NATO syntyi turvaksi Neuvostoliittoa vastaan,

Idiootti: "Jotkut ne kirjoittelee, että Normandian maihinnousu mahdollisti Naton, mutta kyllä se oli Hitler, jonka ideoita Nato kopioi."

Hölynpölyä. Kommunismin ja NL:n pelko pani Länsi-Euroopan maat perustamaan Länsi-Euroopan puolustuyhteisön eli WEU:n, mutta myös USA kiinnostui asiasta ja siksi perustettiin NATO 1949.

Hitler halusi rakentaa Suur-Saksan diktauurin hallitsemaan Eurooppaa.

NATO on demokraattisten maiden vapaaehtoinen puolustusjärjestö. Ei sillä ole mitään yhteistä ideaa natsismin kanssa.

8

61

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Natosta on aikojen saatossa muodostunut pedofiili rinki. Se suojelee Nato Turkkia jolla on sanalla sanoen pedofiileja suojeleva perustuslaki.

      "Turkin perustuslakituomioistuin on kumonnut säännöksen, jonka mukaan seksi alle 15-vuotiaan lapsen kanssa lasketaan automaattisesti seksuaaliseksi hyväksikäytöksi. Päätös on saanut lastenoikeuksien asiantuntijat pöyristymään
      Perustuslakituomioistuin teki päätöksen, jonka mukaan seksisuhteesta 12–15-vuotiaan kanssa ei joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen, jos lapsi ymmärtää seksuaalisen kanssakäymisen merkityksen ja on siihen suostuvainen.

      Päätös tuli voimaan 13. tammikuuta vuonna 2017.

      – Turkissa on valtava määrä alaikäisiä pakolaisia, joilla ei ole vanhempia. On ollut puhetta siitä, että myös haavoittuvassa asemassa olevilla pakolaisilla on vaarana joutua lapsimorsiamen asemaan, Alaranta sanoi.

      Irak luovutti hiljattain Turkille 188 lasta."

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001240286.html

      • Anonyymi

        Venäjän fasistis-imperialistinen sotamafiojen pedofiilirinki kouluttaa lapsia sotakiimaan antamalla jopa 7-vuotiaasta lähtien lapsisotilaskoulutusta.

        Se on vastoin Venäjän allekirjoittaa YK:n Lapsen oikeuksien sopimusta.

        Mutta milloin Venäjä on muka tekemiään sopimuksia noudattanut?


      • Anonyymi

        "Natosta on aikojen saatossa muodostunut pedofiili rinki. Se suojelee Nato Turkkia jolla on sanalla sanoen pedofiileja suojeleva perustuslaki."

        Ei suojele! Turkki on Euroopan mätä omena ja perustuslaki on sen mukainen! Nato vaan ei puutu jäsenmaidensa sisäisiin asioihin! Sen periaate ei tarkoita minkään asian hyväksymistä!

        Venäjällä on perustuslaki, joka sallii vaimon pahoinpitelyn ja määrää vankilatuomion henkilölle, joka arvostele N-Liiton sotatoimia ja saavutuksia toisessa maailmansodassa!

        Mätiä omenia löytyy toki muitakin!½


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Natosta on aikojen saatossa muodostunut pedofiili rinki. Se suojelee Nato Turkkia jolla on sanalla sanoen pedofiileja suojeleva perustuslaki."

        Ei suojele! Turkki on Euroopan mätä omena ja perustuslaki on sen mukainen! Nato vaan ei puutu jäsenmaidensa sisäisiin asioihin! Sen periaate ei tarkoita minkään asian hyväksymistä!

        Venäjällä on perustuslaki, joka sallii vaimon pahoinpitelyn ja määrää vankilatuomion henkilölle, joka arvostele N-Liiton sotatoimia ja saavutuksia toisessa maailmansodassa!

        Mätiä omenia löytyy toki muitakin!½

        ... Tältäkin palstalta löytyy muutama mätä omena. Ei varmaan tarvitse nimetä. Lajike on nimeltään "kitkerä stallari". ;-)

        IMHO.


      • Anonyymi

        Vuoro alkoi, taas pitää jaksaa tuo 24 tuntia, kyllä ottaa aivoon ja sitten se ilmenee mm. huutamisena, herjaamisena, valehteluna.
        Jospa raottaisit salaisuuden verhoa ja kertoisit, eikö sinulla todellakaan ole muuta elämää kuin suomi 24 ja trollaus?
        En periaatteessa välitäisi, jos se (trollaus) olisi edes noin asiallista, mutta tapauksessasi?


    • Anonyymi

      Nykyisista Natomaista kukin vuorollaan on yrittänyt hyökätä Venäjälle.
      Sitten perustettiin Nato ja yritetään yhdessä, mutta on senverran sivistytty että syy pitäisi olla, no tehdään se . Kommunismin pelko on sopiva ,- vai onko.
      Jäseniäkin voisi olla enemmän ,Suomi tuntuu mukavalta seuraavalta uhrilta tunnustaahan se jo valmiiksi arvot.
      Ehdoton ominaisuus on ettei rinnakkainelosta ja sovinnosta puhuta.

      • Anonyymi

        Totuus on toinen:

        "Sitten perustettiin Nato ja yritetään yhdessä, mutta on senverran sivistytty että syy pitäisi olla, no tehdään se . Kommunismin pelko on sopiva ,- vai onko."

        Jospa kertoisit tarkemmin Venäjän kommunismista?

        "Jäseniäkin voisi olla enemmän ,Suomi tuntuu mukavalta seuraavalta uhrilta tunnustaahan se jo valmiiksi arvot. "

        Suomi on läntisen yhteisön jäsen tunnustaen sen demokraattiset arvot.

        Natoon liitytään vapaaehtoisesti. Suomi ei ole menossa.

        "Ehdoton ominaisuus on ettei rinnakkainelosta ja sovinnosta puhuta."

        Voi olla voimassa Venäjällä,mutta ei Nato-maissa.


    • Anonyymi

      NATO on perustettu venäjän sotakiimaa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      76
      1245
    2. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1165
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1157
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      975
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      7
      948
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      864
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      76
      753
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      682
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      662
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      642
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      139
      557
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      550
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      527
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      510
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      505
    17. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      43
      481
    18. 43
      477
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      86
      462
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      456
    Aihe