Pakkoruotsiin takaisin?

HS: Ruotsin pakollisuus ylioppilaskirjoituksissa on poliittinen tavoite ilman aikataulua

~ https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000006131012.html -

Ilkka Luoma 6.6.2019 - 10:16

Ei palaa, sillä se olisi suuri vääryys jo kielivalintoja tehneille. Pakkoruotsin sijasta voidaan määrittää laki, jossa ihmiset veronmaksajina voivat antaa vapaaehtoisen korvamerkityn veroerän omistaan - ruotsinkielen hyväksi. Siis jos Sinä haluat edesauttaa ruotsin menestystä ja kehitystä - voit suunnata omista maksuun menevistä veroista tietyn osan ruotsinkielen hyväksi ja saisit siitä jonkin veroedun - joskin tällöin pitäisi tuohon verokohdistukseen sisällyttää myös muita kieliä - vaikkapa venäjän ja kiinan.

Ja sitten ei muuta ruotsinkielen osalta olevaa kustannusta sitten maksetakaan muista veroista, ja näin ihmiset eli veronmaksajakansalaisemme saisivat itse päättää miten ruotsin - tai muuta kieltä tuetaan. Annetaan kansan päättää - joko vapaaehtoista verokertymää ruotsin- tai muun kielen hyväksi, ja ei sitten muita veromomentteja, joista ruotsia tai muita kieliä ylläpidetään.

Suomessa lienee ruotsia äidinkielenään puhuvia noin viisi prosenttia kansasta? Ruotsinkieli on perua Ruotsin kuninkaiden vallan ajoilta. Sen sijaan itsenäisyytemme perusbetoni ja alusta valettiin jo Venäjän autonomian aikana 1800-luvulla - jolloin syntyi voimakas itsenäisyysaate - kohden itsenäisyyttä, jonka sitten Neuvosto-Venäjältä muun muassa Lenin ja Stalin tunnustivat 4.1.1918.


...
4370

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se sulle kuuluu? sultahan jäi peruskoulukin kesken eikä kielitaitoa ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2632
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      330
      2335
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      34
      2059
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1686
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1655
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1539
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1419
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1399
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1345
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1136
    Aihe