Mennäänpäs tämän videon avulla hieman ylemmäs katselemaan kuinka kaunista siellä onkaan:
https://www.youtube.com/watch?v=9SPIT17yl7Y
https://www.youtube.com/watch?v=9SPIT17yl7Y
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tyyppi on väännellyt videota niin paljon, koittaessaan suoristaa maapalloa, että maa on nyt kovera ja auringon säteet menee kaarelle :'D :'D
Siellä se tulikin: usko omaan erinomaisuuteen ja erikoisuuteen. Rehellinen tiede tarjoaa meille kaiken mikä on todellista, lentokoneet, autot, tietokoneet, internetin, monipuolisen ravinnon, lääketieteen, kaiken nykyaikaisen. Uskonnot eivät tarjoa mitään. Pistähän Nazi supervoimasi käyttöön ja tee jotain näkyvää. Nyt vaan piipität anonyymina Suomen suurimmalla trollifoorumilla kun esim. minä lähden lentämään lentokoneella, joka toimii maapallon fysiikan todennetuilla ehdoilla. Elän vielä, koska lääketiede on pitänyt mut hengissä, eikä loitsujen lukeminen. Jumalaton maailma toimii, eikä jumalista ole ollut yhden ainoaa havaintoa missään milloinkaan. Rukoilunne ja muu taikauskonne ei toimi :)
Hyvä nimimerkki Nazi.
Olisi mukava jos tulisit keskustelemaan litteästä maasta Ylilaudan keskusteluketjuun täällä: https://ylilauta.org/paranormaali/99935805
Suomi24 keskustelualueilla hypit vaikeiden kysymysten yli, jätät vastaamatta keskusteluihin ja perustat uusia aiheita sitä mukaa, kun vanhan tulevat "liian epämukaviksi" sinulle.
Nähdään tasaisella taistelukentällä. Tervetuloa jos uskallat.
Sileätä on taivaanranta sano.
Aloitusvideo on aivan upea.
Onks maa sittenkin litteä ja miksi Etelämannerta valvotaan niin tarkoin?
Miksi Nasa valehtelee aivan kaikesta? Jos kaikki sen väittet ovat totta niin miksi pitää lähettää valheellisia videoita joita närtit kaivelevat tikulla ja löytävät kyllä valheita.
Eräs herra kehotti minua useasti valaisemaan tikkataulua taskulampulla ja pyrki osoittamaan tällä että Aurinko valaisisi koko lättymaan.
Tein niin ja vakuutuin että Maan täytyi olla pallo.
Löysin kuitenkin laatikosta kauan käyttämättömänä olleen pienen kynälampun. Vaihdoin siihen pariston ja sehän toimi.
Vein kynälampun tarpeeksi lähelle tikkataulua ja se valaisikin siitä vain puolet.
Tämä sai minut jälleen epäilemään pallomaa- teoriaa.
Printtaapas+siihen+tikkatauluusi+litteän+maan+kartta+ja+valaise+siitä+sitten+sama+alue+kun+on+jatkuvasti+auringon+valaisema+täällä+todellisuudenkin+puolella.+Eli+semmoset+50%+maailman+pinta-alasta.+Oikeastaan+vähän+yli,+mut+mennään+nyt+tuolla+50%:lla+ettei+mene+niin+mahdottoman+vaikeaksi.
Ja+sitten+voit+hassutella+sillä+ajatuksella,+että+koska+valaistun+alueen+halkaisija+on+semmoset+20+000km+ja+vähän+päälle,+niin+aurinko+on+litteän+maan+taikaperspektiivistä+huolimatta+näkyvissä+havaitsijalle+10+000km+päähän,+joten+mikäs+kumma+ihme+siinä+on+taustalla?+Tai+anna+olla+vaan,+menee+heittämällä+yli+ymmärryksesi
Lämmin kiitokseni harjoitteluohjelmasta.
Tässä törmäämme kuitenkin siihen faktaan että emme tiedä tarkkaa etäisyyttä millä kynälampulla pitäisi valaista litteän maan kartalla varustettua tikkataulua että se olisi täysin oikea. Kynälamppujen valaisema sektorikin varmasti hieman vaihtelee. Kiertonopeuden toki tiedämme.
Pienoismallit ovat kuitenkin aina oikein hauskoja, pikkupoikana rakentelin lentokoneita balsapuusta ja paperista. Törmätessään ne useimmiten hajosivat ja sitten taasen korjailemaan.
Tiedämmehän auringon valaiseman alueen läpimitan hyvin tarkasti. Siitä vaan teet saman kokoisen, eli halkaisijaltaan 20 000km kokoisen alueen olevan valokiilan pienellä lampullasi kartan päälle. Et muuten tarvitse edes mittaa, se kun on puolet päiväntasaajan pituudesta (tosiaan vähän yli, jos ihan tarkkoja ollaan), joten printtaat vaan sellaisen version kartasta jossa on päiväntasaajakin piirrettynä. Jos se on ongelma, niin ei hätää, myös mantereiden rajoja voi käyttää hyvin apuna.
Ja tässä voit käyttää apuna vaikka tätä: https://www.timeanddate.com/worldclock/sunearth.html
Huomaa, että voit aina ottaa netin yli yhteyttä ihmisiin ympäri maailmaa, katsoa sääkameroita yms. joten voit varmistua siitä, että tuo sivusto näyttää auringon valaiseman alueen oikein, vaikket sen pallomallin pohjalta luotuun karttaprojektioon uskoisikaan.
Etkä tarvitse muuten edes lamppua. Printtaa litteän maan kartta, sitten leikkaa paperista ympyrä jonka reunat peittävät tasan puolet päiväntasaajasta. Nyt sinulla on auringon valaisema alue. Sitä sitten siirtelet litteän maan kartan päällä ja mietit miksei se vastaa todellisuutta.
Kiitoksia hienoista ohjeista.
Ongelmana näen Auringon etäisyyden minkä palloteoreetikot ovat tietenkin laskeneet hyvin tarkasti.
Lättäpäillä on siitä ainoastaan arveluita.
Siksi avasin aiheesta uuden keskusteluketjun johon toivon tietenkin arvon herrojen innolla osallistuvan.