Montakos todistajaa

Anonyymi

Löytyy Jeesuksen ylösnousemukselle ja tyhjälle haudalle, ristiriidattomasti?
Jos ei löydy kiistatta kahta luotettavaa todistajaa, voidaan ylösnousemususko hylätä, eikö!

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaksiteist opettajaa pitäisi riittaa?

      • Anonyymi

        Ei ku mää tarkotin sitä tyhjä hauta -juttuu!


      • Niiku mihin? Ja mitä opettajia? Kuviokellunnan opettajia vai autokoulun opettajiako?


    • Anonyymi

      "Jos ei löydy kiistatta kahta luotettavaa todistajaa, voidaan ylösnousemususko hylätä, eikö!"

      Ehkä, mutta oikeuskomitea olisi kutsunut, jos haudalle olisivat menneet mies ja nainen, jotka eivät ole naimisissa tai sukua keskenään. Ties mitä olisivat siellä ehtineet keskenään tehdä.

      Onneksi haudalle meni vain naisia, eikä henkeytetty Raamattu kerro heidän olleen kotoisin Lesbokselta.

    • Kunhan löytyisi yksi todiste jessulin elämästä, niin voisi miettiä uudelleen tuota tyhjää hautaa. Siihen asti on jeesusta pidettävä fiktiivisenä hahmona ja jesusianisteja taikauskoisina epäjumalanpalvojina.

      Eipä muuten anna hyvää kuvaa äpäräjeesuksen fiktiivisestä isästäkään, kun ei ole lapsensa olemassaoloa tullut tunnustamaan. Ruokotkin kerätään taikauskoisilta väärin perustein.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      134
      3813
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      324
      2715
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2200
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2028
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      13
      1777
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1495
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      139
      1277
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1212
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      89
      1031
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      991
    Aihe