Patentin laajuus

Eli jossain vaiheessa voi olla ajankohtaista, että haen teknologiaan liittyvää ohjelmistopatenttia. Järkevintä varmaan perustaa osakeyhtiö patenttien hallinnointia varten.

Jos hakee Patentti ja Rekisterikeskuksesta Suomessa patenttia, kattaako se koko EU-alueen, vai pelkästään Suomen? Pitäisi saada patentti kattamaan koko EU-alue nyt ensinnäkin, niin onko jollakulla kokemusta, paljonko Suomessa koko EU:n kattava patentti kustantaa?

Seuraava vaihe on hakea patenttia Yhdysvalloista. Siinä kohtaa jo palkkaan hyvän asianajajankin toimintaa varten, mutta onko täällä Suomi24-foorumilla kenelläkään patentteja Amerikassa? Mahdollisesti teknologiapatentteja? Paljonko Amerikassa patentti kustantaa?

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      USA-patentti on ilmeisesti huomattavasti helpommin ja halvemmin haettavissa kuin EU-patentti. Omaa patenttihakukokemusta ei ole, mutta tiedän monen suomalaisen hakeneen vain USA-patenttia tai aloittaneen USA-patentilla.

      Itse kehitän juuri tuotetta, johon yhteistyöyritykselläni on teknologiapatentti vain USA:sta. Sen kustannus oli muutama tonni muutama tonni ylläpitoon.

    • Anonyymi

      Hei palsta-aktivaattori!

      Hellitä näin helteellä hieman ja ota kylmä olut.

    • Anonyymi

      Avauksen tehnyt tarvitsee kolme ylennystä ollakseen idiootti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3770
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3562
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      97
      3388
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2789
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2616
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1448
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1132
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1128
    Aihe