HS: Putinia ”ei haittaa” ettei hän saanut kutsua Normandian maihinnousun muistotilaisuuteen
Ilkka Luoma kommentti 6.6.2019 - 21:30
Niin Vladimir Putin kuin asiantuntevat historioitsijat tietävät, että Saksan kolmannen valtakunnan luhisti lopulta Itärintama, jossa venäläiset ja saksalaiset aseveljineen (muun muassa Suomi omana Jatkosotanaan, jonka piti olla vain Kesäsota! - osana Operaatio Barbarossaa) kävivät tuhoamissotaa - vailla vertaa.
II Maailmansodan Euroopan alueen Itärintama on maailman sotahistorian verisin ja armottomin yksittäinen sota - se sai venäläisten keskuudessa Suuren Isänmaallisen sodan nimen ja sen vaikute koko Euroopan sotimisalueen päättymiseen oli ratkaiseva. Saksa nyhdettiin kuiviin juuri idästä.
Putin tietää länsiliittoutuneiden tietävän, että juuri Stalinin Puna-armeija oli se ratkaiseva tekijä, kun Saksa kaadettiin. Adolf Hitler harhautettiin hyökkäämään jo 1941, kun se oli alun alkaen suunniteltu tapahtumvaksi vasta 1944-45.
Saksan Wehrmacht eikä Waffen-SS olleet valmiit tuohon alussaan ilmiömäisen onnistuneeseen hyökkäykseen - kenraali Talvi hyydytti Saksan sotakoneen Moskovan porteille. Stalin tiesi suunnitelmansa ja toteutti sen hyvin julmalla tavalla - potut pottuina kertaa kaksi.
On suorastaan ihme, että Saksa kykeni vastustamaan kahden- ja kolmen rintaman sotaa niinkin kauan. Saksalainen sotateknologia oli musertavan ylivertaista - monin osin, mutta Neuvostoliiton panos, kiitos alussaan US' n sotilasavun - oli saksalaisillekin yllätys. Saksa unohti, että sodittiin Äiti-Venäjän maalla, jolloin isovenäläisyys nousi voimainsa tuntoon - Saksa kaadettiin Berliinissa 1945 - juuri Puna-armeijan voimin ...
Normandia on länsipuolen yritys saada jonkinasteista kunniavastinetta, sille mitä idässä tapahtui. Venäläiset tietävät tämän, kuten sen, että juuri venäläiset kantoivat suurimman vastuun Saksan kaatamisessa.
...
4381
Normandian maihinnousu
7
88
Vastaukset
- Anonyymi
Ja olisihan se vähän noloa. Länsiliittoutuneet olivat vapauttajia, jotka todellakin vapauttivat maat natsien ikeestä. Puna-armeijaa ei juurikaan voi kutsua vapauttajaksi. Orjuuttaja ennemmin. Siksi lännellä on paljon enemmin syytä juhlia, ja heitä on syytä juhlistaa.
- Anonyymi
Virossa muistelevat saksalaismiehitystä jollakin tavalla siedettävänä. Sen jälkeen tulikin perikato.
"Putin tietää länsiliittoutuneiden tietävän, että juuri Stalinin Puna-armeija oli se ratkaiseva tekijä, kun Saksa kaadettiin. "
Aivan totta, mutta vain maasodan osalta. NL ei osallistunut meri- ja ilmasotaan, eikä sotaan Japania vastaan, kuin sen jo kukistuttua.
"Adolf Hitler harhautettiin hyökkäämään jo 1941, kun se oli alun alkaen suunniteltu tapahtumvaksi vasta 1944-45."
Pötyä. Hitler katsoi ehtivänsä lyödä NL:n lyhyellä sodalla ennen Englannin vahvistumista ja USA:n liittymistä sotaan. Barbarossa perustui toiveajatteluun.
"Saksan Wehrmacht eikä Waffen-SS olleet valmiit tuohon alussaan ilmiömäisen onnistuneeseen hyökkäykseen - kenraali Talvi hyydytti Saksan sotakoneen Moskovan porteille."
Saksan hyökkäyksen pysäytti Hitler kääntäessään panssarijoukot Ukrainaan.
"Stalin tiesi suunnitelmansa ja toteutti sen hyvin julmalla tavalla - potut pottuina kertaa kaksi. "
Stalin kokosi kyllä itsensä alkuhämmingin jälkeen, mutta hänet pelasti Hitlerin virheet ja Japanin kääntyminen etelään.
"Normandia on länsipuolen yritys saada jonkinasteista kunniavastinetta, sille mitä idässä tapahtui. Venäläiset tietävät tämän, kuten sen, että juuri venäläiset kantoivat suurimman vastuun Saksan kaatamisessa."
Maarintaman avaaminen Länsi-Eurooppaan oli myös Stalinin vaatimus.
Länsimailla ei ollut siihen resursseja ennen kesää -44.- Anonyymi
Mitä peliä tämä on!!!
EI HS:ssä ole aloituksen kirjoitusta 6.6.2019 - 21:30 !!! - Anonyymi
Japanin kääntyessä etelään, vapautti venäläisiä natsiSaksaa vastaan.
Panokset olisivat olleet kovat, jos Japani olisi keskittänyt resurssinsa kohti Siperiaa.
Stalin olisi ollut puristuksessa kahden vastakkaisen rintaman sodassa. - Anonyymi
Venäläisten ja muidenkin Neuvostoliiton kansojen kunniaa ei vie eikä himmennä se, että heidät jätetään pois Normandia-kekkereistä. Kunnia pysyy ja sen todistaa historia.
- Anonyymi
Viis Putinista. Huvittavin oli Merkelin osallistuminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273325Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122469Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.872396Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072094Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761673Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261476Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1281207
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136
