Belgium Engine Center on erikoistunut huoltamaan F-15- ja F-16-hävittäjäkoneissa käytettäviä moottoreita.
Puolustustarvikeyhtiö Patria kertoi torstaina ostaneensa sotilaskoneiden moottoreita huoltavan Belgium Engine Centerin (BEC) koko osakekannan norjalaiselta AIM Norwaylta.
Belgialaisyhtiö on erikoistunut huoltamaan F-15- ja F-16-hävittäjäkoneissa käytettäviä moottoreita.
BEC työllistää noin 90 ihmistä, ja sen liikevaihto on noin 45 miljoonaa euroa. Yhtiö toimii Herstalissa Liegen kaupungin ulkopuolella Belgiassa.
Yrityskauppa on jatkoa Patrian pyrkimyksille kasvaa kansainvälisessä puolustusalan huoltotoiminnassa.
Valtionyhtiö Patria omistaa hieman alle puolet AIM Norwaysta, jolta se hankki BEC:n omistukseensa. Osapuolet eivät julkistaneet kauppahintaa.
STT
Jep.
Patria osti hävittäjien moottoreita huoltavan belgialaisyhtiön
16
80
Vastaukset 16
- Anonyymi
Patria on ostamassa myös NPO Saturnin koko osakekannan joka lopetetaan ja jatkaa sitten ranskalaisen Safran Aircraft Engine kanssa yhteistyötä.
Meillä menee hyvin, itämaassa vähän huonommin.- Anonyymi
Ainakin pyrimme ja valmistaudumme ponnekkaammin sotaan.
Emme pyri, eikö niin
- Anonyymi
Suomen huoltohallitasolla kaupalla ei ole merkitystä, työt suoritetan ulkomailla vanhojen työntekijöiden toimesta ja verotuloja Suomi on Patrian ulkomaisilta yhtiöiltä saamassa 0 = euroa.
Patrian liiketoiminnalle ja Natolle varmaan tärkeä. Mutta Suomelle melko mitätön uutinen.- Anonyymi
Venäjän Poika joutui kommentoimaan eri lailla kun jatkuvasti bannattiin.
Erittäin iso uutinen jälleen kerran Suomelle.
Muutamien mielestä palstalla näyttää olevan iso ongelma kun Patria laajenee.
- Anonyymi
Patrian liiketoiminnan laaajeneminen ei ole ongelma vaan täysin merkityksetön tavan tallaajalle Suomessa. Se ei tänne tuo mitään lisäarvoa, ei yhtään mitään. ;)
Patrialle itselleen se on merkittävä asia ja Patrian yhteistyökumppaneille ehkä myös. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Patrian liiketoiminnan laaajeneminen ei ole ongelma vaan täysin merkityksetön tavan tallaajalle Suomessa. Se ei tänne tuo mitään lisäarvoa, ei yhtään mitään. ;)
Patrialle itselleen se on merkittävä asia ja Patrian yhteistyökumppaneille ehkä myös.Etkö päässyt Patrialle töihin venäläistaustasi johtuen :)
https://www.patria.fi/fi/ura/avoimet-tyopaikat - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö päässyt Patrialle töihin venäläistaustasi johtuen :)
https://www.patria.fi/fi/ura/avoimet-tyopaikatMahtaisiko venäläistausta olla este Patrialle työskentelemiselle? En usko.
Kuten sanottu, uudet yrityskaupat eivät tuo suomeen mitään lisäarvoa.
Patria toimii Suomessa niinkuin ennekin ja rekrytoi ketä haluaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaisiko venäläistausta olla este Patrialle työskentelemiselle? En usko.
Kuten sanottu, uudet yrityskaupat eivät tuo suomeen mitään lisäarvoa.
Patria toimii Suomessa niinkuin ennekin ja rekrytoi ketä haluaa.lisä arvo tulee laajenemisesta patrian kasvu tuo sille lisää painoarvoa puolustusmarkkinoilla ja se myös hyödyttää meitä. r....ä ei kykene edes vastaaman Länsimaiden tekniseen etumatkaan mitenkään
- Anonyymi
Natoon heti
- Anonyymi
Patria kauppa tuo lisää työpaikkoja Belgiaan. Patria saa puhdistaa huollettavien koneiden tuulilaseja ja tarkastaa pyörien ilmanpaineet.
- Anonyymi
Harvinaisen huono kommentti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvinaisen huono kommentti
Työ ei ilmeisesti ole sinulle mieleinen. Mutta nyt ei ole muuta tarjolla, ota tai jätä.
- Anonyymi
r...än vinkujat valtavassa paniikissa Patrian kauppojen jälkeen. Kaikki yhteistyö ja laajeneminen Länteen on hyvä koska se palvelee myös puolustusta.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty401316Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3131128Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25939Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s301924Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33781Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine125722Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte193672- 46659
- 61605
- 40536