Belgium Engine Center on erikoistunut huoltamaan F-15- ja F-16-hävittäjäkoneissa käytettäviä moottoreita.
Puolustustarvikeyhtiö Patria kertoi torstaina ostaneensa sotilaskoneiden moottoreita huoltavan Belgium Engine Centerin (BEC) koko osakekannan norjalaiselta AIM Norwaylta.
Belgialaisyhtiö on erikoistunut huoltamaan F-15- ja F-16-hävittäjäkoneissa käytettäviä moottoreita.
BEC työllistää noin 90 ihmistä, ja sen liikevaihto on noin 45 miljoonaa euroa. Yhtiö toimii Herstalissa Liegen kaupungin ulkopuolella Belgiassa.
Yrityskauppa on jatkoa Patrian pyrkimyksille kasvaa kansainvälisessä puolustusalan huoltotoiminnassa.
Valtionyhtiö Patria omistaa hieman alle puolet AIM Norwaysta, jolta se hankki BEC:n omistukseensa. Osapuolet eivät julkistaneet kauppahintaa.
STT
Jep.
Patria osti hävittäjien moottoreita huoltavan belgialaisyhtiön
16
59
Vastaukset
- Anonyymi
Patria on ostamassa myös NPO Saturnin koko osakekannan joka lopetetaan ja jatkaa sitten ranskalaisen Safran Aircraft Engine kanssa yhteistyötä.
Meillä menee hyvin, itämaassa vähän huonommin.- Anonyymi
Ainakin pyrimme ja valmistaudumme ponnekkaammin sotaan.
Emme pyri, eikö niin
- Anonyymi
Suomen huoltohallitasolla kaupalla ei ole merkitystä, työt suoritetan ulkomailla vanhojen työntekijöiden toimesta ja verotuloja Suomi on Patrian ulkomaisilta yhtiöiltä saamassa 0 = euroa.
Patrian liiketoiminnalle ja Natolle varmaan tärkeä. Mutta Suomelle melko mitätön uutinen.- Anonyymi
Venäjän Poika joutui kommentoimaan eri lailla kun jatkuvasti bannattiin.
Erittäin iso uutinen jälleen kerran Suomelle.
Muutamien mielestä palstalla näyttää olevan iso ongelma kun Patria laajenee.
- Anonyymi
Patrian liiketoiminnan laaajeneminen ei ole ongelma vaan täysin merkityksetön tavan tallaajalle Suomessa. Se ei tänne tuo mitään lisäarvoa, ei yhtään mitään. ;)
Patrialle itselleen se on merkittävä asia ja Patrian yhteistyökumppaneille ehkä myös. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Patrian liiketoiminnan laaajeneminen ei ole ongelma vaan täysin merkityksetön tavan tallaajalle Suomessa. Se ei tänne tuo mitään lisäarvoa, ei yhtään mitään. ;)
Patrialle itselleen se on merkittävä asia ja Patrian yhteistyökumppaneille ehkä myös.Etkö päässyt Patrialle töihin venäläistaustasi johtuen :)
https://www.patria.fi/fi/ura/avoimet-tyopaikat - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö päässyt Patrialle töihin venäläistaustasi johtuen :)
https://www.patria.fi/fi/ura/avoimet-tyopaikatMahtaisiko venäläistausta olla este Patrialle työskentelemiselle? En usko.
Kuten sanottu, uudet yrityskaupat eivät tuo suomeen mitään lisäarvoa.
Patria toimii Suomessa niinkuin ennekin ja rekrytoi ketä haluaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaisiko venäläistausta olla este Patrialle työskentelemiselle? En usko.
Kuten sanottu, uudet yrityskaupat eivät tuo suomeen mitään lisäarvoa.
Patria toimii Suomessa niinkuin ennekin ja rekrytoi ketä haluaa.lisä arvo tulee laajenemisesta patrian kasvu tuo sille lisää painoarvoa puolustusmarkkinoilla ja se myös hyödyttää meitä. r....ä ei kykene edes vastaaman Länsimaiden tekniseen etumatkaan mitenkään
- Anonyymi
Natoon heti
- Anonyymi
Patria kauppa tuo lisää työpaikkoja Belgiaan. Patria saa puhdistaa huollettavien koneiden tuulilaseja ja tarkastaa pyörien ilmanpaineet.
- Anonyymi
Harvinaisen huono kommentti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvinaisen huono kommentti
Työ ei ilmeisesti ole sinulle mieleinen. Mutta nyt ei ole muuta tarjolla, ota tai jätä.
- Anonyymi
r...än vinkujat valtavassa paniikissa Patrian kauppojen jälkeen. Kaikki yhteistyö ja laajeneminen Länteen on hyvä koska se palvelee myös puolustusta.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510