolla. Harriman herätteli keskustelua ja sanoi: ”Teistä on varmaan oikein mukavaa olla Berliinissä kaikkien kärsimysten jälkeen.” Neuvostojohtaja silmäili Harrimania ja vastasi: ”Tsaari Aleksanteri meni Pariisiin saakka.”

Kyseessä ei ollut pelkkä vitsi. Eräässä politbyroon kokouksessa oli jo vuonna 1944, kauan ennen Churchillin fantasiaa operaatio Mahdottomasta, päätetty käskeä Stavkan laatia suunnitelma hyökkäyksestä Ranskaan ja Italiaan. Kenraali Stemenko kertoi siitä Berijan pojalle. Suunnitelmassa puna-armeijan offensiiviin yhdistyivät paikallisten kommunististen puolueiden tekemät vallankaappaukset. Stemenko kertoi, että lisäksi ”varauduttiin Norjaan tehtävään maihinnousuun ja myös (Tanskan) salmien valtaamiseen. Noiden suunnitelmien toteuttamiseksi myönnettiin tuntuva budjetti. Odotettiin, että amerikkalaiset jättävät sekasortoon vajonneen Euroopan ja että Englanti ja Ranska olisivat siirtomaaongelmiensa lamaannuttamia. Neuvostoliitolla oli 400 kokenutta divisioonaa, jotka olivat valmiina loikkaamaan eteenpäin kuin tiikerit. Laskettiin, että koko operaatioon ei menisi enempää kuin kuukausi… Nuo kaikki suunnitelmat hylättiin, kun Stalin kuuli (Berijalta), että amerikkalaisilla oli atomipommi ja että he siirtäisivät sen massatuotantoon. Stalin ilmeisesti sanoi Berijalle, että ”jos vain Roosevelt olisi ollut vielä elossa, olisimme onnistuneet.” Vaikuttaa siltä, että juuri tämän vuoksi Stalin uskoi Rooseveltin joutuneen salamurhan uhriksi.

1Äänestä

Neuvostoliiton tavoitteena oli maailmanvallankumous.

Yhdysvallat oli vapaan maailman suuri kannatinpylväs. Sen ansiosta demokratia säilyi niinkin hyvin maailmassa.

1Äänestä
  • Juuh .... Ei tullut sosialistista internationaalia WW2:n jälkeen. eikä tule jatkossakaan ... KOSKAAN!.
    Sekös riepoo suomalaista reliikkistallaria aivan helv*tisti!.

    IMHO.

    1Äänestä

Stalin teki välttämättömäksi perustaa Nato.
Suomen pitää liittyä Natoon. Imperialismi voimissaan idässä.

Äänestä
  • Nyt menee historia ja nykyaika suloisesti sekaisin.

    1Äänestä

Kommunisteista oli kivaa kun sai aina perunaa ja kaalia. Halusivat kaikkien maiden jakavan saman saatanan kurjuuden kuin mitä itsellä oli.

Kehittivät kuitenkin vain jumalattomat luokkaerot kun muutamat rikastuivat ja muilla...no tiedätte kyllä mitä. Ja hei mihinkäs leopardi pääsisi täplistään. Ei mihinkään vaikka sen nimeäisi uudelleen vaikka Venäjäksi.

1Äänestä

Nato on hybridi kommunismin pelkoa ja Aatun Lebensraumia.

Äänestä

Neuvostoliitto ja Venäjä ovat tehneet NATOsta suuren ja mahtavan!

Ilman Stalinia ei NATOa olisi edes syntynyt.

Ja Putinin ponnisteluiden myötä NATO on kasvanut jo 29 valtion valtaisaksi demokratian puolustusrintamaksi!

Spasiba Stalin!
Spasiba KGB!
Spasiba GRU!
Spasiba FSB!
Kiitos Putin!

1Äänestä

Neuvostoliitto teki pääosan edellisen fasismin nousun kukistamisesta.

Äänestä
  • Neuvostoliitto aloitti tousen maailmansodan yhdessä aseveljensä Saksan kanssa jakamalla Euroopan etupiireihin ja hyökkäämällä Puolaan.

    Neuvostoliiton perillinen Venäjä jatkaa fasistis-imperialistisia perinteitään ja varastelee nytkin muiden alueita ja on tuonut sodan 2000-luvun Eurooppaan.

    1Äänestä

Nato on tavallaan natsismin ja kiihkoisänmaallisuuden globalisaatio.

EU perustettiin, ettei koskaan tulisi sotaa Eurooppaan, mutta Naton kautta monet Euroopan maat on imetty mukaan jenkkilän masinoimiin konflikteihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jotkut ne kirjoittelee, että Normandian maihinnousu mahdollisti Naton, mutta kyllä se oli Hitler, jonka ideoita Nato kopioi.

Jos Neuvostoliitto olisi vallannut koko Euroopan Atlannille saakka ei Natoa olisi koskaan perustettu ja Neuvostoliitto todennäköisesti olisi yhä olemassa.

Van eipähän Neuvostoliitolla ollut mitään halua vallata Eurooppaa, kunhan saa sotaisen Natsisaksan eliminoitua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu