Arvioimme lähes aina väärin Kiinan kansantaloutta

HS: Kansainvälinen valuuttarahasto heikentää kauppa­sodan vuoksi arviotaan Kiinan talouskasvusta

~ https://www.hs.fi/talous/art-2000006132048.html -

Ilkka Luoma 6.6. 2019 -17:30

Lähinnä läntiset arviointilaitokset ovat arvuutelleet Kiinan kansantaloutta ja Keskushallinnon kykyä hallita maailman suurinta kansantaloutta (2015 lähtien - bkt/PPP - IMF*) - nuo arviot ovat liki järjestään epäonnistuneet ja Kiina on vakaasti noussut maailman vaikuttavimmaksi taloudeksi, suurimmaksi vientivaltioksi ja suurimmaksi sisämarkkinapotentiaaliksi. Joskus tuntuukin siltä, ettei hallussamme ole sitä kokonaisvaltaisuuden näkemystä, mikä Kiinassa vaikuttaa "kaikkeen".

Kiina nosti itsensä suurimmaksi viennillään - tullen maailman liukuhihnaksi - haalien ulkomaalaista valmistusta opiksi ja neuvoksi itselleen. Nyt Kiina ei enää tarvitse mallia, neuvoja eikä lännestä epäiltyä systemaattista kopiointia.

Kiinan joka vuosi valmistuvat 340 000 ylempää insinööriä varmistavat riittävän suunnitteluvoiman tuottaa kohta robotoituvilla liukuhihnoilla sellaisia tuotteita, joita kysytään kaikkialta maailmasta - MUTTA! Kuinka pitkään, sillä jos Kiinan oma sisämarkkina yltyy amerikkalaiseen kulutusvauhtiin, ei sitten muille juuri mitään jääkään - varsinkin, jos Intia - toinen 1,4 miljardinen - lähtee samanlaiseen kulutuskäyntiin!

Mikäli haluaa perehtyä tarkemmin Kiinan kansantalouden lukuihin, on Suomenpankin Siirtymätalouksien laitos erinomainen lähde kokea ja nähdä kiinalaiset numerot - tosin monet tilastointitavat eivät ole yhteismitallisia meidän lukujen kanssa. Silti täältä näet lisäinfoa Kiinasta ~ https://www.bofit.fi/fi/seuranta/tilastot/kiina-tilastot/ -

Arvattavasti Kiina, nyt trumppistisen "uhkaa, kiristä ja pakota" -ilmiön edessä avaa omaa sisämarkkinaa, joka on ympäristöllisesti jopa pelottava tekijä, sillä Kiinan maapalloväkilukusuhde 1,4/7,9 on jyräävä, jos sinne kulminoituu sama per asukas kulutusrytmi kuin Yhdysvalloissa.

Kiina on maailmantehdas, jonka kilpailukyky on murskaava - kts. Huawei case, jonka US on ottanut nyt silmätikuksi syyttein ilman mitään todisteita - ainakaan vielä.

* ~ https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001859078.html -

...
4370

1

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halpakaupoista voi käydä ostamassa kiinalaisten insinöörien sekundakamaa. Kuluttaja-lehden 25 akkuporakoneen testissä löytyi useita huonoja ja jopa vaarallisia koneita - ne olivat kiinalaisia
      Kolmen halvan porakoneen akkukotelo alkoi sulaa oikosulkua jäljittelevässä testissä. Kaikkia turvallisuustestissä reputtaneita yhdistää halpa hinta.
      Viisi konetta meni rikki kestävyystestissä. Kaksi näistä hajosi kesken tavallisen akkuporauksen. Kolme iskuporakonetta meni rikki, kun niillä testattiin iskuporauksen kestävyyttä. Laboratoriossa tehty kestävyystesti vastaa nkotikäyttöä.

      Myös porakoneiden suorituskyvyssä ja akkujen kestossa on testin perusteella suuret erot. Halvat, alle sadan euron koneet poraavat heikommin kuin yli satasen porakoneet.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe