Eli jossain vaiheessa voi olla ajankohtaista, että haen teknologiaan liittyvää ohjelmistopatenttia. Järkevintä varmaan perustaa osakeyhtiö patenttien hallinnointia varten.
Jos hakee Patentti ja Rekisterikeskuksesta Suomessa patenttia, kattaako se koko EU-alueen, vai pelkästään Suomen? Pitäisi saada patentti kattamaan koko EU-alue nyt ensinnäkin, niin onko jollakulla kokemusta, paljonko Suomessa koko EU:n kattava patentti kustantaa?
Seuraava vaihe on hakea patenttia Yhdysvalloista. Siinä kohtaa jo palkkaan hyvän asianajajankin toimintaa varten, mutta onko täällä Suomi24-foorumilla kenelläkään patentteja Amerikassa? Mahdollisesti teknologiapatentteja? Paljonko Amerikassa patentti kustantaa?
Patentin laajuus
3
192
Vastaukset
- Anonyymi
USA-patentti on ilmeisesti huomattavasti helpommin ja halvemmin haettavissa kuin EU-patentti. Omaa patenttihakukokemusta ei ole, mutta tiedän monen suomalaisen hakeneen vain USA-patenttia tai aloittaneen USA-patentilla.
Itse kehitän juuri tuotetta, johon yhteistyöyritykselläni on teknologiapatentti vain USA:sta. Sen kustannus oli muutama tonni muutama tonni ylläpitoon. - Anonyymi
Hei palsta-aktivaattori!
Hellitä näin helteellä hieman ja ota kylmä olut. - Anonyymi
Avauksen tehnyt tarvitsee kolme ylennystä ollakseen idiootti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1554847Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2524448Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat324315Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,104264Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1933503Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis863190Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813129Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993047Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2412833Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432772